Италия е новият световен шампион по футбол след победа над Франция със 6:4 след изпълнение на дузпи. Нервите на италианските футболисти на "Олимпиящадион" в Берлин се оказаха по-здрави и “Скуадра адзура” стана световен шампион за четвърти път в историята, след 1934, 1938 и 1982 година, доближавайки се само на една титла от Бразилия, която е вдигала купата пет пъти.

Италия е световен шампион по футбол!!!
Италия е новият световен шампион по футбол след победа над Франция със 6:4 след изпълнение на дузпи. Нервите на италианските футболисти се оказаха по-здрави и “Скуадра адзура” стана световен шампион за четвърти път в историята, след 1934, 1938 и 1982 година, доближавайки се само на една титла от Бразилия, която е вдигала купата пет пъти. Решителния пропуск за Франция направи Давид Трезеге, който изпрати топката в напречната греда на вратаря Буфон.
Двата отбора завършиха при резултат 1:1 след 120 минути игра. Зинедин Зидан откри резултата в 7-та минута от дузпа, Марко Матераци изравни в 19-та. Франция доигра второто продължение с 10 души, след като Зидан получи червен картон в 110-та минута. Тогава гениалният халф си позволи да удари с глава в гърдите Марко Матераци. Гениалният французин вероятно бе провокиран от защитника и изпусна нервите си. И двата гола в редовното време паднаха в първите 20 минути. “Петлите” започнаха мача в много високо темпо и успяха да поведат с 1:0 още в 7-ата минута. Тогава реферът Орасио Елисондо свири пресилена дузпа за съприкосновение между Марко Матераци и Флоран Малуда. Зидан изпълни удара в стил Паненка, като първо излъга Буфон и копна топката в противоположния на вратаря ъгъл. Коженото кълбо се удари в горната греда и тупна зад голлинията. Веднага след гола “адзурите” се втурнаха в атака. Те успяха да изравнят още в 19-ата минута. Голмайстор стана защитникът Марко Матераци, който преди това направи дузпата, с която "петлите" откриха резултата. Матераци надскочи Виейра след центриране от корнер на Пирло и заби топката неспасяемо зад гърба на Бартез. Италианците можеха да поведат в 36-ата минута, но ударът с глава на Лука Тони срещна гредата на вратата, пазена от Фабиен Бартез. През втората част и двата отбора играха доста предпазливо и предпочитаха да не допуснат гол, отколкото да отбележат.

Фабио Канаваро вдигна световната титла
Капитанът на Италия Фабио Канаваро вдигна световната титла. "Скуадра адзура" стана за четвърти път шампион на планетата по футбол след победа с 6:4 с дузпи над Франция. Италия взе титлата през 1934, 1938 и 1982 година.

Андреа Пирло бе определен за "играч на мача"
Полузащитникът на Италия Андреа Пирло бе определен за най-добър играч във финала на 18-то световно първенство по футбол. Пирло бе най-дейният футболист в полузащитата на Италия, отне много топки и бе в основата на повечето атаки на "адзурите". Той отбеляза изключително важната първа дузпа, с която вдъхна спокойствие и увереност на своите съотборници.

"Обявиха Буфон за №1 сред вратарите, взима наградата "Лев Яшин"
Вратарят на световния шампион Италия Джанлуиджи Буфон бе определен за №1 сред колегите си на Мондиал 2006. Техническата група на ФИФА реши да връчи на Буфон приза "Лев Яшин". Вратарят на Ювентус допусна само два пъти топката в мрежата си - при автогола на Дзакардо срещу САЩ (1:1) и при дузпата на Зидан във финала с Франция. Във всички мачове Джанлуиджи Буфон показа невероятната си класа.

МНЕНИЯ СЛЕД ФИНАЛА:

Жак Ширак: Зидан представи Франция достойно
Президентът на Франция Жак Ширак, който изгледа финала на световното първенство на живо от ложите на “Олимпиащадион” в Берлин, сподели след мача, че е много горд с представянето на тима на Мондиала. Утре президентът ще приеме целия отбор в своята резиденция.
“Преди всичко искам да изразя благодарността си към Зинедин Зидан, който, ако не греша, изигра последния си мач с националната фланелка. Не знам какво се случи на терена и защо Зидан бе изгонен. Но искам да изкажа възхищението си от този човек. През цялата си кариера той проявяваше най-големите човешки и спортни качества, които можем да си представим. Той представяше достойно френския спорт, а с това и цяла Франция”, сподели Ширак. “Виждам, че футболистите са много разочаровани и тъжни. Но мисля, че не трябва да ги съдим. Дузпите са просто една лотария. Искам да изкажа своя възторг и възхищение от тяхното представяне”, допълни френският президент.

