IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

>Реклама

>Препоръчваме ви

2 страници V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> В памет на жертвите от "Хейзел", 29.05.1985
juve_tifos
коментар 29 May 2006, 18:06
Коментар #1

Fido alla Juve

Група: Ветерани
Коментари: 3 343
Регистриран: 6-March 06
Потребител No.: 53

Ето и имената им :

Rocco Acerra; Bruno Balli; Giancarlo Bruschera; Andrea Casula; Giovanni Casula; Nino Cerullo; Giuseppina Conti; Dionisio Fabbro; Eugenio Gagliano; Francesco Galli; Giancarlo Gonnelli; Alberto Guarini; Giovacchino Landini; Roberto Lorentini; Barbara Lusci; Franco Martelli; Loris Massore; Gianni Mastroiaco; Sergio Mazzino; Luciano Papaluca; Luigi Pidone; Benito Pistolato; Domenico Ragazzi; Antonio Ragnanese; Mario Ronchi; Domenico Russo; Tarcisio Salvi; Gianfranco Sarto; Amedeo Spolaore; Mario Spanu; Tarcisio Venturin; Claudio Zavaroni; Alfons Bos; Willy Chielens; Dirk Daeninckx; Jeacques Francois; Patrick Radcliffe; Claude Robert; Jean Michel Walla. sad.gif sad.gif sad.gif

R.I.P.

--------------------
FORZA JUVE DAI DAI DAI
NON MOLLARE MAI MAI MAI
SEMPRE CUI CON TE
FORZA JUVE ALEEEEEEEEE
Go to the top of the page

+Quote Post
snitch
коментар 29 May 2006, 18:45
Коментар #2

Juventus champion

Коментари: 8 725
Регистриран: 26-February 06
Град: Велико Търново
Потребител No.: 32

Паоло Роси:
Ювентус трябва да върне онази купа

Защо ги оставиха да умрат на “Хейзел”, пита бащата на един от загиналите

За играчи и фенове, за оцелелите и за роднините на загиналите, за всички онези, които мислеха, че отиват на футболен мач, а се озоваха на бойно поле, раните от 29 май 1985 продължават да кървят. Джейми Джексън от в. "Обзървър" събра няколко истории на очевидци, присъствали на стадион "Хейзел" преди фаталния финал за КЕШ между Ливърпул и Ювентус преди 20 години.

Паоло Роси
Тогава - нападател на Ювентус, 28-годишен
Сега - футболен аналитик и бивш политик
Имах късмета да бъда на три световни първенства с Италия, включително и през 1982, когато взехме титлата, а аз станах голмайстор. С Ювентус пък спечелих скудетото, Купата на Италия и КНК. Но не смятам, че съм спечелил КЕШ. Не и в онази нощ срещу Ливърпул. Когато хора умират на спортно събитие, самият спорт минава на заден план. Ние, играчите, не бяхме наясно с действителните измерения на трагедията. Някои казваха, че е починал само един човек, не разполагахме с достатъчно информация. Чак след мача ни казаха цялата ужасяваща истина. Ако знаехме какво става, може би щяхме да кажем нещо. Когато мачът свърши и ние спечелихме, ни оставиха да празнуваме на терена с купата. Това можеше да се избегне. Цареше пълно объркване и хаос.
Ювентус не е издигнал паметник на загиналите. Няма дори мемориална плоча, нищо. Срещал съм се с много родители и роднини на жертвите. Опитвам се винаги да помня за тях и съм посещавал много възпоменателни церемонии. Отново и отново мислите ми се връщат към онези 39 души, които загубиха живота си. Това си спомням от онази вечер, но не и това, че съм играл в мача. Купата трябва да се върне. Ювентус трябва да го направи в знак на почит към загиналите.

