IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

>Реклама

>Препоръчваме ви

2 страници V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Баскетбол, Не всичко е NBA :)
JuventiKnow
коментар 23 Aug 2008, 13:19
Коментар #1

Juventus champion

Група: Фенове
Коментари: 8 602
Регистриран: 26-March 07
Град: Дряново
Потребител No.: 430

Почвам темата с няколко статии и новини за българския национелн отбор, който вече започна квалификацийте за Евробаскет 2009 като в първия мач победихме убедително Унгария с 18 точки разлика.

България разби Унгария с 89:71 на старта на квалификациите

Националният отбор по баскетбол на България стартира силно в предварителна квалификационна група "А" за Евробаскет 2009. Водени от точната стрелба на Филип Виденов и атлетичните пробиви на Ибрахим Джабер и Деян Иванов родните национали се наложиха с 89:71 над състава на Унгария.

Ибрахим Джабер бе най-резултатен в двубоя с 23 точки и 5 асистенции, Деян Иванов се отличи с "дабъл-дабъл" от 15 точки и 12 борби, а Филип Виденов добави 15 точки, всичките дошли от зоната за три точки. Ерно Ситко бе най-добър за Унгария с 15 точки и 5 борби, а Тамаш Каман и Истван Немет завършиха с по 13 точки.

Възпитаниците на Пини Гершон показаха умела и задружна игра и заслужено спечелиха първата част с 24:16. Филип Виденов се отличи с две последователни тройки, които дадоха ранен аванс на родните национали, а след това завърналият се от летния камп на Ню Орлиънс Хорнетс гард се отличи с още една стрелба от зоната за три точки.

В началото на втората четвърт успеваемостта при стрелбата на българите спадна и гостите се възползваха максимално от този факт, съкращавайки изоставането си до само три точки, при 25:22. Но силната игра в подкошието на Стефан Георгиев и експлозивността на Ибрахим Джабер позволиха на родните национали да се оттеглят при 47:40 на почивката.

В началото на второто полувреме унгарците отново стартираха по-концентрирано, като след силна серия от 8-4 успяха да намалят пасива си до само 3 точки, при 51:48. Срещата продължи да се равива кош за кош, а след две тройки на гостите унгарците обърнаха до 58:57 в своя полза. Но благодарение на две тройки на Виденов и Джабер българите си върнаха водачеството с 68:64.

Деян Иванов започна великолепно последната четвърт с невероятна забивка през персоналния му пазач, последвана от точен наказателен удар и втора успешна атака, които дадоха аванс от 11 точки за 75:64 на възпитаниците на Пини Гершон. До края на срещата те не срещнаха никакви проблеми и след 21-7 в последната част, стигнаха до крайното 89:71.
---------

Значи можело

Значи все пак можело! България да побеждава на баскетбол, когато на терена има тийнейджъри. Треньорът да не се страхува, че ще загуби или че не дай си Боже съперникът ще стопи разликата. Младите да си повярват, че най-после някой се е сетил за тях, но не от куртоазия или изкуствена поза за пред медиите.

Бихме Унгария с много, но не въпреки, а и заради присъствието на 18-годишния Божидар Аврамов в заключителните минути. Отстрани Пини Гершон свиваше победоносно юмруци. Защото кой ако не той знае, че след такъв двубой всичко за момчето, което тръгна от Варна, вече ще бъде различно. Като се започне от мечтите му и се завърши със самочувствието му.

Защо пък Божидар да не се превърне в българския Рики Рубио? Щом испанците имаха куража да наложат 16-годишен хлапак, значи и ние можем. Не, поправка. Не, ние, а Гершон. Ние години наред мишкувахме и злоупотребявахме с думата “млади”. Криехме се зад паравана й за по-лесно. И така, година след година се докарахме до там, че единствените, които стават за нещо пред Европа отдавна да са излезли извън родината.

И за Аврамов, и за Чавдар Костов и Деян Иванов това е шанс за милиони в кариерата. На тепсия им се поднасят знанията на Пини. Колкото до него, ще му остане моралното удовлетворение, че някой ден, ако не всички, то поне един от тези юноши би могъл да се докосне до тавана на Европа – там, където отдавна е опряно темето на Гершон.

Може и да не се класираме за първенството на Стария континент. Даже е по-възможно точно това да ни се случи в тази група. Но ползата от идването на евреина е налице. Дори да си останем само с пускането на малките в мъжкия отбор, пак е нещо. Огромно нещо на фона на мизерлъка, който ни залива от всички страни.

Влади ЛАЗАРОВА, "Тема:Спорт"

----------

Втория ни мач е срещу Финландия:

България гони втора победа в квалификациите срещу Финландия днес

Българският национален отбор по баскетбол ще гони победа на всяка цена в предстоящия мач довечера срещу Финландия от група А на квалификациите за Евробаскет 2009. Двубоят е от 19,00 часа българско време в градчето Вантаа. "Трикольорите" са временен водач в групата след убедителната победа в сряда над Унгария и при евентуален успех във втората среща днес ще бъде в позицията на атакуващ окончателно класиране за Европейското първенство. Най-малкото старт с 2 победи ще привнесе допълнително самочувствие у ссътезателите от представителния тим преди тежките битки срещу Сърбия и Италия в потока. Селекционерът Пини Гершон със сигурност е подготвил някоя тактическа изненада на представилия се много силно по време на подготовката за кампанията тим на Хенрик Детман. Освен с присъствието на доста популярните в своята страна Петери Копонен и Хано Мотола, финландците определено ще излязат със самочувствие срещу България и поради факта, че това е техен първи мач в квалификациите и то пред собствена публика. От друга страна скандинавците вече имат една победа срещу "трикольорите" именно в домакинска среща. По време на квалификациите за Евробаскет 2005 тимът на тогавашния селекционер Росен Барчовски бе надигран именно при гостуването си във финландската столица.

Сблъсъкът срещу Финландия ще даде отговор обаче на един далеч по-важен въпрос, за който загатна и самия Пини Гершон на пресконференцията след мача срещу Унгария, а именно готов ли е най-вече психологически настоящият национален тим на България да изнесе два поредни мача на високо ниво. "Надявам се в двубоя срещу Финландия да играем още по-добре. Важно е да продължим да се представяме убедително. В контролите срещу Полша си пролича, че успяваме да направим един силен мач, който обаче бе поледван от доста по-слаба игра във втората среща", заяви тогава изралеският специалист. Именно проверките срещу бъдещия домакин на Евробаскет 2009 послужиха за основа на доста некомпетентни коментари относно нивото и качеството на работа на щаба на националния отбор. Независимо от това най-малкото промяната в мисленето на играчите и организацията на играта, които се забелязват през това лято, са достатъчно доказателство за положителното влияние на фактора "Гершон" в българския баскетбол и то в един от най-важните му аспекти – националния отбор.

В днешната среща "трикольорите" най-вероятно ще започнат със стартов състав, какъвто бе използван и в мача срещу Унгария. В гардовата линия ще бъдат Ибрахим Джабер и Филип Виденов, на "3" ще се подвизава капитанът Тодор Стойков, с нелеката задача да бъде в ролята на мощно крило ще се нагърби Димитър Ангелов, а в центъра ще присъства Тенчо Банев.

Следващият мач на България от групата е на 30 август, когато "трикольорите" са домакини на Италия. Втората среща от група А днес е между съставите на Унгария и Италия. Срещата е с начален час 19,00 в унгарския град Солнок.
-------------

Успех на момчетата!Дано постигнат втора победа и в крайна сметка да се красират отново на европейското, защото ако с този треньор не успея значи работата е доста зле.

--------------------
JUVENDETTA...

Go to the top of the page

+Quote Post
masterhp
коментар 23 Aug 2008, 14:23
Коментар #2

Juventus hero

Коментари: 10 697
Регистриран: 22-December 07
Град: Pripyat
Потребител No.: 802

Хах за мене извън НБА няма баскетбол..или може би само извън НБА има баскетбол. Нали вече си имаме тема за тоя спорт за какво ни е още една huh.gif

--------------------
"синьо-черното не ми отива!"

+Quote Post
lqlqlq
коментар 23 Aug 2008, 14:34
Коментар #3

Guests

Пини "пипна" отбора и си пролича.