Марчело Липи: Това е най-великият миг в живота ми
Селекционерът на Италия Марчело Липи сподели след спечелването на световната титла, че това е най-великият миг в неговия живот. “Искам да кажа едно голямо “Благодаря!” на своите футболисти. Това е най-великият момент в моя живот. Посвещавам победата на семейството си. Моите играчи показаха, че притежават огромни души и характери, че са големи личности”, заяви щастливият Липи.
“Спечелването на световната купа е най-голямото удовлетворение, което може да изпита някой треньор или футболист. Съдбата бе благосклонна към мен, когато спечелих Шампионската лига през 1996 година, която е аналог на световното първенство, и много титли на Италия, но никога не съм изпитвал подобна радост”, добави селекционерът на “скуадра адзура”.

Доменек подкрепи Зинедин Зидан
Селекционерът на Франция Раймон Доменек сподели след загубения финал, че разбира напълно изпускането на нервите на капитана на тима Зинедин Зидан. “Случват се такива работи, когато си подложен на тормоз цели 80 минути. Не казвам, че го оправдавам, но мога да го разбера. Много бе неприятно да го видя как напуска терена. Може би бе провокиран. Жалко, защото искрено вярвах, че ще го видя да вдига трофея”, заяви френският специалист. “Изгонването на Зидан ни се отрази много лошо в последните 10 минути. Отсъствието му повлия на крайния изход на срещата. Може да се каже, че изгонването на Зидан бе повратният момент в мача. Особено в продълженията италианците се стремяха по всякакъв начин да стигнат до дузпи. Естествено, че сме разочаровани. Не толкова заради играта ни по време на цялото първенство, а заради финала и начина, по които загубихме. Винаги съм твърдял, че само победата има значение. Защото после ще казваме, че сме се представили много добре, но всички ще помнят отбора на Италия, който стана шампион”, добави Доменек.

Фабио Канаваро: Не желаехме да се стига до дузпи
Капитанът на Италия Фабио Канаваро, който пръв вдигна световната купа сподели след мача, че дузпите са били нежелан изход за “скуадра адзура”.
“Чувството е фантастично. Казах на сина ми, че може да дойде и да сподели радостта си от трофея. Италия чака този момент много дълго. Спечелването на трофея бе много необходимо за нас футболистите след всичко, което се случи в последните няколко месеца в Италия”, заяви Канаваро.
“Както и на полуфинала срещу Германия се сражавахме до последно и доведохме мача до дузпи, но това не беше нашата цел. Затова и емоцията след такава победа е двойно по-голяма. Аз съм един от малкото футболисти, които играха и на финала на Евро 2000 в Ротердам и затова победата ми е още по-сладка”, добави капитанът.
“От самото начало на първенството се виждаше, че имаме добре балансиран отбор, който искаше да остави следа на Мондиала. Притежаваме треньор, който ни показа правилния път и колкото по-напред стигахме, толкова по-добре разбирахме колко силни сме всъщност. Щастлив съм, че се представих добре. Опитвах се да успокоявам съотборниците си и да им вдъхвам кураж в ключовите моменти на първенството.
Сега всички трябва заслужено да отпразнуваме световната титла”, завърши Фабио Канаваро.

Андреа Пирло: Не зная откъде намерихме сили
Избраният за “играч на мача” във финала на световното първенство Андреа Пирло сподели след мача, че не знае откъде той и съотборниците му са намерили сили и енергия да стигнат до победата.
“Победата е невероятна сензация за нашите привърженици. Това, което постигнахме на това първенство е потресаващо. Имаме много добър и сплотен екип, който силно желаеше да отнесе трофея у дома. Сега всички се настройваме за празненства”, сподели полузащитникът.
“Днес искахме да решим всичко още в редовното време, но когато се стигна до продължения дадохме всичко от себе си, а дори и нещо повече. Не знам откъде намерихме сили и енергия. За щастие аз бях един от малкото, които успяха да спят миналата нощ”, добави Пирло.

