Румъния - БЪЛГАРИЯ 2:2
Беларус - Албания 2:2
Люксембург - Холандия 0:1
----------------------------------------------------------------------------
Доста неприятно ме изненадаха италианците с това 1-1.При това у дома.Но ще свикнат.Все пак първи мач на Донадони.Но загуба срещу Франция ми се вижда най реалното нещо в този момент.Просто франсетата си играят със почти същият състав същият треньор и не мисля че за Италия ще има голям шанс.

Роберто Донадони: Нямахме никакъв късмет в мача с Литва

Селекционерът на италианския национален отбор по футбол Роберто Донадони остана разочарован от равенството 1:1 с Литва във вчерашната квалификационна среща за Евро 2008. Той сподели, че тима е имал нужда от малко късмет за да се поздрави с трите точки.
"Не съм доволен от резултата, заяви след мача наследникът на Марчело Липи. - Все още нищо не е загубено, имахме и добри положения, но малшансът ни попречи да ги реализираме. Футболистите на Литва се представиха точно така, както очаквахме и не успяха да ни изненадат."
Донадони каза още, че най-важното е съставът да се концентрира върху следващия мач срещу Франция в сряда. "Литовците ни показаха какво не трябва да бъркаме в предстоящите мачове, така че си научихме урока. Имаше моменти, в които футболистите бяха разсеяни, но това се дължи най-вече на липсата на добра физическа подготовка."
Капитанът на "Скуадра Адзура" Фабио Канаваро също изрази съжалението си от крайния резултат. "Изиграхме добър мач, имахме и петнайсетина положения за гол, но за съжаление успяхме да реализираме само едно от тях, разочаровано каза защитникът. - Футболистите на Литва започнаха мача много уверено и това им позволи да отбележат гол. Резултатът не е този, който очаквахме, но все пак има още срещи. Със сигурност обаче ще отидем в Париж с намерението да победим възпитаниците на Доменек."

-----------------------------------------------------------------------------
Измъкнахме драматично 2:2 с Румъния

Румъния и България завършиха драматично 2:2, след като северните ни съседи доминираха тотално през цялото време, а нашите съумяха да сътворят едва 2 смислени атаки. Северните ни съеди откриха в 40-ата минута след гол на Росу. В 54-ата Марика удвои. 10 минути преди края, когато никой не вярваше нашите сътвориха уникалния обрат. Два гола в рамките на 2 минути (81 и 83) вкара Мартин Петров.
Още от самото начало домакините взеха инициативата, а ние се затворихме в защита с желанието да разчитаме на бързината на Мартин Петров на контраатака. Румънците постепенно се настаниха все по-трайно в нашата половина и въпреки че действахме умело в отбрана, редуваха нападение след нападение. Първите 15 минути северните ни съседи отправиха 4-5 опасни удара, но нямаха шанс да огорчат Петков.
В 14-ата минута румънците сътвориха светкавична многоходова акция, която проби центъра на отбраната ни. Ударът на Росу обаче нямаше точност. В 29-ата минута най-дейният от състава на домакините през цялата среща Адриан Муту стреля опасно след пробив отдясно, но Петков закова топката в ръцете си. В 40-ата минута северните ни съседи излязоха напред в резултата след добър пас на Муту и елегантен удар на Росу.
До почивката ситуацията на терена не се промени. Домакините разчитаха на постепенни акции с много пресиране, след като загубят топката. Нашите от своя страна не съумяваха да организират свестна атака и разчитаха на далечни пасове и балонни центрирания.
През второто полувреме игровата обстановка не се промени. Момчетата на Христо Стоичков продължиха да играят безлично. Липсваше идея в организацията на атаките на „лъвовете”. Топката се риташе безцелно и именно заради това нямаше опасности пред Лобонт. Румънците от своя страна пресираха нашите и успяха да вкарат второ попадение. Централният нападател Марика надхитри централните ни бранители Тунчев и Топузаков и вкара за 2:0 в 54-ата минута. След този гол Стоичков замени Димитър Бербатов, който игра с контузия, и на негово място влезе Валери Божинов. 20-годишният стрелец на Ювентус бе заклещен между защитниците на домакините и не успя да покаже възможностите си.
Българите играха повече от безидейно, но красивият гол на Мартин Петров от фаул сякаш събуди нашите и респективно шокира съперника. Марто вкара в 81-ата минута, като с плътен удар намери горния ляв ъгъл на вратаря Лобонт. Секунди по-късно отново бързоногото крило се озова в прегръдките на българите пред невярващите погледи на румънците.