+Quote Post
hri100
коментар 23 Aug 2008, 16:09
Коментар #4

I LOVE JU

Група: Ветерани
Коментари: 8 100
Регистриран: 22-July 06
Град: емниц
Потребител No.: 159
Фен клуб: 677/284

Дам добре е да разграничаваме НБА и останалия баскетбол... wink.gif

И за да не спамя само, ще постна една интересна гледна точка, свързана с българския баскетбол:

Подайте ръка на баскетбола

Вярвате ли в призраци? Интересна тема, която често се налага да разисквам с децата около Хелоуин. Аз определено имам съмнения относно отвъдния свят и честно казано, ставам силно религиозен само по време на силна турбуленция в самолета. Но нали съм непоправим оптимист, иска ми се да вярвам, че не всичко свършва със смъртта и че ни чакат още интересни преживявания дори след като сме се сбогували с тукашния свят. Парапсихолозите вярват, че след смъртта продължаваме да се шляем наоколо под формата на биоенергия, наречена ектоплазма. Има дори цяла религия, наречена спиритизъм, според която душите ни обитават успореден на нашия свят.

Трябва да призная, че самият аз поне веднъж в годината проявявам лека форма на спиритизъм. Днес е 6 ноември и след малко ще тръгна към гробището, за да мина стъпка по стъпка през ритуал, който спазвам всеотдайно вече 15 години. Гробището е само на пет минути от нас - на 15-а улица, но първо ще спра в центъра и ще купя една-единствена роза. Винаги паркирам на едно и също място, на около 30 метра от входа на красивото гробище. Действително мястото е идеално за последна спирка: фризирана трева, кристално чист въздух, изящни дръвчета и мека, ненатрапчива тишина.

Ще поставя цветето там, където го слагам всяка година - върху гроба на създателя на баскетбола - д-р Джеймс Нейсмит. Надгробната му плоча всъщност е внушителен паметник, а до него е и изящната мраморна пейка, подарена от ФИБА.

Днес е рожденият ден на д-р Нейсмит и моят скромен жест към него се е превърнал в традиция. След като сложа розата, ще седна на пейката и ще опитам да се върна назад във времето, за да си спомня къде, кога и как играта, създадена от този прекрасен човек, се е превърнала в толкова съществена част от живота ми. Ще погледна към лицата от миналото, към мнoгoбройните приятели и незабравими спомени, които дължа изцяло на баскетбола. Моите уважения към негово превъзходителство Цар футбол, но за мен и за милиони като мен по целия свят най-красивият, динамичен, спиращ дъха колективен спорт се играе с оранжева топка.

Мисля, че бях едва 9-10 годишен, когато гледах един филм на виртуозите от Харлем Глоубтротърс в бившето кино "Дружба". Излязох от киното зашеметен и от този ден нататък баскетболът се превърна в мания, която нахълта в живота ми като някаква сладка стихия, от която никога няма да потърся спасение. Бързо разбрах, че когато попадне в умели ръце, тази игра придобива пленителна ритмика, която няма равна на себе си. Повече от всеки друг спорт баскетболът поощрява организираната импровизация, превръщайки движението на петима души в добре режисиран и въпреки това непредвидим, хипнотичен танц. Не е трудно човек да открие поезия и дори музика в баскетбола. В него има толкова много движение, толкова много хармония и естествено взаимодействие между отделните звена. Но баскетболът е и сложен. За посветения върху едно празно игрище е разположен цял град - невидим лабиринт от улици, виaдукти и пресечки. Откъде ще мине топката, за да стигне до целта си? Как ще преодолее мнoгoбройните капани? Кое отиграване ще й гарантира път през паяжината от вероятности?

Всеки мач е една свръхатрактивна верига от въпроси и отговори. Но днес и баскетболът има един голям въпрос към нас: Какво стана с България? Защо изчезна от баскетболната карта на Европа? Често чувам думите: "Ние сме футболна нация, баскетболът няма корени у нас." Моля? Знаете ли, че някога Балканите са се учили от нас на баскетбол? Че гърците, турците и дори югославяните са черпили с пълни шепи от нашите традиции и треньорски опит? Че сме имали играчи и специалисти на световно ниво, чиито имена са се знаели и са се произнасяли с възхищение от Cантяго до Камчатка? Хора като Любо и Гецата Панови, Ваня Войнова, Атанас Голомеев, Петкана Макавеева, Иван Гълъбов и много, много други. Та ние имаме такива успехи в баскетбола, кавито никога не сме имали и сигурно никога няма да имаме във футбола! Имаме европейски шампиони, медали от световни първенства и олимпиaди и категорични победи над най-големите колоси в този спорт. Знате ли, че баскетболът е бил толкова популярен у нас, че мачовете са се играели на открито на националния стадион пред пълни трибуни.

Но... това е било някога. Днес любимият баскетбол е на респиратор в реанимацията, а България е на опашката на Балканите. Заобиколени сме от европейски, олимпийски и световни шампиони и вицешампиони. Сърбия и Хърватия са станали Мека на баскетбола. Гърците трупат медали и титли и дори наскоро направиха висококалорична мусака от Дрийм тийм. Турците, които допреди 20 години не подозираха за съществуването на баскетбола, бълват млади таланти и пращат играчи в НБА. Дори Словения, в която има по-малко хора, отколкото в клуб "Червило", успя да пласира петима играчи в Националната баскетболна асоциация! Петима! Скоро вече в НБА ще има повече словенци, отколкото в Словения!

Как е възможно всички тези школи да се движат така спокойно, методично и уверено напред, докато ние сме поели в обратна посока? Как така съумяхме да се превърнем в пустеещ остров сред океан от баскетбол? Като малък живеех на две крачки от 127-о училище "Денкоглу". Това място бе епицентърът на детския баскетбол в София, и то само заради един човек: учителя по физическо възпитание, когото всички наричаха другаря Младенов. 127-о не разполагаше с почти никаква база: типичното куклено салонче с два стари коша и десетина гумени топки. Но в лицето на Младенов децата имаха безценен ресурс. Този изключителен, влюбен до безумие в играта човек бе баскетболна енциклопедия и нямат брой учениците му, чийто живот бе завинаги белязан от този красив спорт. Преди 20 години написах първата си статия. Вестник "Старт" ми даде кaрт бланш да си избера тема. Мислех да пиша за НБА и Mайкъл Джордан. Но вместо това реших да посветя първите си редове на учителя Младенов, който се бори сам, без инфраструктура, без средства и без подкрепа от системата. Самотен самурай, движен единствено от изпепеляващата си любов към играта.

Трудно ми е да повярвам, че днес, 20 години по-късно, почти нищо не се е променило. Няма зали, няма кошове, няма масовост и дори асфалтът по площадките се пука, господа съдебни заседатели! Време е да се хвърли спасителен пояс на баскетбола. Имаме солидна основа и традиции. Имаме и много компетентни хора. В БФБ, в клубовете и в няколко детски школи има ядро от знаещи, можещи и амбициозни специалисти. В катедрата по баскетбол в Националната спортна академия работят чудесни преподаватели като семейство Църови, Владо Цветков и др. Атестат за способностите им е фактът, че успяха да налеят мозък дори в моята чугунена глава. Но най-ценното нещо, което имаме, са хилядите млади привърженици, които въпреки немотията и липсата на подкрепа намират начин да тренират в зали със счупени прозорци, да играят по неравните асфалтови площадки и да поддържат трептящия пламък на българския баскетбол.

Това лято поиграх малко с юношите на Лукойл в зала "Академик". Момчетата знаеха какво правят, движеха се грамотно и играеха с невероятен ентусиазъм. Но залата без съмнение е строена в ранния палеолит, достъпът до нея е труден, а съблекалнята се състои от две пейки и няколко пресипнали душа, които храчат ръждясла течност. Енергията и ентусиазмът на тези момчета не заслужават такова отношение. Една от смятаните за добри зали в столицата - "Триадица", е също под всякаква критика. Съоръжението е буквално една тенекия, в която през зимата настъпва кучи студ и децата стават жертви на ставни контузии. А през лятото, доколкото чух, екип от учени и теолози е установил, че температурата в залата е точно три пъти по-висока от температурата на ада. Това обяснява и името й. Но все пак "Триадица" има с какво да се гордее, тъй като забелязах, че там поне се провежда някакво международно събитие. По-конкретно, върху напуканите плочки на съблекалните (ударението е върху кaлните) редовно се състои световен симпозиум на онихомикозните гъбички.