Джанлуиджи Буфон: За да победиш е нужна и Божията помощ
Избраният за най-добър вратар на Мондиал 2006 Джанлуиджи Буфон, заяви след победата на тима му над Франция, че за победата е нужна и Божията помощ. “Когато бях дете гледах световната купа и мечтаех за нея, но никога не съм очаквал да я спечеля, тъй като много малко играчи са имали възможността да я държат в ръцете си. За да спечелиш световната титла е нужен талант, късмет и разбира се Божията помощ. Но никога победата не спохожда един отбор, ако той няма дух на победител. А тази победа доказа, че Италия има класни футболисти и отбор, който е сдържан и сплотен”, заяви вратарят.

Франческо Тоти: Влязохме в историята
Нападателят на Италия Франческо Тоти изрази задоволството си, че тимът е влязъл в историята със спечелването на четвъртата световна титла за Италия.
“Тази победа бе много важна, защото ще остане в историята. Не мога да ви опиша колко щастлив съм в момента, още не мога да повярвам какво направихме. Доволен съм от представянето си, въпреки, че най-важното нещо тази вечер бе отборът. Франция игра много добре със същата тактика като нас. В отделни моменти ни превъзхождаха, но в крайна сметка ние излязохме победители”, сподели Тоти.

Дженаро Гатузо: Щях да си изгризя ноктите накрая
Полузащитникът на Италия Дженаро Гатузо, сподели след победата над Франция след изпълнение на дузпи, че е щял да си изгризе ноктите при изпълненията на своите съотборници. “Честно казано, едва ли щяхме да спечелим световното първенство, ако не бяха скандалите в Италия. Всичко това ни даде стимул да докажем какво е състоянието на италианския футбол”, каза Гатузо. “В момента съм в шок. Сигурно, защото дадох всичко от себе си на терена и съм изцеден. Световната купа е достатъчно тежка, но да я държиш в ръцете си е възхитително. Мисля, че ще осъзная какво сме направили едва след няколко дни, месеци или даже години. Не бяхме си намисли предварително как да отпразнуваме победата, защото само британците празнуват второ място. Безсмислено е да се организира парад със сребърните медали. Толкова бях нервен преди мача снощи, че успях да заспя едва сутринта и 28 пъти си вземах душ. При дузпите накрая щях да си изгризя ноктите. Когато видях, че Буфон е напълно концентриран се успокоих и добих по-голяма увереност”, допълни Гатузо.

Лука Тони: Фантастично! Световни шампиони сме
Нападателят на Италия Лука Тони бе изключително щастлив след спечелването на световната купа. “Фантастично! Световни шампиони сме. Още не мога да повярвам. Не мога да си събера мислите в момента, но се чувствам прекрасно. Сега искаме да празнуваме с нашите фенове, когато се върнем в Рим. Ще празнуваме цяло лято. Надявам се Марчело Липи да остане начело на тима, но това си е лично негово решение”, сподели щастливият Тони.

Винченцо Якуинта: Добре, че не стигна до шеста дузпаНападателят на Италия Винченцо Якуинта, който влезе като резерва, сподели радостта си, че не се е стигнало до повече дузпи. “Шестата дузпа трябваше да бъде изпълнена от мен или Лука Тони. Чувствах се уверен и готов. Тази година изпълних много дузпи и ги реализирах. За щастие не се наложи аз да бия дузпа. Франция показа, че е по-силен тим от Германия. Беше ми много трудно да участвам в атаките на тима, тъй като повече се притеснявах за защитата”, сподели Якуинта.

Тиери Анри: Не мисля, че италианците могат да се гордеят с нещо
Нападателят на Франция Тиери Анри бе много разочарован от загубата на тима си от Италия във финала на световното първенство. “Най-тежко е да загубиш след дузпи, но това е футболът. През първото полувреме Италия игра по-добре от нас, но ние ги превъзхождахме през второто. Можехме да се възползваме от няколкото положения, които успяхме да създадем и да стигнем до победата, но за съжаление не успяхме. Не мисля, че италианците могат да се гордеят с нещо след този мач. Дали са били по-силни от нас? Те се придържаха строго към тактиката си и нищо повече”, заяви Анри.
“Що се отнася до Зидан, не искам да коментирам нищо, защото и аз като него догледах мача от скамейката. Защо бях сменен? Дадох всичко от себе си по целия терен и бях много изморен”, добави нападателят.