След изравняването възпитаниците на Пицурка нямаха морални сили да вкарат решаващо попадение, а на нашите сякаш им поникнаха крила. Валери Божинов имаше страхотен шанс да хвърли в екстаз цяла България, но не успя да преодолее последния защитник в отбраната.

В 3-ата минута на добавеното време Румъния остана с човек по-малко, след като Тамаш получи втори жълт картон за нарушение срещу откъсващия се Мартин Петров. В крайна сметка двата тима си поделиха точките, като нашите могат да бъдат много по-доволни от стечението на обстоятелствата.

РУМЪНИЯ - БЪЛГАРИЯ - 2:2

1:0 Росу (40)

2:0 Марика (54)

2:1 М. Петров (81)

2:2 М. Петров (83)

РУМЪНИЯ: Богдан Лобонт – Козмин Контра, Габриел Тамаш, Кристиян Киву, Развин Рац – Паул Кодреа, Росу (79 – Мате) – Флорентин Петре (71 – Никулита), Никулае Дика (59 – Кокиш), Адриан Муту – Чиприян Марика

БЪЛГАРИЯ: Георги Петков – Станислав Ангелов, Александър Тунчев, Елин Топузаков, Лусио Вагнер – Стилиян Петров, Радостин Кишишев (46 - Чавдар Янков), Георги Пеев (46 - Благой Георгиев), Мартин Петров – Зоран Янкович – Димитър Бербатов (62 – Валери Божинов)

Жълти картони: Дика, Контра, Кодря, Тамаш (Румъния); Пеев, Янков, Тунчев (България)

Дика, Контра, Кодря, Тамаш (Румъния); Пеев, Янков, Тунчев (България)
Втори жълт картон: Тамаш

Стадион: "Фарул", Констанца
------------------------------------------------------------
Валери Божинов: Радвам се за Мартин

Нападателят на националния ни отбор Валери Божинов сподели задоволство от спечелената точка, като изрази радостта си за двата гола на Мартин Петров. „Радвам се за Мартин. Той не вярваше, че ще успее да вкара, но ето, че се получи. Поздравявам го”, заяви Божинов пред БНТ.
Стрелецът на Ювентус също така не скри разочарованието си от направения пропуск в добавените минути на мача. „Не ми достигна късмет. Трябваше да финтирам Киву малко по-рано, а не да изчаквам. Исках да го обърна на другата страна, защото той знае, че силният ми крак е левият”, призна Божинов.
----------------------------------------------------------
Стоичков: Не направихме добър мач

Селекционерът на България Христо Стоичков е на мнение, че неговите възпитаници не са показали добра игра срещу Румъния и затова всички трябва да са радостни от спечелената точка. „Тежко е да гледаш нещата отвън, особено когато 9 минути преди края губиш с 0:2. Все пак момчетата повярваха в себе си, че могат да вземат нещо повече на този терен”, заяви Ицо, цитиран от „Гонг”.
„Аз обаче съм доволен от тази една точка, защото тя е много ценна. Демонстрирахме редица слабости, но това е нормално, защото все пак сме в началото на квалификациите. Трябва да сме реалисти. Румънците бяха добре подготвени. В същото време Бербатов не беше готов на 100 процента, а и Пеев не показа очакваното високо ниво. Като цяло няма от какво да сме недоволни. В сряда срещу Словения ще сме максимално концентрирани, за да вземем 3 точки”, каза още Стоичков.
Той потвърди, че Валери Божинов, Чавдар Янков и Живко Миланов ще бъдат пуснати в младежкия национален отбор за квалификацията с Хърватия в неделя от 19,00 часа.
Камата не пропусна да се заяде с домакините. Ицо каза на румънците, че докато той от 15 години живее в Европа и шофира "Мерцедес", те все още карат колелета.
2:2 за Румъния в "битката на противоречието”

Снощната евро - квалификация между Румъния и България се оказа същинска палитра от изключителни футболни емоции, която направи съботната вечер повече от вълнуваща. Въпреки всичко обаче, в роден стил (от който винаги ни е трудно да се отърсим), няма как да пропуснем факта, че известен негативизъм не липсваше преди, по време и след края на двубоя. Негативизъм, изразен в няколко аспекта, които заслужават внимание, не за друго, а защото все пак мислим и за позитивизма в бъдещето.