На този етап като че ли са необходими спонсори, маркетинг, подкрепа от държавата и организация. И най-вече разбиране, че всяка сграда се строи от долу на горе. Може би е време да се поучим от съседите си, така както те взеха опит от нас преди много години. В Словения федерацията работи с всички училища, за да се развият фундаментални баскетболни качества още от първи клас. В Гърция се инвестират огромни средства в баскетбола както от държавата, така и от частния сектор, а в Турция модерни зали и площадки никнат като гъбичките в "Триадица". Трябват ни много неща, за да спасим баскетбола. Необходимо е координирано усилие, за да не се получи така, че хора като Янко Янчев, Данчо Колев, Любо Минчев, Тити Папазов, Росен Бaрчовски и толкова много като тях да бъдат оставени в безтегловност. Трябва ни стройна армия от добре платени самураи, а не самотни, изоставени воини: само така ще се върнем триумфално на световната сцена. Не от свое име, а от името на хилядите млади, влюбени в баскетбола българчета, искам да се обърна днес, на рождения ден на Джеймс Нейсмит, към българските бизнесмени, към общини, кметове, телевизии и политически фигури: подайте ръка на баскетбола! Той го заслужава и повярвайте ми, вложените от вас усилия и средства ще се възвърнат мнoгoкратно.

След малко ще отида да сложа розата на гроба на д-р Нейсмит. Никога не съм смятал цветето за едноличен подарък: то винаги е било от всички нас - хилядите рожби на баскетбола от Страната на розите. Този път мисля да отпечатам и тази статия и да я оставя до цветето. Кой знае, може пък и да са прави откачените спиритисти и духът на стария доктор да се появява нощем на гробището в търсене на нещо за четене. Когато някой ден удари и моят час и се пренеса във великите ловни полета (поне след 50 години, надявам се), има голяма вероятност да легна в същото това свято за феновете на баскетбола гробище. Представям си как ще си витаем с призрака на д-р Нейсмит между гробовете и ще водим дълги разговори за двойни заслони и зонови преси. После ще седнем на пейката - два щастливи, безгрижни облака ектоплазма, и ще му разкажа за баскетбола в България. Ще му обясня колко много съдби е докоснало изобретението. После ще му разкажа и за другаря Младенов, който собственоръчно изгради цяла школа и създаде някои от най-добрите ни баскетболисти. Сигурно ще спомена и най-големия шедьовър в треньорската кариера на учителя - собствения му син, легендарния Жоро Младенов. И понеже, както споменах, съм непоправим оптимист, се надявам да му разкажа и за европейската титла на България от 2016, и за олимпийското ни злато от 2020 и за невероятните ни баскетболни съоръжения, пръснати из цялата страна, и за двайсетимата българи в НБА, и за това как телевизията ни предава всеки мач, и за модерните ни 20-хилядни зали в големите градове. А д-р Нейсмит ще ме погледне и ще поклати глава: "Иво, ти си много глупав човек. Защо ми губиш времето с този разказ? Нима не знаеш, че аз вече съм го прочел в статията, която ми остави през ноември 2006? Дори вече съм прочел това изречение, в което ти казвам, че вече съм прочел това изречение. А иначе си почти прав, само дето си объркал датите на титлите на България и си подценил броя на играчите ви в НБА." Но после създателят на баскетбола навярно ще се натъжи: "Хей, а това, че сега си тук, до мен на пейката, не означава ли край на розите? Така бях свикнал с тях. Вече няма да има кой да ми напомня с ароматния си глас за морето, за Балкана и за всички вас." Но аз, с риск да го спомена за трети път, съм непоправим оптимист и затова вместо да замълча с наведена глава, ще кажа с призрачна усмивка: "Има кой, д-р Нейсмит, има кой!"

6 ноември 2006, Иво Иванов

--------------------
Новият "Ювентус Люфле", с мнооого пълнеж...

+Quote Post
masterhp
коментар 23 Aug 2008, 16:36
Коментар #5

Juventus hero

Коментари: 10 697
Регистриран: 22-December 07
Град: Pripyat
Потребител No.: 802

Toя Иво е много добър....вианги пише по невероятен начин... и винаги е ужасно прав....

--------------------
"синьо-черното не ми отива!"

+Quote Post
JuventiKnow
коментар 23 Aug 2008, 17:12
Коментар #6

Juventus champion

Цитат
Нали вече си имаме тема за тоя спорт за какво ни е още една huh.gif

Преди да направя темата писах в Потребителски дискусии и ми дадоха картбланш да я направя post-294-1159107520.gif

Иначе тая сутрин прочетох тая статия на Иво и е много, много добра smile.gif
Ето още една:

Евала на холдинга, евала бе, София!

Понеделник. Лято, жега, вечерта група приятели се събират да поиграят баскетбол. Действието се развива в китен квартал на София. Измежду многото бетонни сгради е построена една площадка с почти реалните размери на баскетболно игрище. Фирмата изградила съседните сгради е построила и площадката. Разбрах го от горд надпис на оградата. Нищо лошо. Напротив похвално.

В пренаселената София някой се е сетил, че може да се намери място за спорт. Два коша, асфалт, боя и четири лампи в четирите ъгъла на игрището, заградено от ограда - това е цялата инвестиция. Столицата е прогресивно застроена. Изразът „строи се на всеки метър" вече дори не е актуален. Метър стана прекалено голяма мерна единица. Реалността е, че жилищните сгради вече са така наблъскани, че простирайки може без да искаш да закачиш нещо на простора на съседа. Строителните фирми се възползваха да натрупат бързи печалби от продажбата на жилища и офиси, а общините пак спаха. Или пък така им беше удобно. Като получаваш право да строиш и то редица парцели, свързани един с друг, от градската управа можеха да се сетят да задължат предприемачите на всеки например 1000 кв.м. застроена площ да осигуряват някакво спортно съоръжение - тенис корт, площадка за баскетбол или волейбол, игрище за футбол. Така и така ще се бъркаш дълбоко в джоба, за да си закупиш жилището, а и печалбата на фирмата ще е достатъчно голяма. Едва ли някой купувач ще има против на 20-30 метра от дома му да има условия за някаква спортна дейност. Ще може да се възползва напълно безплатно да стреля към коша, да цъкне един волейбол или футбол.

Та в китния квартал някой се е сетил. По-вероятно доброволно. За два часа на игрището се събраха около 50 човека. Всеки по потник и по шорти, появиха се и към десетина топки, желаещи. Делничен ден и то в самото начало на седмицата, а някои чакаха и по два часа да се доредят да играят. Напичащата все още жега не отказа амбицираните да разпуснат. Имаше и 15-годишни, имаше и на по 40 години. Всички обединени от спорта и в този случай баскетбола. Уличната игра - практикувана по училищата и междублоковите пространства. Условията - трагични. Изпочупени рингове, криви табла, клатещи се кошове. А повечето, които се подвизават под тях са деца. Трябва ли да се чака някой допотопен кош да се срине върху някое хлапе, за да се сети някой, че тези съоръжения искат поддръжка и смяна. Тук винаги е така - чака се каруцата да се обърне и тогава се вика неволята. Държавната агенция за младежта и спорта освен да се снима по коктейли, да вземе и да свърши нещо, че да защити смисъла на името си. Какви условия предоставя тя на младежта, която желае да спортува?

Събраха се хората и поиграха понеделнишки. Потичаха, направиха си кефа. Някои чакаха доста. Играта им се получаваше заради основното - забавлението. Имаше подвиквания, имаше и сърдити след някой друг пропуск. Хората обаче показаха взаимно уважение. Игра, като игра. След нея - пак приятели или пък просто познати. В напрегнатото ежедневие трябва да има и начини да се отдъхне. Вместо да изпушиш кутия цигари и да изпиеш две кафета или уискита, не е ли по-добра алтернатива да спортуваш? Изборът си е лично твой... стига да имаш избор. Отиваш до кварталното училище и там попадаш сред руини, достойни за Багдад след бомбардировки. Имаш късмет, ако изобщо има табло и ринг.