Давид Трезеге: Бяхме по-добри от италианците
Нападателят на Франция Давид Трезеге, който изпусна решаващата дузпа за тима си, сподели, че неговият тим е играл по-добре от Италия във финала. “Дузпите са част от играта. Това е футболът и той затова е интересен. За мен това първенство бе по-особено. Очаквах нещо повече, очаквах да играя повече, но заради тактическата ни схема не се получи така. Трябва да се примиря със статута си и да гледам в бъдещето с надежда. Тази вечер показахме, че сме по-добри от италианците. Ако бяхме атакували повече, непременно щяхме да спечелим. Сега трябва да приемем резултата такъв, какъвто е и да продължим да работим. Длъжни сме да държим главите си гордо изправени. Представихме се добре на целия турнир, но всичко бе решено с дузпи”, заяви Трезеге.

Патрик Виейра: Бяхме по-добри през по-голямата част от мача
Френският национал Патрик Виейра бе видимо разочарован след загубата от Италия във финала на Мондиал 2006. "Бяхме по-добри през по-голямата част от мача, но нямахме късмет. Комплименти за играчите и на двата отбора, които успяха да се справят с напрежението на тези 120 минути. Не можем да се сърдим на Давид Трезеге, всеки може да сгреши при дузпите на негово място", заяви футболистът на Ювентус.

Вили Саньол: Изгонването на Зидан не повлия върху изхода на мача
Защитникът на Франция Вили Саньол сподели, че изгонването на Зинедин Зидан не е повлияло на крайния изход на финала на Мондиал 2006.
“Не видях какво направи Зизу, но не мисля, че отстраняването му от игра промени хода на мача. Имахме няколко много изгодни ситуации за гол, но в крайна сметка Италия спечели. Те бяха много силни в защита, но успяха да създадат няколко опасности след статични положения. Срамно е, че шампионът бе определен след дузпи. Трябва да благодарим на Зидан и останалите играчи, които се оттеглят от националния отбор. Надявам се да превъзмогнем бързо тази загуба”, каза Саньол.

Флоран Малуда: Италианците ни провокираха през целия мач
Полузащитникът на Франция Флоран Малуда заяви, че футболистите на Италия са използвали всякакви провокации по време на финала на Мондиал 2006. “Направихме всичко по силите си и не бива да съжаляваме за нищо. Италианците се стремяха да ни провокират през целия мач. Сега трябва да продължим напред и да се опитаме да използваме тази загуба като трамплин за следващите големи шампионати, в които ще участваме. Това, което преживяхме тук като отбор, бе нещо много специално”, каза Малуда.

МЕДИИТЕ ПО СВЕТА:

Channel 4: Световни шампиони!!!!!!!!!!!
“Световни шампиони!” – това е изписано на първа страница на всички италиански интернет издания. Италия е в еуфория. Онлайн изданието на телевизионния Channel 4 добавя няколко удивителни. Италия достига финал на всеки 12 години след 1970 година информира изданието. Италия не бе побеждавала Франция от 1978 година. Франческо Тоти и неговите съотборници трябваше да се реваншират за златния гол, който им отне титлата на Евро 2000. Някои от играчите изразиха радостта си доста странно. Каморанези се бе обзаложил да отреже дългата си коса, ако Италия спечели световната титла. Докато всички играчи танцуваха, Масимо Одо донесе стол и отряза част от косата на Каморанези, съобщава изданието. Капитанът Фабио Канаваро се представи отлично по време на Мондиала и отпразнува по най-добрия начин 100-то си участие с националната фланелка, вдигайки купата в небето на Берлин.

Това бе една незавършена симфония, пише "Екип"
Тъгата от загубения финал на Мондиал 2006 личи в заглавието на интернет сайта на френския вестник "Екип" - "Незавършена симфония". Изданието отбелязва, че "петлите" са загубили след като Давид Трезеге е пропуснал да вкара дузпа. "Отборът на Франция имаше възможност да сложи още една звезда на емблемата, но не успя, губейки от Италия след дузпи. Зидан вкара дузпа в началото на мача, но получи червен картон в продълженията за удар с глава срещу Матераци. Това стана в последния му мач", пише "Екип".