Алън Кенеди
Тогава - ляв бек на Ливърпул, 30-годишен
Сега - водещ на радиошоу
Сигурен съм, че случилото се е свързано със събитията в Рим предната година. Тогава феновете ни бяха засипани с камъни, тухли и бутилки от запалянковци на Рома.
Когато пристигнахме на "Хейзел", ни направи впечатление липсата на достатъчно полиция. Още тогава помислих, че феновете на двата тима не са достатъчно раздалечени и това може да породи проблем.
Съблекалнята ни беше до сектор Z. Тогава бях контузен и щом стана ясно, че има проблеми, съотборниците ми ме помолиха да проуча ситуацията. Отвън беше пълен хаос. Стената се беше сринала и хората се опитваха да се измъкнат от сектора. Не е възможно да забравиш смъртта на хората. Служител на УЕФА дойде в съблекалнята и ни уведоми, че мачът ще започне по-късно и че четирима или петима души са загинали. По-опитните играчи просто игнорираха това. Казаха: "Чуйте, трябва да се съсредоточим върху мача." Други казаха, че финалът не трябва да се играе.
Хората говорят за дузпата, която реши срещата. Дали нарушението на Гари Гилеспи срещу Бониек е било вътре в пеналта или извън него. Но ние не можехме да спечелим онзи мач. Бяха загинали фенове на Ювентус и ние разбирахме, че всички ще обвиняват клуба. Впоследствие УЕФА взе пример от Маргарет Тачър. Тя сметна, че вината за "Хейзел" е изцяло на Ливърпул. Така на хората от УЕФА им беше по-лесно да отстранят английските отбори за 5 години, без дори да проведат разследване.

Отело Лорентини
Тогава - фен на Ювентус, 60-годишен
Сега - президент на Асоциацията на семействата на жертвите от "Хейзел"
30-годишният ми син Роберто беше убит в сектор Z. Той беше лекар и въпреки че можеше да избяга, когато избухна насилието, той искаше да помогне на хората. Показаха го по телевизията как опитва да съживи едно момиче. Но и двамата умряха заедно с бащата на момичето.
Денят на финала беше хубав. Роберто, двамата ми племенници и аз започнахме да обикаляме града. По обед главният площад бе претъпкан с млади фенове на Ливърпул, които пиеха и викаха силно, така че решихме да проучим страничните улички. Там обаче видяхме как арестуваха запалянковци на Ливърпул за кражба на бижута. Белгийската полиция получи предупреждение какво може да стане. Защо тогава оставиха всички онези хора да умрат на "Хейзел"?
Пристигнахме на стадиона към шест вечерта. Полицията не проверяваше английските фенове, но на нас ни трябваше много време, за да влезем в сектор Z един по един през една малка врата. До нас имаше празен сектор. Бях се отпуснал, четях вестник, когато видях един английски хулиган. Той прескочи малка ограда и тръгна към нас. Последваха го много други. Те стискаха късове бетон, бутилки от кола и бира, дори ножове. Всички изпаднаха в паника. Имаше седем или осем полицаи от другата страна на оградата. Помолихме ги да повикат подкрепления, но никой не дойде. Мислех, че ще умрем. Всички побягнаха от нахлулите фенове на Ливърпул и в мелето стената се срина. Това всъщност беше късмет, защото иначе можеха да загинат хиляди. Все още помня лицето на хулигана, който се канеше да ме удари с железен прът. Имах късмет, защото той нападна някой друг. Обърнах се към сина си, но той и племенниците ми ги нямаше. Избягах през една малка врата в горната част на трибуната и впоследствие се озовах край терена, където лежаха много трупове. Още нямаше никаква полиция. Много хора бяха заклещени. Размахах черно-бялото шалче на Роберто, за да ме види, а после реших да се върна да го потърся в сектор Z. Тогава видях единия си племенник. Той каза: "Ела бързо, Роберто не е добре." Заблуждавах се, че чувам пулса му, но той беше мъртъв.
После финалът започна и бях много, много ядосан. Докато играчите ритаха топката, изнасяха трупове от стадиона. Обадих се на жена си, но не можах да й кажа, че Роберто е мъртъв, излъгах, че е ранен. Когато най-после се прибрах в Италия, жена ми вече се беше досетила, че Роберто е загинал. Прегърнахме се и тя ми каза: "Недей да плачеш." Аз пък й отвърнах: "Ти също недей да плачеш, понеже вместо един син в моргата, сега имаме три деца." Имах предвид двете деца на Роберто - Андреа и Стефано, които бяха съответно само на три и на една годинка, както и жена му Ариана.
Разбирам, че случилото се е история и не може да бъде поправено. Бих искал обаче датата на финала да се отбелязва всяка година. Още съм ядосан на Ювентус. Те обиколиха "Хейзел" с КЕШ. Защо? Никой от играчите не каза нищо за трагедията, няма никакъв паметен знак в Торино, макар че доста кръв се изля от онази купа. Това, което ние, семействата на жертвите, бихме искали да стане, е да се играе футболен мач между Ювентус и Ливърпул през юни. Това би бил подобаващ знак на уважение.