Всеки ден никнат нови сгради, огромни вили, луксозни кафенета, отпред коли от последния шоурум някъде из света. Пари за спорт и за площадки няма. Интересно защо винаги за определени неща средствата липсват. Веднага започва да се търси виновен и в крайна сметка след разследване се оказва, че виновен няма. Решенията повечето пъти са елементарни, но се изисква малко умствено напрежение, за да се достигне до тях. Една фирма, лидер в света в производството на безалкохолни напитки, чрез един от своите продукти провеждаше кампания за уличния баскетбол. Вместо да получи подкрепа от съответните органи и агенции, получи потупване по рамото. Е, хората не са луди да наливат пари за тоя дето духа. Вместо да се потърсят спонсори, които да спонсорират проекти, те се прогонват, като не получават никакви условия и помощ. За данъчни облекчения от инвестиции в спорта и дума не може да става. Как очаквате да се създава нещо ново? Но реално на кой му пука. Тези, които трябва да се грижат за тези неща, не спортуват. Дай им да плюскат и да си прибират заплатите.

Кошовете и вратите ще изчезнат съвсем. Дали след поредната акция на ромите за към някой пункт за старо желязо или просто заради изтеклия им житейски път. Ще изчезне и уличният баскетбол. Той почти си е отишъл всъщност. До преди само няколко лета в квартала събираха пари и боядисваха очертанията и слагаха мрежи на кошовете. Сега в училищния двор вече рядко се чува тупкане на топка, за игра 5 срещу 5 - дума не може да става. Последният мохикан - това е всеки от все по-намаляващата гвардия, желаещи да поиграят. После не бива някой да вдига пръст и да очаква големи постижения и резултати от спортистите ни. Те са поставени при същите условия, при които сме и ние, непрофесионалистите. Разликата между училищните дворове и залите ни е само в това, че последните са оградени от тухли и имат подобия на седалки. Талантливи момчета и момичета има и ще продължава да има, но техният талант ще си погине в ръждата, пукнатините и посредствеността на безхаберието на „отговорните" люде. Освен, ако не извадят късмета да минат зад граница. Докога това ще е решението, ако искаш да водиш нормален живот?

Искам да поздравя момчетата и момичетата, които намират желанието да спортуват напук на всичко. Дано някой се сети за тях и им помогне да имат по-добри и по-достъпни условия да продължават. Спортът изгражда дисциплина, дух и воля за победа. Предпоставки да имаш по-голям успех във всяка сфера на живота. Онази площадка в китния квартал не трябва да остава само миниатюрен оазис на единично усилие или добра воля.

* всичко посочено в материала се отнася за всички български градове и села. Всеки има своето право на спорт и заслужава нормални условия за практикуването му.

Снимки: Даниел Георгиев

--------------------
JUVENDETTA...

+Quote Post
JuventiKnow
коментар 23 Aug 2008, 20:07
Коментар #7

Juventus champion

"Трикольорите" смазаха Финландия във Вантаа

Българският национален отбор по баскетбол постигна втора убедителна победа в квалификациите за Евробаскет 2009 в Полша, след като тази вечер победи като гост Финландия с 90:68. Двубоят бе общо втори за тима на Пини Гершон в кампанията за участие на най-големия форум на Стария континент през следващата година.

Капитанът на българския състав Тодор Стойков направи уникален мач, реализирайки 28 точки. Варненецът добави и 4 борби към своята статистика и определено бе с най-голям принос за успеха. Най-прогресиращият български баскетболист зад граница за сезон 2007/2008 Деян Ивановсе представи повече от отлично, завършвайки с 22 точки, Филип Виденов приключи срещата с 12 и 6 борби, а Ибрахим Джабер се отличи с 10 точки за победата.

Хано Мотола бе най-резултатен за Финландия с 21 точки и 5 борби, а Шоун Хъф завърши с 11 точки и 3 борби при поражението на Финландия.

Мачът започна добре за българския тим, като след 2 минути игра поведохме с 4:1 с кош на Митко Ангелов и забивка на центъра Тенчо Банев след добра асистенция на Ибрахим Джабер. Малко по-късно тройка на капитана Тодор Стойков направи резултата 7:1 в полза на "трикольорите". Тимът на Пини Гершон обаче натрупа в самото начало доста отборни нарушения и след 06:31 минути игра и фаул на Стефан Георгиев-Торо вече имаше 5 в своя актив. Кош на плеймейкъра Ибрахим Джабер, 06:16 преди края на първата четвърт увеличи аванса за нашите на 7 точки за 9:2. Тройка на Хъф обаче намали дефицита за домакините на 4 точки за 5:9. Много силна игра в следващите минути на капитана Тодор Стойков отново изведе България със 7 точки напред за 14:7. Този резултат се запази около 2 минути, след което един успешен наказателен удар и кош от средно разстояние на Стойков доведоха резултата до 17:9 в полза на "трикольорите", 01:58 минути преди края. Впоследствие Коти реализира за Финландия, а Деян Иванов отбеляза за българските национали и така след 10 минути игра България водеше с 19:10.

Българите продължиха със силната си игра и във втората четвърт, като 8 минути преди края след добри изяви на Димитър Ангелов и Деян Иванов резултатът беше 26:15 в полза на "трикольорите". Домакините нямаха решение на силната игра на тима на Пини Гершон и съответно селекционерът на фините Хенрик Детман взе прекъсване. То обаче не помогна особено, защото изригна Ибрахим Джабер. Американецът с български паспорт наниза 2 точки, а след това бе и фаулиран. Гардът бе точен от линията на наказателния удар и така България поведе с 29:15. Хано Мотола се отсрами за Финландия с кош от средно разстояние, но последва унищожителна тройка на Деян Иванов за 32:17, 06:27 преди края на полувремето. Финаландският тим върна трите точки с точна далечна стрелба на Муринен, но отновео тройка на българския състав, този път дело на Филип Виденов, наказа домакините за 35:20, 05:24 преди края на втората четвърт. Капитанът Тодор Стойков успя да задържи аванса с кош, 4 минути преди финалната сирена за първото полувреме за 37:22. "Трикольорите" продължиха с по-добрата си игра в следващите 60 секунди и финландците бяха принудени отново да вземат прекъсване, 3 минути преди края. Впоследствие Хано Мотола намали след два успешни наказателни удари за 24:37, 02:46 минути преди края. Българският тим сбърка в следващата атака и отново Мотола добави 2 точки към актива на Финландия за 26:37. Пини Гершон взе светкавичен таймаут. След него обаче Хъф наниза тройка за 29:37, 01:29 минути преди края на първата част от двубоя. Тодор Стойков отново бе точен за България от средно разстояние за 39:29, минута преди финалната сирена. Той бе точен на два пъти за 39:31, а тройка в последната секунда на Хъф оформи резултат от 39:34 в полза на България след 20 минути игра.

След като в края на първото полувреме изпуснаха инициативата при аванс от 15 точки за 37:22 и позволиха на домакините да направят серия от 12-2 за 39:34, "трикольорите" започнаха третата част на двубоя с кош на капитана Тодор Стойков за 41:34. Впоследствие Митко Ангелов бе точен и така България поведе с 9 точки за 43:34, 07:49 преди края на частта. Впоследствие 2 точки и един точен наказателен удар на Стефан Георгиев-Торо направи резултата 46:34. Финландците намалиха с кош на Аки Уландер, но Тенчо Банев реализира за 48:37, 05:36 минути преди края. Отново Уландер намали след забивка за 39:48. Филип Виденов бе фаулиран и изпълни точно и двата си наказателни удари за 50:39, а тройка на Деян Иванов донесе аванс от 14 точки за България за 53:39, 04:22 минути преди края. Домакините обаче веднага върнаха 3 точки след кош на Петри Виртанен. Отново Деян Иванов бе точен за българския тим от средно разстояние за 55:42. В следващата атака Финландия отново изпусна и пак варненецът вкара тройка за България, правейки резултата 58:42 в полза на тима на Пини Гершон, 02:33 преди края на третата част. Коивисто върна 2 точки за домакините, но отново Близнака бе над всички и вкара за 60:44. Два наказателни удари на Мотола и тройка на коивисто намалиха дефицита на Финландия, но кош на Тодор Стойков, минута преди края направи резултата 62:49 за "трикольорите". В оставащото време финландците отново се мобилизираха и набързо вкараха 4 безтоветни точки. В крайна сметка точна стрелба на Филип Виденов 15 секунди преди края оформи резултат от 64:53 за България след 30 минути игра.