BBC: Италия спечели титлата след завладяващ мач
"Италия спечели световната титла след победа с 6:4 над Франция с дузпи", пише BBC. Водещата британска медия допълва в материала си за финала на Мондиал 2006: "След завладяващ мач, защитникът на Италия Фабио Гросо вкара решителната дузпа след пропуска на Давид Трезеге. Играещият своя последен мач Зинедин Зидан, беше изгонен заради налудничав удар с глава в гърдите на Марко Матераци".

"Sky Sports": Гросо короняса Италия
Под заглавие "Гросо короняса Италия" "Sky Sports" съобщава за триумфа на "Скуадра адзура" на Мондиал 2006. "Италия стана за четвърти път световен шампион по футбол, след като Фабио Гросо запази хладнокръвие и вкара решителната пета дузпа във финала с Франция. "Адзурите" вкараха и петте си удара от бялата точка, докато пропускът на Давид Трезеге струваше на "петлите" твърде скъпо", коментира медията.

"Билд": Брутален Зидан! Италия е Световен шампион
Онлайн изданието на най-тиражния вестник в Германия “Билд” публикува снимка с удара с глава на Зинедин Зидан срещу Марко Матераци и заглавие “Брутален Зидан! Италия е Световен шампион”. Поздравяваме новия Световен шампион Италия! Финалът в Берлин ще се помни дълго. Мачът бе изключително интересен и изпълнен с напрежение. За втори път след 1994 година шампионът бе определен след изпълнение на дузпи. Този път щастието бе на страната на Италия, отбелязва изданието.

“Индипендънт”: Италия бие Франция с дузпи
Италия победи Франция след дузпи, за да стане за четвърти път световен шампион по футбол, пише британският “Индипендънт”. "Капитанът на французите Зинедин Зидан бе изгонен от терена по време на продълженията. Това бе и последният мач на Зидан, който се оттегля от футбола", допълва изданието.

"Ройтерс": "Италия надви Франция с дузпи"
Берлин. "Италия победи Франция с 6:4 след дузпи във финала на Световното първенство по футбол", предаде "Ройтерс". "В редовното време и след продълженията мачът приключи при резултат 1:1. по време на второто продължение от игра бе отстранен френският капитан Зинедин Зидан. Футболистът получи червен картон, след като в 111-та минута от мача удари с глава в гърдите Марко Матераци, събаряйки го на земята", допълва агенцията.

“Телеграф”: Италия подпомогната от френската грубост
Във вечер на драма, интрига и виртуозност като в опера на Верди, Италия отнесе Световната купа след изпълнение на дузпи и след като французите изгубиха Зинедин Зидан във продълженията, пише днес британският “Телеграф”.
Футболният Ден на Страшния съд донесе на Италия само радост, пише вестникът.

“Интернешънъл Хералд Трибюн”: Италия изпъди духовете си и спечели Световната купа
Италия, която “кошмарно” изгуби Световната купа през 1994 г., изгони духовете в неделя, пише днес “Интернешънъл Хералд Трибюн”.
Това е четвъртата световна титла на Италия.
“Печелил съм много шампионати, титли от италиански лиги, но никога не съм чувствал толкова голяма радост”, заяви треньорът на националния отбор на Италия Марчело Липи.

Радио Свобода: Печален край на кариерата на Зидан
Финалният мач от Световния шампионат, според много трябваше да донесе неувяхваща слава на капитана френския отбор Зинедин Зидан, коментира днес радио Свобода.
Това бе последният мач за националния отбор в кариерата на един от най-добрите футболисти в историята на играта. Денят преди мача с Италия Зидан бе явен претендент да бъде обявен “Най-добър играч на шампионата”.

“Инет нюз”: Италианските фенове празнуват победата над Франция
Десетки хиляди привърженици на италианския футболен отбор заляха тази вечер улиците на германската столица Берлин, за да отпразнуват победата на любимците им над Франция и връщането на Световната купа в Рим след близо четвърт век, коментира електронното издание на израелския вестник “Йедиот Ахраонот”. "След напрегнати две полувремена и две продължения двата отбора трябваше да определят победителя с наказателни удари. Италианците се оказаха по-стабилни от бялата точка и взеха победата на последната среща от световните футболни финали", отбелязва изданието.