Дейв Томас
Тогава - фен на Ливърпул, инженер, 30-годишен
Сега - консултант по безопасността
През 1985 година живеех на остров Джърси и пътувах до Брюксел благодарение на местния фенклуб на Ливърпул. В Белгия срещнах приятели и заедно с привържениците на Ювентус изкарахме чудесен ден. Пиехме в баровете и пеехме песни. Закъсняхме за стадиона. С един приятел се отделихме от нашата група и влязохме в друг сектор. Озовахме се точно до стената, която току-що се беше срутила. Гледката беше ужасна. По цялата земя лежаха хора с побледнели, посинели лица. Осъзнавах, че сме двама фенове на Ливърпул с червени шалове на трибуна, пълна с ядосани италианци. Искахме да излезем, но охраната не ни даде. После сред пострадалите видяхме момче, което седеше до баща си. По-късно разбрах, че този човек е банков мениджър от Торино и се казва Леополдо Лелио, а синът му е бил само на 17 години. Леополдо сякаш беше жив и въпреки че не знаем как се оказва първа помощ, се опитахме да помогнем. Вдигнахме главата му, разтрихме гръдния кош и казахме на сина му да се държи. Макар че се притеснявах, че някой ще ни забие нож в гърба, защото сме от Ливърпул, нямаше начин да ги оставим. Край нас хората си помагаха един на друг, а хората от бърза помощ се появиха сякаш след векове. Леополдо започна да идва на себе си и отидох да търся вода. Когато се върнах, най-после го отнесоха на насилка.
По-късно открих приятелите си, в очите ми имаше сълзи. Казах им: "Мисля, че много хора умряха и няма да се играе мач." Те бяха много учудени, но когато двубоят започна, аз бях този, който остана изумен. Не помня какво стана. Исках да си ходя, но бях в Рим на предишния финал и запалянковците на Рома бяха много агресивни, така че не исках да си тръгна сам.
По-късно едно италианско списание пусна снимка на фенове на Ливърпул, твърдейки, че ние сме виновни за случилото се. Аз бях на онази снимка. Синът на Леополдо обаче я видя и каза: "Не, това е грешка. Той беше един от онези, които спасиха баща ми." Той покани мен и жена ми в Италия. Беше много мило от негова страна, но решихме, че няма да е разумно да пътуваме до Торино.
Обвинявам единствено хулиганите, а не властите. Трябва да можеш да отидеш на стадиона и да се радваш на футбола навсякъде по света.

+Quote Post
meo
коментар 29 May 2006, 20:49
Коментар #3

Juventus regular

Коментари: 1 776
Регистриран: 2-March 06
Град: София
Потребител No.: 46

Цитат
Докато играчите ритаха топката, изнасяха трупове от стадиона.

Нямам думи.
За мен това е най-тъжния ден във футбола. Истинска лудост, е че въобще се е играл мачът при жертви на стадиона и е срам, че няма една памента плоча в Торино за тези фенове sad.gif

--------------------

Ако всичко ви е наред. Ако жена ви е прекрасна. Ако и любовницата ви е прекрасна. Ако заплатата ви не само стига, а и остава. Ако шефът ви е хубав човек. Ако нямате никакви проблеми със здравето. Кажете "не" на наркотиците!