Последната четвърт от срещата започна с кош на Митко Ангелов за 66:53 в полза на България. Осем минути преди края Тодор Стойков отново наказа домакините с точната си стрелба и направи аванса на "трикольорите" 15 точки за 68:53. Впоследствие два успешни наказателни удари, изпълнени от деян Иванов и 2 точки на Ибрахим Джабер вече направиха резултата 72:53, 06:26 минути преди края на двубоя. Малко по-късно Стойков отново отбеляза тройка за 75:53. Мотола и Коти отново върнаха 5 безответни точки за Финландия, но в следващата си атака българите докараха нещата до 77:59 след кош отново на капитана на отбора Тодор Стойков. Три точки на Стойков, 03:27 минути преди края направи резултата 80:59 за "трикольорите". Мууринен наниза 2 точки за Финландия, но точна стрелба от зоната за три точки на Филип Виденов наказа домакините за 83:61. Впоследствие тройка на Деян Иванов за 86:61, 2 минути преди финалата сирена реши всичко в мача. Останалите 120 секунди двубоят само се доиграваше и така "трикольорите" триумфираха с крайното 90:68.

Sportal.bg

Втора категорична победа yeah.gif Браво на нашите.Дано все така продължават до европейското, че и на него bi.gif

ПП
България (жени) стартира с победа в евроквалификациите

Дамският национален тим по баскетбол започна с победа евроквалификациите, след като в зала "Арена Самоков" в Самоков победи Белгия със 74:70. Успехът е първи и при дебюта на новия селекционер на тима Николай Боруков. Срещата бе част от порграмата на група "D" на квалификациите за Евробаскет 2009.

Най-резултатна за българките беше Таня Чиров с 23 точки и 7 борби, Ева Гунева добави 16 точки и 6 борби, а Милена Томова се отличи с 12 за успеха. Ван Малдерен и Леманс нанизаха по 16 при поражението на Белгия.

След няколко колебливи отигравания в началото България поведе след два успешни наказателни удари на Ева Гунева. Българките заложиха на зонова преса, като тимът стоеше много добре на терена и положи доста усилия в защита. Нашите пвоедоха с 3:0, но доста брак в нападение и силни контраатаки доведоха до 4:3 в полза на Белгия. Впоследствие отново след два точни изстрела от фауллинията на Гунева България отново поведе за 5:4. Кош и фаул по-късно на Гергана Брънзова доведе до 8:6, а успешен пробив на Ева Гунева, даде преднина от 4 точки за България за 10:6. Сара Лемас направи 10:9, а в следващата атака след пресечена топка и пробив на Капро Белгия поведе с 11:10, 03:13 минути преди края. Селекционерът Николай Боруков взе прекъсване, след което Ивелина Вранчева и Таня Чиров влязоха в игра и българският тим отново излезе напред за 14:11. Отборът на Белгия обаче отново обърна за 15:14, а след поредна контраатака и кош на Вамбе авансът на Белгия вече беше 3 точки за 17:14. В крайна сметка гостите увеличиха разликата на 5 точки за 21:16. Тройка на Таня Чиров, 6 секунди преди края на частта, фиксира резултат от 19:21 в полза на Белгия след 10 минути.

Белгийките продължиха с добрата си игра и в началото на втората четвърт. Ева Гунева намали преднината на гостенките на 2 точки за 21:23, но пропусна от наказателния удар. Гери Брънзова обаче изравни за 23:23 след много хубав пас на плеймейкъра Диана Найденова, 08:44 минути преди края на полувремето. Мачът продължи да се развива равностойно, а добра игра в подкошието на Гергана Брънзова изведе България отново напред за 25:23. По-късно Таня Чиров вкара за 27:25, но тройка на Валдерен доведе резултата до 28:27. Отново Чиров обаче реализира от зоната за три точки за 30:28, 05:24 минути преди края. Впоследствие Белгия изравни, но два точни наказателни удари на Гергана Брънзова изведе пак българките напред за 32:30, а тройка на Диана Найденова даде преднина от 5 точки за тима на Николай Боруков. Безумни грешки доведоха до 2 лесни коша на Белгия за 35:34, 02:11 минути преди края на полувремето. Впоследствие Диана Найденова вкара тройка за 38:34, а Таня Чиров наниза две точки и бе фаулирана. Крилото не успя да вкара от линията на наказателния удар, а Сара Лееманс вкара 40:36. Таня Чиров продължи да поддържа разликата за българския тим и вкара за 42:36, което бе и крайният резултат след 20 минути игра.

През второто полувреме българският състав правеше всичко възможно да задържи разликата и в началото на третата четвърт нашите вече водеха с 10 точки за 46:36, 07:56 минути преди края на частта. Впоследствие обаче белгийките обърнаха за 51:50, след като България имаше аванс от 4 точки за 50:46, 3 минути преди края. Тройка на Ван Малдерен и два наказателни удари на Вамбе доведоха резултата до 51:50 в полза на Белгия. Въпреки това България водеше след първите три части за 52:51.

Все пак момичетата на Николай Боруков събраха сили и след кошове на Таня Чиров и Ивелина вранчева отново поведоха за 56:53. Впоследстиве след силна игра на Ева Гунева и Вранчева нашите успяха да поддържат аванса, но след точна стрелба от средно разстояние на Леманс, 03:28 минути преди края намали резултата за 60:62. Тройка на Де Монд изравни по-късно за 63:63, 02:42 преди края. България продължи да води с 67:64 след добро отиграване в подкошието на Ева Гунева. Белгийките намалиха чрез два точни изстрела от фауллинията на Лееманс, но Таня Чиров отбеляза след пробив под коша и бе фаулирана, 01:23 минути преди края. Сръбската баскетболистка с български паспорт обаче пропусна от линията на наказателния удар, но в следващите секунди белгийките пропуснаха на 3 пъти при стрелбата. В ответната акция Таня Чиров бе фаулирана и вкара само единия наказателен и така българският тим имаше преднина от 70:66. Каленс обаче върна две точки, а след това Диана Найденова вкара 2 наказателни за 72:68. Белгия вкара още веднъж чрез Ван Малдерен за 72:70. В крайна сметка след два успешни наказателни удари на 35-годишния плеймейкър Диана Найденова донесоха окончателния успех на България.

--------------------
JUVENDETTA...

+Quote Post
JuventiKnow
коментар 30 Aug 2008, 22:21
Коментар #8

Juventus champion

Баскетболистите със знаменита победа над Италия

Бългаският национален отбор по баскетбол постигна изключителна победа над Италия пред пълната зала "Универсиада". Момчетата на Пини Гершонс спечелиха с 81:80 в двубоя от европейските квалификации. Това е трета поредна победа за българите в квалификациите и тимът има големи шансове да се класира на европейско, като до момента е с пълен актив и заема първо място в Група А. Това е първи победа за България над Италия от 41 години. "Адзурите" пък са с 1 победа и три загуби и шансовете им за класиране са минимални.

Срещата завърши по инфарктен начин, като в последната атака на българите Филип Виденов не успя да завърш и италианците имаха около 30 секунди да вкарат. Булели обаче пропусна от тройката, а след това с добра защита нашият тим не позволи допуснане на точка и се поздрави с победата.

Най-резултатен в двубоя бе Филип Виденов с 21 точки и 7 борби. Деян Иванов, който също изигра отличен мач, завърши с 17 точки, 6 борби и 3 асистенции. Тодор Стойков се отчете с 13 точки, 8 борби и 3 асистенции, а Димитър Ангелов и Стефан Георгиев също завърши с над 10 точки. От италианците над всички бе Масимо Булели, който вкара 18 точки, но неговата ефективност спадна след почивката.