Неприятните предразсъдъци преди мача бяха загатнати за пръв път, когато стана ясно, че в тима за тези две квалификации ще присъстват „противоречиви” футболисти като Тунчев, Пеев и Янкович. Футболисти, които въпреки желанието си за „тотално прераждане” с националната фланелка, все пак показаха, че не успяват успешно да се приобщят към всеобщата обстановка в такива официални двубои и да постигнат мисловно и игрово разбирателство с Мартин Петров, Стилиян Петров и Димитър Бербатов, които при всички положения диктуват по-голямата част от адекватните дейности на отбора във важните му мачове. Като към всичко това се прибави и забележимата примиреност, осезаемо застъпена снощи в Констанца, то действително можем да кажем, че България все още изпитва не само емоционално, но и чисто тактическо противоречие на терена, особено тогава когато става въпрос за същинска игрова отговорност. В тази връзка настъпва и неприятният момент, в който трябва да изтъкнем лошите страни на нашия тим, демонстрирани в двубоя снощи.

На първо място трябва да се отбележи цялостния брак в игровите деяния на тима, започвайки се от липсата на координация в и без това обречените комбинации в средата на терена, минавайки през логичното неразбирателство в центъра на отбраната между Тунчев и Топузаков и завършвайки с колебливостта по фланговете или по-точно твърде голямата дистанция (във всеки един смисъл на думата) между Вагнер и Мартин Петров и Станислав Ангелов и Георги Пеев. Точно затова, ако досега Румъния и България бяха смятани за отбори с еднакви, средно добри футболни възможности, то сега се оказа, че северните ни съседи всъщност не мислят за това колко благоприятна може да бъде „златната среда” в Европа.
Доста над нея обаче се намира един футболист, който със сигурност ще продължи да внася необяснимо вълшебство в българските редици. Отново оказал се единствения ни играч, който умее да превръща негативизма в мобилизиращ фактор, Мартин Петров не се поколеба и този път да покаже на своите съотборници как се действа в трудните моменти и как те всъщност се превъзмогват благодарение на истинска трезва мисъл- лишена от прекомерно напрежение и изключително ефективна, такава каквато с ръка на сърцето трябва да кажем, че липсваше доста дълго време от наша страна на стадион „Фарул”.
Така в крайна сметка се оказа, че представянето ни в Румъния може да бъде определено като същинска „горчиво-сладка симфония”, чиито автор тепърва ще внася нови нотки на подобрение в нея. И така докато най-накрая заявим със сигурност, че знаем какво правим на терена
-----------------------------------------------------------------------------------
Честно казано по слаба България не съм гледал.Дори срещу швеците играхме по добре на миналите квалификации.Нищо смислено до 80 минута..Чак ме хвана срам.Добре че румънците са си румънци и се отпуснаха(нали и те са голяма сила..)та поне успяхме да изравним.
Грешките на Стойчков и Херобяха най вече с избора на състава.
От къде им хрумна да викат тоя плешив и малуумен сърбин Янкович..Цял мач го гледам да гони топката и все не може да я пипне.
Как може да пускат титуляр играч като Пеев който едва ли не е свободен агент..Благо Георгиев който също не сред най добрите щеше да свърши доста повече работа през първото полувреме.
А пък и този чудесен защитник Тунчев..Вярно не направи кой знае колко грешни но в този важен мач можеше да се заложи на опитния Росен Кирилов който е играл много пъти с футболистите които бяха на терена за нашия отбор.
Просто трябва малко сработване.А това няма как да стане след като бате Ицо вика различни играчи почти всеки мач.То скоро цялата А група ще мине през националния.
Мартин Петров не го харесвам много но това което направи може да се окаже много важно за класирането ни.

И ако все пак се постегнем и не допуснем грешки срещу по слабите отбори в групата(Беларус Албания Словения..)мисля че в София на Румъния ще им е доста трудно.
Притеснява ме обаче Холандия която също не играе добре.Според мен шансовете ни срещу тях са по малки и от минималните.Дано успеят да бият на 2пъти Румъния защото тогава съм почти сигурен че ще сме 2ри в групата дори да бият и нас.А тогава ще ходим до Австрия и Швейцария.