+Quote Post
NUCLEO1985
коментар 30 May 2006, 00:43
Коментар #4

Juventus champion

Група: Admin
Коментари: 6 403
Регистриран: 22-February 06
Град: Свищов/София
Потребител No.: 25

R.I.P. .... а за тва дали е тряало да се играе мача трябвало е щото не е имало организация и ако мача не се е играл двете агитки една срещу друга по улиците ... 20 000 ювентинци срещу толкова английски хулигани.... жертвите щяха да са мноо повече.. за тва мача се е играл да може тъпата неорганизирана полиция да се осъзнае къде е и да се организира за да не стане нещо още по-страшно.... а между другото преди два дни се навършиха две години от смъртта на Умберто Аниели последния голям президент на Юве който ако беше още жив въобще немаше да ни закачат с тея скандали

--------------------
FORZA MAGICA JUVE!!!

+Quote Post
Hristo
коментар 30 May 2006, 14:11
Коментар #5

Juventus champion

Група: Admin
Коментари: 6 274
Регистриран: 24-April 06
Град: Варна
Потребител No.: 110

sad.gif

--------------------
"Se sono un uomo felice, è perché ho dato tutto per la Juventus", Giampiero Boniperti

+Quote Post
Bianco^Nero
коментар 29 May 2007, 11:57
Коментар #6

God Fuck The Queen

Група: Фенове
Коментари: 2 374
Регистриран: 23-July 06
Град: Благоевград
Потребител No.: 161

ПОКЛОН !!! post-294-1159108069.gif НЕКА ПОЧИВАТ В МИР!

--------------------
ДЕЛ ПИЕРО ДОЖИВОТ В ЮВЕ! БЕЗ ПРАВО НА ОБЖАЛВАНЕ!

+Quote Post
Rumbeti
коментар 29 May 2007, 12:00
Коментар #7

ЛУД

Коментари: 10 333
Регистриран: 22-October 06
Потребител No.: 218

Мир на прахът им. Един тъжен ден , в който всички Ювентинци трябва да сведем глави и да отдадем нужното уважение на загиналитени фенове !!!

--------------------

FORZA JUVENTUS, FORZA ALEX !!!

+Quote Post
hri100
коментар 29 May 2007, 13:25
Коментар #8

I LOVE JU

Коментари: 8 100
Регистриран: 22-July 06
Град: емниц
Потребител No.: 159
Фен клуб: 677/284

ПОКЛОН!!! post-294-1159108069.gif

--------------------
Новият "Ювентус Люфле", с мнооого пълнеж...

+Quote Post
Аntonio Conte
коментар 29 May 2007, 14:02
Коментар #9

Juventus champion

Коментари: 7 530
Регистриран: 31-July 06
Град: Русе
Потребител No.: 171

MИР НА ПРАХА ИМ,АМИН. post-294-1159108069.gif
Докато четях горните редове от интервюта с онзи фен на Юве,който е загинал сина му просто се разплаках.Немога да разбера как може полицията да остави толкова фенове да измрат и на всичкото отгоре да се играе футбол и каквото,и да било не мразя Ливърпул,но мразя тези фенове,които са извършили това.

+Quote Post
Torricelli
коментар 29 May 2007, 22:06
Коментар #10

Juventus regular

Коментари: 1 174
Регистриран: 17-April 07
Потребител No.: 472

Мир на праха на жертвите.

В деня след мача "Guardian" отбелязва: "Ние дадохме на света футбола и станахме причина за най-големия му позор."

Какво повече да се добави?...

--------------------
"He has been written off so many times... after the injury in the late 90's... after Euro 2000 final... during the 2004-2005 campaign... before the World Cup in Germany... when going to Serie B... and still this season."

"He has lost his edge... his stamina... his pace... his finish... he is unable to cope with the powerfull football today..."

He is about to become Serie A topscorer at the age of 33.

----------
Цитат(meo @ Jul 2 2008, 02:36 PM) *
Агент КЕФЯ_СЕ_НА_КАКИ_30+.