В нервното начало на двубоя "адзурите" започнаха по-добре и успяха да поведат с 8:3 след две тройки на Булери. Постепенно момчетата на Пини Гершон подобриха играта си и успяха да обърнат резултата. Първата четвърт се превърна в битка от линията за трите точки, като италианците отбелязаха цели шест тройки, като четири от тях бяха на Масимо Булери. Втората четвърт играта вървеше равностойно, като фауловете зачестиха. Играта доста се накъса и преобладаваха грешките. Със смени и таймаути Пини Гершон се опитваше да организира действията на нашия тим.

Водени от капитана Тодор Стойков българите взеха инициативата в третата четвърт и успяха да поведат с 11 точки разлика. В края на тази част обаче италианците успяха да стопят аванса и намалиха до 63:60 след поредица от колебливи изяви на домакините. В последната четвърт отново Стойков демонстрира лидерските си качества и бе в основата на успеха.

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ 81:80 (25:23, 16:19, 22:18, 18:20)

БЪЛГАРИЯ: Филип Виденов 21, Димитър Ангелов 11, Тенчо Банев 1, Тодор Стойков 13, Ибрахим Джабер 8 (Деян Иванов 17, Йордан Бозов 0, Стефан Георгиев 10, Чавдар Костов 0, Божидар Аврамов 0)

ИТАЛИЯ: Матео Сораня 13, Марко Морденте 11, Масимо Булери 18, Валерио Аморозо 0, Лука Инфанте 2 (Даниеле Чинчарини 1, Стефано Манчинели 3, Джузепе Поета 0, Лука Витали 12, Луиджи да Томе 17, Андреа Микелори 3, Алесандро Чиитадини 0)

съдии: Лазаров Вореадис (Гърция), Мехмет Кесератар (Турция), Серхий Зашчук (Украйна)

зрители: 3500
-----------------

Аз за жалост не можах да изгледам целия мач, но е хубаво че нашите продължават да газят smile.gif

П.С. ако нямате интерес към темата по-добре я трийте, защото ми е тъпо сам да си пиша...

--------------------
JUVENDETTA...

+Quote Post
snitch
коментар 30 Aug 2008, 23:56
Коментар #9

Juventus champion

Коментари: 8 944
Регистриран: 26-February 06
Град: Велико Търново
Потребител No.: 32

Малко ми е жал на себе си , че гледам такъв баскетбол , като на компа си имам САЩ-Испания . Да , играха България и емоцията я имаше , но некадърността на повече от половината играчи разваля удоволствието .

+Quote Post
JuventiKnow
коментар 03 Sep 2008, 00:28
Коментар #10

Juventus champion

Това е БЪЛГАРИЯ

Българският национален отбор по баскетбол е представлявал страната ни в 22 издания на Европейския шампионат. От първото ни участие през 1935 г. до последното ни през 2005 г. имаме записани едно трето място през 1957 г. и едно второ през 1961 г. Съставът ни се е явявал и на четири летни олимпийски игри: 1952 г. в Хелзинки (Финландия) - 7-ми; 1956 г. в Мелбърн (Австралия) - 5-ти; 1960 г. в Рим (Италия) - 16-ти; 1964 г. в Токио (Япония) - 10-ти. България има и едно участие на Световно първенство през 1959 г. в Чили. Съставът ни завършва на първо място в своята група "C", изпреварвайки Пуерто Рико, Филипините, Уругвай. В последната фаза от турнира България и Съветския съюз си поделяме съответно по 10 и 11 точки. Толкова имат и лидерите - САЩ и Бразилия. За нещастие обаче биваме декласирани на последните 6-то и 7-мо място, тъй като отказваме да се изправим срещу Китайския Тайпей (Формоза).

Средният ръст на настоящия ни състав е 198 сантиметра. Старши-треньор на тима е Пини Гершон. Израелският специалист е водил отборите на Макаби Ришон, Апоел Галил Елион, Апоел Ган Шмуел, Апоел Тел Авив, Апоел Йерусалим и Олимпиакос. Гершон е единственият израелски треньор печелил Европейската купа три пъти (с Макаби Тел-Авив: 2001, 2004, 2005). В момента Пини е считан за един от най-добрите треньори в Европа. Титулярните ни екипи са в бяло с червени ивици, а резервните червени с бели ивици.

№4 - ДЕЯН ИВАНОВ

Роден: 18.03.1986
Висок: 205
Позиция: Център
Клуб: БК Сплит
Играл в: Черно море, Левски, Автодор, Каха Сан Фернандо, Драк Инча, Сплит, Задар
Мачове: 3

№7 - ЮЛИЯН РАДИОНОВ

Роден: 01.07.1979
Висок: 187
Позиция: Гард
Клуб: Левски
Играл в: Спартак Плевен, Черноморец Бургас, Черно море Варна, Лукойл Академик
Мачове: 1

№8 - ФИЛИП ВИДЕНОВ

Роден: 12.06.1980
Висок: 194
Клуб: Гранада
Играл в: Дунав, Левски, Сплит, Нанси, Текелспор, Реал (Мадрид), Каха Сан Фернандо (Севиля), Риети, Гранада

№9 - ЙОРДАН БОЗОВ

Роден: 25.01.1979
Висок: 191
Клуб: Бургос
Играл в: ЦСКА, Левски, Апоел (Галил Елион), Бургос

№10 - НИКОЛАЙ ВЪРБАНОВ

Роден: 06.06.1985
Висок: 208
Играл в: -
Мачове: 1

№11 - ДИМИТЪР АНГЕЛОВ

Роден: 25.08.1979
Висок: 202
Позиция: Крило
Клуб: Лариса
Играл в: Ямболгаз, Арис (Солун), ЦСКА, Олимпия (Лариса)

№12 – СТЕФАН ГЕОРГИЕВ

Роден: 20.03.1978
Висок: 206
Играл в: Левски, Велбъжд, Лукойл Академик, ЦСКА

№14 – ТЕНЧО БАНЕВ

Роден: 14.08.1980
Висок: 207
Клуб: Лукойл Академик
Играл в: Лукойл Академик, Бейкьозспорр

№15 – ТОДОР СТОЙКОВ

Роден: 03.03.1977
Висок: 198
Позиция: Крило
Играл в: Черно море, Лукойл Академик, Памеса Валенсия

№21 – ЧАВДАР КОСТОВ

Роден: 18.04.1988
Висок: 196
Играл в: Левски, Лукойл Академик

№22 – БОЖИДАР АВРАМОВ

Роден: 08.03.1990
Висок: 196
Клуб:
Играл в: Черно море, Памеса Валенсия, Гандия Баскет (Валенсия)

--------------------
JUVENDETTA...

+Quote Post
juve_tifos
коментар 18 Sep 2008, 14:38
Коментар #11

Fido alla Juve

Коментари: 3 344
Регистриран: 6-March 06
Потребител No.: 53

Пини Гершон и България на 99,9% се класираха за Европейското след полезна минимална загуба с 1 точка от Италия в Торино. В последният мач приемаме Сърбия в София и не трябва да падаме с повече от 20 точки разлика, а в останалите групи никой от вторите отбори да не бие с 40 точки свой съперник. Браво на истинския треньор и на играчите !

--------------------
FORZA JUVE DAI DAI DAI
NON MOLLARE MAI MAI MAI
SEMPRE CUI CON TE
FORZA JUVE ALEEEEEEEEE

+Quote Post
Tintoreto
коментар 19 Sep 2008, 07:41
Коментар #12

Juventus regular

Коментари: 1 916
Регистриран: 1-October 06
Град: София
Потребител No.: 209

Естествено, нека призова и от тук колкото се може повече хора да се изсипем на мача да подкрепим момчетата, защото съм сигурен, че могат да поднесат дори една изненадваща победа с която буквално да се запишат в историята. И дори и да не се класираме(колкото и малко вероятно да е това) тези момчета направиха нещо различно, промениха си манталитета , че и мисленето за да почнат да побеждават за което заслужават само поздравления.