“Аш Шарк Ал Аусат”: Край на Мондиала - червен картон за Зидан и купа за Италия
"Въпреки множеството проблеми, италианският футболен отбор се увенча тази вечер със световната титла, след като надигра съперника си от Франция с 6:4 след наказателни удари, коментира електронното издание на вестник “Аш Шарк Ал Аусат”. "В 110-та минута бе изгонен Зинедин Зидан, след като капитанът на французите не сдържа нервите си и удари футболиста на Италия Марко Матераци с глава в гърдите. Гениалният футболист напусна безславно стадиона и футболната си кариера" допълва изданието.

“Правда”: Италия се възкачи на футболния Олимп
Световен шампион по футбол стана отборът на Италия, информира в днешното си издание вестник “Правда”. "След дузпи италианците победиха отбора на Франция.
През второто полувреме преимущество имаха французите. По време на мача френският капитан Зинедин Зидан и Тиери Анри оказваха постоянен натиск над вратата на противника, но италианците успяха да устоят. В допълнителното време французите продължиха с атаките, но в края на мача им се случиха неприятности. Първо Анри напусна терена, поради травма. А след това Зидан удари с глава Марко Матераци и бе отстранен. Въпреки това, италианците не успяха да се възползват от численото си превъзходство и спечиелиха след дузпи", допълва вестникът.

"Утро.Ру": Зидан си тръгна позорно и не видя златото на Италия
Руският сайт "Утро.Ру" коментира финала на Мондиал 2006 Италия - Франция. Заглавието на материала е "Зидан си тръгна позорно и не видя златото на Италия". В него се казва: Очаквахме много от финала на Световното първенство, защото това е събитие, което няма равно на себе си по зрителски интерес. Зинедин Зидан търсеше възможност да се раздели по достоен начин с големия футбол. В същото време италианците се надяваха на злато и да докажат с този мач, че техният футбол не е само мафиотско блато. В крайна сметка едните успяха, а другият - не. В 110-та минута се случи епизод, който донесе края на кариерата на един от най-големите футболисти в последното десетилетие. Край, дошъл по един от възможно най-ужасните начини. Зидан вложи всичката си сила в удара с глава. Но не по топката, а в гърдите на Марко Матераци. Очевидно италианецът провокира с думи, но французинът не трябваше да постъпва така. В крайна сметка Зидан бе изгонен от рефера и не успя да види "златните" дузпи за Италия".

“Ас”, Испания: Италия спечели, Зидан загуби
Един от водещите испански спортни ежедневници “Ас” излиза днес със заглавие: “Италия спечели, Зидан загуби”. Материалът е посветен на снощния триумф на “Скуадра адзура” на финала на Мондиал’06 над Франция (6:4 след дузпи). “Италия играе финал на всеки дванайсет години от 1970 насам. Загуби срещу последната Бразилия на Пеле, спечели през 1982 на “Бернабеу”, загуби с дузпи от Бразилия през 1994 и вчера взе реванш от Франция. Италия спечели, Зидан загуби, а Франция не заслужаваше такъв изход”, пише “Ас”.

"Спорт експрес": "Съдбата на световната титла се реши с дузпи, Италия ликува"
Руският вестник "Спорт експрес" публикува материал за финала на Мондиал 2006 Италия - Франция. "Съдбата на световната титла се реши с дузпи. Италия ликува, след като Давид Трезеге от Франция направи фаталния пропуск от бялата точка. Редовното време и продълженията на стадиона в Берлин завършиха при резултат 1:1, след което се стигна до лотарията с дузпите. Зинедин Зидан не успя да участва в тях, защото бе отстранен с червен картон за удар в гърдите на Марко Матераци в 110-та минута", пише в материала си вестникът.

“Ал Джазира”: Победа за Италия на Световните футболни финали
"Италия стана световен шампион по футбол, след като тази вечер заслужено победи отбора на Франция след дузпи на стадиона в столицата Берлин", съобщава електронното издание на телевизия “Ал Джазира”. "Футболистите на Марчело Липи се наложиха над съперниците си с 6:4 след като нервите на французите не издържаха след изгонването на звездата на отбора Зинедин Зидан през второто продължение. При досегашните срещи между двата отбора Италия е побеждавала 17 пъти, Франция - седем, а осем пъти мачът е завършвал с равенство", уточнява в коментара си за финала на Мондиал 2006 медията.