+Quote Post
Аntonio Conte
коментар 26 Apr 2008, 11:20
Коментар #11

Juventus champion

Коментари: 7 530
Регистриран: 31-July 06
Град: Русе
Потребител No.: 171

Историята на ШЛ: 1985 - Ювентус спечели в "Денят на футболния позор"

Sportal.bg продължава да ви представя поредицата за турнира за Купата на европейските шампиони и наследилата го Шампионска лига. В 52 поредни материала ви запознаваме с най-интересното, което се е случило по европейските клубни терени - от създаването на най-големия клубен турнир през 1955 година и първия триумф на Реал Мадрид, до знаменитите две попадения на Филипо Индзаги от последния до този момент финал в надпреварата.

Датата 29 май 1985 година остава в историята на футбола като "Черната сряда на световния футбол". Действително това е най-черният ден в историята на футболната игра, белязан от една огромна трагедия. На стадион "Хейзел" в Брюксел трябва да се състои финалът за КЕШ между носителя на трофея Ливърпул и претендента Ювентус. Вместо от футболен празник, кадрите от случващото се на стадиона, които достигат до почти всяко кътче на планетата, са апокалиптични. В минутите преди финала привържениците на Ливърпул започват масов бой, като нахлуват в сектора с италиански запалянковци. Настъпва невъобразим хаос, с който белгийската полиция не знае как да се справи. Една от бетонните стени на стадиона рухва и в развалините загиват 39 тифози на Ювентус. Ранените са над 500. Пияните английски хулигани не спират да замерят с бутилки и да удрят с пръти италианците, а двубоят започва с над един час закъснение.

"Трябваше да стане един истински спектакъл, а се получи кошмар. Картината, която се откри пред очите ни в мига, в който излязохме на пистата на Хейзел , ще остане завинаги в съзнанието ми”, сподели през сълзи години по-късно капитанът на Ливърпул Фил Нийл. След края на мача мениджърът на Ливръпул Джо Фейгън обявява, че се оттегля. Звездата на Ювентус Мишел Платини е категоричен: "След това, което се случи, този мач не биваше да се играе". УЕФА взима крути мерки и налага ембарго върху английския футбол – английските клубни тимове са лишени от състезателни права в турнирите на Стария континент за 5 години. По този повод в дните след злополучния финал в Брюксел "Гардиън" пише: "Сред телата, изнесени от Хейзел, имаше още един труп. Трупът на английския футбол, поктрит с британския национален флаг". Списание "Тайм" публикува на корицата си труповете на италианските привърженици, а заглавието е "Денят на футболния позор". Смразяващият инцидент по трибуните отвлича вниманието от самия финален мач и играта на двата тима. Ювентус печели след несъществуваща дузпа, реализирана от Платини. Това е първата КЕШ за Юве, а целият тим посвещава трофея на жертвите и ранените. До ден днешен на всеки домакински мач на Ювентус тифозите на тима опъват огромно знаме в памет на загиналите в Брюксел през 1985 година. Това е последният финал за КЕШ игран в белгийската столица. Ювентус достига до своя първи успех в турнира, но успехът е с доста горчив привкус.

29 май 1985 година, Брюксел, стадион ”Хейзел”, 58 000 зрители

Ювентус – Ливърпул 1:0
1:0 Платини (58 – дузпа)

Ювентус: Такони, Фаверо, Брио, Ширеа (к), Кабрини, Бонини, Платини, Тардели, Бриаски (84 – Прандели), Роси (89 – Виньола), Бониек.

Ливърпул: Гробелаар, Нийл (к), Хансен, Лоуренсън (3 – Гилеспи), Беглин, Никъл, Далглиш, Уорк, Уилън, Уолш (46 – Джонстън), Ръш.

Съдия: Андре Дайна (Швейцария)

Пътят на Ювентус до титлата:

Първи кръг:
Ювентус – Илвс (Финладия) 4:0, 2:1

Втори кръг:
Ювентус – Грасхопър 2:0, 4:2

1/4-финал:
Ювенутс – Спарта (Прага) 3:0, 0:1

1/2-финал:
Ювенутс – Бордо 3:0, 0:2

Финал:
Ювентус – Ливърпул 1:0

+Quote Post
juve_tifos
коментар 24 Mar 2009, 10:21
Коментар #12

Fido alla Juve

39-те ангели от Хейзел

В началото на 2009г. е създаден този сайт в памет на 39-те жертви от Хейзел. Покъртителни материали от една истинска трагедия... Посетете го !