--------------------
Impossible is just a big word thrown around by small men who
find it easier to live in the world they’ve been given than
to explore the power they have to change it. Impossible is
not a fact. It’s an opinion. Impossible is not a
declaration. It’s a dare. Impossible is potential.
Impossible is temporary. IMPOSSIBLE is NOTHING!

+Quote Post
JuventiKnow
коментар 21 Sep 2008, 00:33
Коментар #13

Juventus champion

България стигна своя връх и се класира на Европейско след драма срещу Сърбия!

Българският национален отбор по баскетбол се класира на Европейското първенство в Полша през 2009 г. след драматична загуба от отбора на Сърбия със 77:87. Другият решаващ двубой за трикольорите между отборите на Израел и Чехия завърши при резултат 98:61, което автоматично ни изпрати на най-авторитетния баскетболен форум на Стария континент.

Ибрахим Джабер отново бе в основата на победата за трикольорите с 27 точки, 5 борби и 4 асистенции. За момчетата на Пини Гершон се отличиха още Деян Иванов с 14 точки, Тодор Стойков с 13 и Калоян Иванов с 11. За състава на сърбите, най-резултатен бе центърът Ненад Кръстич със 17 точки, 9 борби и 1 асистенция.

Съставът на Сърбия успя да поведе на България с 16:26 след 10 минути игра в зала "Универсиада". В първата част сърбите играха по-уверено и успяха да регистрират сериозен процент в стрелбата от зоната за три точки. Сърбите увеличиха разликата до 19 точки за 30:49 след едно полувреме. Доминацията им в подкошието и стрелбата от зоната за три точки бе в основата на убедителната им игра. Мачът продължи да се развива в полза на гостите и в третата част, като плавите успяха да задържат аванса си от 19 точки и след 30 минути игра. В заключителните минути обаче българите успяха да се съвземат и да се върнат в срещата. Така трикольорите загубиха със 77:87 от Сърбия, което им бе достатъчно, за да се класират на Европейското в Полша през 2009 г.

Мачът започна колебливо за нашия състав. Сърбите се възползваха от колеблива игра в защита и успяха да реализират две тройки още в началните минути. Вуянич и Тепич бяха оставени на няколко пъти непокрити на линията за три точки и успяха да реализират своите опити. Така резултатът достигна до 11:6 в полза на сърбите точно пет минути след началото на срещата. За българите в тези минути се отличи Ибрахим Джабер с две откраднати топки във фаа защита. Центърът Тенчо Банев не успя да покрие зоната в подкошието и това позволи на неговия конкурент на този пост Новица Величкович да отбележи няколко много важни точки. Играчът на Партизан започна убедително срещата и основните атаки на плавите минаваха именно от там. В нападение се получиха отлични взаимодействия между Тодор Стойков и младокът Чавдар Костов. Така разликата бе намалена до пет точки в последните минути от тази част. До края сърбите успяха да реализират още няколко опита от линията за три точки.

Началото на втората четвърт започна неприятно за отбора на Сърбия, тъй като Вуянич бе принудително сменен заради травма, която получи в областта на лицето. Българите продължиха с неубедителната си игра в защита. Сърбите наложиха преса на цял терен в първите минути, но няколко включвания на Ибрахим Джабер поддържаха разликата в мача в рамките на 12 точки. 213-сантиметровият център на Сърбия Ненад Кръстич отказа няколкото опита на Калоян Иванов за борба в подкошието. Играчът на Ню Джърси Нетс не остави празно място под своя ринг и неутрализира нападенията на нашия отбор. С тройка на Зоран Ерцег пет минути след началото на втората част разликата набъбна до 15 точки в полза на гостите. Добра игра на Стефан Георгиев в защита срещу Коста Перович предотврати важна атака на сърбите в ключовите минути от тази четвъртина. Спорно отсъждане на съдиите за фаул в атака на Калоян Иванов задържа разликата от 15 точи в полза на сърбите. През по-голямата част от мача нарушенията бяха единствения начин за противодействие срещу мощното нападение на гостите в подкошието. До края на частта най-деен в нашето нападение отново бе Ибрахим Джабер. Разликата в мача набъбна до 19 точки, като срещата завърши при резултат 30:49 след едно полувреме.

Второто полувреме започна по-добре за нашите, като включвания на Ибрахим Джабер и Чавдар Костов стопиха разликата на сърбите до 15 точки. Няколко добри игри в защита и няколко поредни неуспешни опита от линията за три точки разколебаха нападението на гостите. Основното им оръжие и в тази четвърт остана играта в подкошието. Плавите се възползваха от ръстовото си превъзходство, но акции на Тодор Стойков и Чавдар Костов стопиха разликата до 12 точки. С преполовявянето на частта Миленко Тепич вкара много важна стрелба от трите точки. Георгиев върна стрелба от далечно разстояние, като резултатът достигна до 44:57. В основата на българското нападение и въобще стопяването на пасива стоеше именно младият Костов, който взаимодействаше отлично с Джабер. Ангелов не успя да реализира изключително важни стрелби в подкошието, като това повлия върху резултата - 14 в полза за сърбите в едни от най-важните минути въобще от началото на мача. До края на третата четвърт обаче нашите записаха отвратителен процент в стрелбата от линията за фаул и пропиляха множество възможности. Отговорът на сърбите не закъсня, като съперниците ни не пропуснаха да увеличат аванса си при всяка стрелбата от зоната за три или две точки. След като момчетата на Гершон започнаха убедително тази част, не успяха да поддържат доброто темпо и след непостоянна игра, логично се оттеглиха при резултат 54:73.

Сърбия запази разликата от 19 точки за 54:73 след три части игра в мача срещу Сърбия, последен за трикольорите в квалификациите за Евробаскет 2009. Второто полувреме започна по-добре за българите, като разликата успя да падне до 12 точки. Изключително колеблива игра обаче в подкошието, слаб процент успеваемост от линията за фаул и неуспешни шутове от тройката допринесоха за негативното развитие в мача.

Последната четвърт започна по същия начин, по който приключи и предишната - с тотален натиск на сърбите и със слаба игра на трикольорите във всяка една фаза от играта. С няколко отигравания Тодор Стойков и Ибрахим Джабер успяха да наложат известен натиск върху състава на гостите. Калоян Иванов върна една тройка в мача, но и тя не повлия особено на резултата. Българите успяха да съкратят регреса до 15 точки след успешни стрелби на Деян Иванов. Стойков се бореше изключително сърцато в подкошието на Сърбия. Разликата бе стопена с още една точка, две минути преди края на мача. В най-важния мач от другата група в това време Израел водеше на Чехия с 30 точки аванс. Деян Иванов спря изключително важна атака на гостите в заключителните минути и успя да реализира две точки след взаимопомощ от страна на Тодор Стойков и Димитър Ангело. 60 секунди преди края разликата бе стопена до 12 точки след хладнокръвна стрелба на Чавдар Костов от зоната за наказателен удар. Тийнейджърът показа страхотна игра отново в най-важния момент от срещата. Калоян Иванов с тройка половин минута преди края стопи до 9 точки. Последната атака на сърбите бе спряна с фаул на Тодор Стойков. Така срещата приключи при резултат 78:87 в полза на Сърбия.
--------------------------------------------

Пини: Благодаря на цяла България

Щастливият селекционер на националния отбор по баскетбол Пини Гершон благодари на цяла България за подкрепата по време на кампанията ни в Група "А" в квалификациите за Евробаскет 2009. Тимът ни се класира на Европейското в Полша догодина след инфарктна загуба от отбора на Сърбия със 77:87 в зала "Универсиада".

"Благодаря на абсолютно всички за топлия прием. Благодаря на журналистите, на треньорския щаб, на всички мои помощници. Преди 10 месеца в Атина видях 30 журналисти, които дойдоха, когато подписвах договора. Това е един от най-великите моменти в моята кариера. Това спокойно мога да го заява. Срещу нас имаше невероятен съперникс много добри играчи, с треньор-легенда и ние очаквахме от Сърбия да играе на високи обороти през целия мач, за което предупредих и нашите играчи преди срещата. Доволен съм, че всичко приключи успешно. По отношение на предстоящото Европейско първенство, това, което мога да кажа е, че в момента разполагаме с добър отбор, с добри играчи, но трябва да сглобим още по-боеспособен състав, с оглед съперниците, които ще срещнем там. Пак повтарям, че Сърбия е много класен играч. Имат играчи, които играят и в НБА, и в Евролегата, а ние имаме само Джабер, който играе в Евролигата. Трябва да компенсираме с много работа. Радвам се, че играчи като Божидар Аврамов и Чавдар Костов се включиха добре. Наистина си заслужихме мястото на Европейския шампион с оглед на трудностите и амбицията, и себераздаването, което вложихме през последните няколко месеца", коментира Пини.