“Аз Заман”: Италия спечели четвъртата си световна титла по футбол
За четвърти път отборът на Италия по футбол вдигна световната купа след драматичен мач в Берлин, завършил с дузпи, отбелязва електронното издание на иракския вестник “Аз Заман”. Мачът завърши 1:1 в редовното време, като този резултат се запази и след продълженията. След дузпи италианците спечелиха с 5:3. Капитанът на Франция, алжирецът по произход Зинедин Зидан бе изгонен от мача с червен картон, след като удари с глава италиански футболист в края на второто продължение. Това бе последният мач в кариерата на звездния футболист Зизу, който обяви преди Мондиала, че смята да се оттегли от великата игра, коментира изданието.

Италия е по улиците, милиони празнуват титлата
Цяла Италия в момента е по улиците и празнува четвъртата световна титла по футбол. Телевизия RAI показва постоянно кадри от Рим, Милано и Наполи, където милиони хора са полудели от радост. Италианските национали поздравяват своите сънародници благодарение на специален телевизионен мост Берлин - Рим.

Полицията в Париж използва сълзотворен газ, за да усмири феновете
Полицията в Париж бе принудена да използва сълзотворен газ, за да предотврати безредиците и стълкновенията на привържениците във френската столица след загубения финал.
След злощастната загуба на “петлите” повечето от феновете, които гледаха мача, предпочетоха да се приберат по домовете си мирно и спокойно. Но отделни групи младежи са запалили всички пиротехнически средства, подготвени в случай на победа, след което започнали да хвърлят по полицаите камъни и бутилки. За да разпръсне хулиганите, полицията е прибягнала до използването на гранати със сълзотворен газ.
Органите на реда са предотвратили сбиване между привърженици на Франция и италианци, които са се радвали на победата.
За пострадали привърженици в резултат на стълкновенията не се съобщава.

ФИФА ще обяви по-късно днес носителя на наградата "Златна топка"
ФИФА ще обяви по-късно днес носителя на наградата "Златна топка" за най-добър играч на Мондиал 2006, съобщи официалният сайт на световната футболна централа. Гласуването на журналистите е приключило преди около 50 минути и резултатите се обработват. Досегашните носители на приза за Оливер Кан (2002), Роналдо (1998), Ромарио (1994), Салваторе Скилачи (1990) и Диего Марадона (1986).

Мирослав Клозе стана голмайстор на Мондиал 2006, топката влезе в мрежите 127 пъти
Германският нападател Мирослав Клозе стана голмайстор №1 на Мондиал 2006. Той отбеляза пет попадения в седемте мача на Бундестима. По този начин бе нарушена една традиция. През 1962 година на шампионата в Чили голмайсторския приз е спечелин с 4 попадения, след което най-точните стрелци на първенствата на планетата стигаха поне до 6. С по три гола на Мондиал 2006 завършиха Тиери Анри и Зинедин Зидан (Франция), Ернан Креспо и Макси Родригес (Аржентина), Давид Вийя и Фернандо Торес (Испания), Роналдо (Бразилия) и Лукас Подолски (Германия). Общо в 64-те мача бяха вкарани 127 гола, без за има хеттрик.

Бразилия и Испания си поделят наградата за "Феърплей"
Бразилия и Испания си поделят наградата за "Фейрплей" на Мондиал 2006 с актив от по 886 точки. Това е решението на Техническата комисия на ФИФА, която отчита поведението на футболистите и спортно-техническото ръководство на терена и извън него. Да претендират за наградата могат само отбори, които са преминали груповата фаза на Световното първенство и по този начин са изиграли поне четири мача.