--------------------
FORZA JUVE DAI DAI DAI
NON MOLLARE MAI MAI MAI
SEMPRE CUI CON TE
FORZA JUVE ALEEEEEEEEE

+Quote Post
stefoto
коментар 24 Mar 2009, 13:04
Коментар #13

Juventus star

Коментари: 3 510
Регистриран: 30-April 07
Потребител No.: 482

Цитат(juve_tifos @ Mar 24 2009, 10:21 AM) *
39-те ангели от Хейзел

В началото на 2009г. е създаден този сайт в памет на 39-те жертви от Хейзел. Покъртителни материали от една истинска трагедия... Посетете го !

Сайта е много добре направен и изключително изчерпателен!С мойте скромни познания на Италиански език, все пак успях да го разгледам в общи линии, всъщност това правих последните два часа...!Няма какво толкова да се коментира, трагедията и загубата са истински и незаменими, колкото и това да звучи като клише, но при такива ситуации дори клишета придобиват тежест!Ужасно!Макар да не съм злопаметен по природа и да съм толерантен, преди, сега, а и за напред Ливърпул и в частност тяхните жалки фенове са едно от най-омразните ми неща като цяло!

+Quote Post
Rumbeti
коментар 25 Mar 2009, 17:13
Коментар #14

ЛУД

Ужасна трагедия post-294-1159108069.gif

Винаги като се сетя и ми става много тъжно. Прегледах сайта и дсота се разстройх post-294-1159108069.gif

--------------------

+Quote Post
juve_tifos
коментар 29 May 2009, 13:37
Коментар #15

Fido alla Juve

Днес се навършват 24 години от трагедията на "Хейзел", в която живота си губят 39 човека (36, от които фенове на Ювентус). Мир на праха им !!!

--------------------
FORZA JUVE DAI DAI DAI
NON MOLLARE MAI MAI MAI
SEMPRE CUI CON TE
FORZA JUVE ALEEEEEEEEE

+Quote Post
superniki
коментар 29 May 2009, 13:41
Коментар #16

Juventus star

Коментари: 4 630
Регистриран: 1-March 07
Град: Дупница
Потребител No.: 369

Мир на праха им!Думата трагедия не е толкова силна в този случай!

--------------------

+Quote Post
NEEL
коментар 29 May 2009, 13:54
Коментар #17

Juventus bench

Коментари: 691
Регистриран: 11-June 06
Град: Пловдив
Потребител No.: 138

Дано никога да не се случва подобно нещо отново .
Нека почиват в мир !

--------------------

+Quote Post
Rumbeti
коментар 29 May 2009, 14:08
Коментар #18

ЛУД

Нека завинаги запомним това и се молим никога да не се случва такова нещо. Мир на праха им !

--------------------

+Quote Post
commando84
коментар 29 May 2009, 14:41
Коментар #19

Juventus star

Коментари: 2 779
Регистриран: 16-March 09
Потребител No.: 1 958

Цитат(NEEL @ May 29 2009, 14:54ч.) *
Дано никога да не се случва подобно нещо отново .
Нека почиват в мир !

Така е! Дано никога повече не се случва! Мир на праха им!

--------------------

"Музиката дава душата на нашите сърца и крилата на мисълта." Platon

+Quote Post
Borko_10
коментар 29 May 2009, 15:35
Коментар #20

Juventus star

Коментари: 3 551
Регистриран: 16-March 06
Град: Бургас
Потребител No.: 72

R.I.P. sad.gif

--------------------

I LOVE JU!

+Quote Post

2 страници V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

Олекотена версия Час: 19th September 2018 - 08:44ч.

> Forum Information:

Copyright: © www.juventus-bulgaria.com 2006 - 2012. Всички права запазени.
Author: Екип на Juventus-Bulgaria.Team