SPORTAL.BG
----------------------------

Евала на момчетата clap2.gif yahoo.gif Видя се че като има добър треньор, който да работи правилно с тях могат много повече отколкото предполагахме.Остава сега да се представим на ниво и на самото европейско bi.gif

А имаше ли някой съфорумец на мача? Четох, че залата се напълнила час и половина преди началото на мача и после имало спречквания на тия, които са останали извън залата с полицаите biggrin.gif Ако някой е успял да се промъкне да разкаже как е било усещането tongue.gif

--------------------
JUVENDETTA...

+Quote Post
juve_tifos
коментар 21 Sep 2008, 01:05
Коментар #14

Fido alla Juve

Коментари: 3 344
Регистриран: 6-March 06
Потребител No.: 53

Див късмет за България и този път щем не щем трябва да свалим шапки долу пред турците, които треснаха Франция с 80:78 в мач без значение за тях и успяхме да минем "петлите" в коефициента само с 0,01 стотни.

--------------------
FORZA JUVE DAI DAI DAI
NON MOLLARE MAI MAI MAI
SEMPRE CUI CON TE
FORZA JUVE ALEEEEEEEEE

+Quote Post
hri100
коментар 21 Sep 2008, 01:17
Коментар #15

I LOVE JU

Коментари: 8 100
Регистриран: 22-July 06
Град: емниц
Потребител No.: 159
Фен клуб: 677/284

Българи Юнаци! smile.gif В крайна сметка феноменът "Пини" се оказа по-силен от всичко негативно и лошо вложено в думата "българска работа". Не съм следял отблизо, но прочетох, че преди тоя мач сме се били калсирали на 99%, а по време на двубоя тоя 1% се оказа мноооооого голям нещо. Явно някои пак са се опитали да се правят на интересни и са поизбързали с оценките и преценките, но важното е че в крайна сметка всичко завърши добре.

Най-важното за човек като мен, който слабо се интересува от баскетбол, особено извън НБА е, че Пини доказа, че моделът с качествен чужд треньор е изключително успешен и другите колективни спортове трябва да се поучат от него. Разбира се, това няма да стане, но изпитвам вътрешно усовлетворение, че макар и косвено, невероятния Пини доказа тезата ми (и на милиони други), че качествения треньор е много повече от половин отбор.

Цитат(bianconero27 @ Sep 21 2008, 01:33 AM) *
А имаше ли някой съфорумец на мача? Четох, че залата се напълнила час и половина преди началото на мача и после имало спречквания на тия, които са останали извън залата с полицаите biggrin.gif Ако някой е успял да се промъкне да разкаже как е било усещането tongue.gif

Мои приятели ходиха и ме каниха и мен, ама... баскет.... нещо не ми се ходеше много, макар че съм ходил на Лукойл доста пъти. Както и да е, като разкажат, може и да драсна два реда. smile.gif

--------------------
Новият "Ювентус Люфле", с мнооого пълнеж...

+Quote Post
Tintoreto
коментар 23 Sep 2008, 08:01
Коментар #16

Juventus regular

Добре стана, наредихме се супер рано и си влезнахме като пичове. Друг е въпроса, че пак имаше глупости Левски и ЦСКА, но с тия филми няма да ви занимавам, защото са повече от смешни. Наистина хубаво си изкарахме, даже почнахме едни 2 нови песнички за да разнообразим репертоара и така. Момчетата показаха дух и в последните 5 минути си изковаха класирането след като Чехия направи всичко да ни изхвърли като легна на Израел, евалата и на Турците, които разплакаха Франция.

--------------------

+Quote Post
NUCLEO1985
коментар 23 Sep 2008, 10:24
Коментар #17

Juventus champion

Група: Admin
Коментари: 7 558
Регистриран: 22-February 06
Град: Свищов/София
Потребител No.: 25

Пини засега не показва с нищо, че е "феномен". Класира с 300 зора тима на европейското, а ми е много интересно, ако ония французин беше вкарал тройката 6 сек. преди края кво щеше да стане. И именно за това се дразня на повечето вестници и телевизии, защото всеки ден излизат с епохални оди за великия Пини Гершон....

Преди 3 г. Росен Барчовски също ни класира на европейско. Бяхме с баланс 4:2, а сега сме с 4:4. Никой обаче не се е оливал с хвалби към Росен wink.gif

--------------------
FORZA MAGICA JUVE!!!

+Quote Post
Tintoreto
коментар 23 Sep 2008, 10:28
Коментар #18

Juventus regular

Еми така е , много си прав. Никой не подкрепя така българското, предпочитаме да си хвалим чужденците, които уж променили света , но здраве да е. Дано момчетата на Еврото покажат, че са дорасли за да играят там и да имаме малко повече късмет от миналият път.

--------------------

+Quote Post
Spike_92
коментар 16 Oct 2008, 16:12
Коментар #19

Scouted
*

Коментари: 59
Регистриран: 29-September 08
Град: Перник
Потребител No.: 1 354

Браво на наште национали за класирането за европеиско лично аз не играя много баскет ма гледам и следя НБА там са големите играчи

--------------------
Формата е временна ,А класата е ВЕЧНА... Ювентус

+Quote Post
JuventiKnow
коментар 09 Nov 2008, 02:52
Коментар #20

Juventus champion

България изтегли Литва, Турция и Полша

Българският национален отбор по баскетбол попадна в група D на предстоящото Европейско първенство в Полша заедно с отборите Литва, Турция и домакините от "Дружина Полска". Националният ни тим, воден от световноизвестния израелски специалист Пини Гершон, се класира за Евробаскет 2009, след като излезе от изключително тежката група А на квалификациите, в която бяха още Сърбия, Италия, Унгария и Финландия. Българският тим се класира като един от трите най-добри отбори, останали втори в своя поток. През септември България на практика елиминира Италия и заедно с Турция прати на допълнителни квалификации състава на Франция.

За последно България участва на европейски финали през 2005 година когато шампионатът се проведе в Сърбия и Черна гора. Тогава момчетата на Росен Барчовски бяха в една група с Турция, Хърватия и Литва. Малко не достигна на борбения български състав да вземе победата в мачовете срещу Турция и Хърватия и след загуба и от еврошампиона за 2003 година Литва, отпаднахме от надпреварата, пропускайки втората фаза.

Всички групи на Евробаскет 2009:

Група "А"(Познан)

Гърция, Хърватия, Македония, Израел

Група "B" (Гданск)

Русия, Германия, Латвия, квалификант

Група "C" (Варшава)

Испания, Словения, Сърбия, Великобритания

Група "D" (Вроцлав)

Литва, Турция, Полша, БЪЛГАРИЯ

Програма на група "D":

7 септември 2009

Полша – БЪЛГАРИЯ

Турция - Литва

8 септември 2009

Литва - Полша

БЪЛГАРИЯ - Турция

9 септември 2009

Полша - Турция

Литва – БЪЛГАРИЯ

Според регламента след срещите в групата по системата "всеки срещу всеки" първите три отбора от всяка група продължават в следващата фаза, като ще се формират нови две групи. Отборите от А и B група формират първата, а C и D втората група. Отборите в тази фаза играят само срещу трите отбора от другата група, като се запазват резултатите от първата фаза. От новосформираните групи първите четири отбора продължават на четвъртфинал, като играят "на кръст" с отборите от другата група.

Sportal.bg

--------------------
JUVENDETTA...

+Quote Post

2 страници V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

Олекотена версия Час: 21st August 2019 - 17:28ч.

> Forum Information:

Copyright: © www.juventus-bulgaria.com 2006 - 2012. Всички права запазени.
Author: Екип на Juventus-Bulgaria.Team