Финали на Световните първенства по футбол

Финали на Световните първенства по футбол:
1930: Уругвай – Аржентина 4:2
1934: Италия – Чехословакия 2:1
1938: Италия – Унгария 4:2
1950: Уругвай – Бразилия 2:1
1954: ФРГ – Унгария 3:2
1958: Бразилия – Швеция 5:2
1962: Бразилия – Чехословакия 3:1
1966: Англия – ФРГ 4:2
1970: Бразилия – Италия 4:1
1974: Италия – ФРГ 1:2
1978: Аржентина – Холандия 3:1
1982: Италия – ФРГ 3:1
1986: Аржентина – ФРГ 3:2
1990: ФРГ – Аржентина 1:0
1994: Бразилия – Италия 3:2 (след дузпи)
1998: Бразилия – Франция 0:3
2002: Германия – Бразилия 0:2
2006: Италия - Франция 6:4 (след дузпи)

Резултати от всички мачове на Мондиал 2006

Резултати от всички мачове на Мондиал 2006:
ГРУПА “А”
Германия - Коста Рика – 4:2
Полша - Еквадор – 0:2
Германия - Полша – 1:0
Еквадор - Коста Рика – 3:0
Еквадор - Германия – 0:3
Коста Рика - Полша – 1:2

ГРУПА “B”
Англия - Парагвай – 1:0
Тринидад и Тобаго - Швеция – 0:0
Англия - Тринидад и Тобаго – 2:0
Швеция - Парагвай – 1:0
Парагвай - Тринидад и Тобаго – 2:0
Швеция - Англия – 2:2

ГРУПА “С”
Аржентина - Кот д'Ивоар – 2:1
Сърбия и Черна гора - Холандия – 0:1
Аржентина - Сърбия и Черна гора – 6:0
Холандия - Кот д'Ивоар – 2:1
Холандия - Аржентина – 0:0
Кот д'Ивоар - Сърбия и Черна гора – 3:2

ГРУПА “D”
Мексико - Иран – 3:1
Ангола - Португалия – 0:1
Мексико - Ангола – 0:0
Португалия - Иран – 2:0
Иран - Ангола – 1:1
Португалия - Мексико – 2:1

ГРУПА “Е”
САЩ - Чехия – 0:3
Италия - Гана – 2:0
Чехия - Гана – 0:2
Италия - САЩ – 1:1
Чехия - Италия – 0:2
Гана - САЩ – 2:1

ГРУПА “F”
Австралия - Япония – 3:1
Бразилия - Хърватия – 1:0
Япония - Хърватия – 0:0
Бразилия - Австралия – 2:0
Япония - Бразилия – 1:4
Хърватия - Австралия – 2:2

ГРУПА “G”
Южна Корея - Того – 2:1
Франция - Швейцария – 0:0
Франция - Южна Корея – 1:1
Того - Швейцария – 0:2
Того - Франция – 0:2
Швейцария - Южна Корея – 2:0

ГРУПА “Н”
Испания - Украйна – 4:0
Тунис - Саудитска Арабия – 2:2
Саудитска Арабия - Украйна – 0:4
Испания - Тунис – 3:1
Украйна - Тунис – 1:0
Саудитска Арабия - Испания – 0:1

ОСМИНАФИНАЛИ
Германия – Швеция – 2:0
Аржентина – Мексико – 2:1
Италия – Австралия – 1:0
Швейцария – Украйна - 0:3
Англия – Еквадор – 1:0
Португалия – Холандия – 1:0
Бразилия – Гана – 3:0
Испания – Франция – 1:3

ЧЕТВЪРТФИНАЛИ
Германия – Аржентина – 5:3
Италия – Украйна – 3:0
Англия – Португалия – 1:3
Бразилия – Франция – 0:1

ПОЛУФИНАЛИ
Германия – Италия – 0:2
Португалия – Франция – 0:1

МАЧ ЗА ТРЕТОТО МЯСТО
Германия - Португалия 3:1

ФИНАЛ
Италия - Франция 6:4 (след дузпи, в редовното време и продълженията 1:1)

Това са световните шампиони
Това са футболистите на Италия, които спечелиха четвъртата световна титла за страната си.

Вратари:
1 Джанлуиджи Буфон (Ювентус)
12 Анджело Перуци (Лацио)
14 Марко Амелия (Ливорно)
Защитници:
13 Алесандро Неста (Милан)
6 Андрея Барцали (Палермо)
19 Джанлука Дзамброта (Ювентус) голове: 1
2 Кристиян Дзакардо (Палермо)
23 Марко Матераци (Интер) голове: 2
22 Масимо Одо (Лацио)
3 Фабио Гроссо (Палермо) голове: 1