IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

>Реклама

>Препоръчваме ви

15 страници V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Наука, Телепортация, телепатия, черни дупки, паралелни вселени, нови открития
JuventiKnow
коментар 22 Aug 2010, 02:59
Коментар #1

Juventus champion

Група: Фенове
Коментари: 8 602
Регистриран: 26-March 07
Град: Дряново
Потребител No.: 430

Рових, рових и не намерих подходяща тема за едно уникално добро, адски интересно интервю с известния Мичио Каку, а определено си струва да се прочете и трябва да има видно място тук, във форума.
От него ще възникнат много дискусии, надявам се, а също така и това ще е темата, където ще се постват и коментират всякакви "умни" работи tongue.gif

Та ето го и интервюто:

На 24 април 2009, известният теоретичен физик и автор на “Физика на невъзможното” - Мичио Каку, гостува на радио предаването на Джордж Нури - Coast to Coast AM. С неподражаем стил и умение да обяснява сложното с прости думи, един от любимите учени на екипа на www.sci-bg.com, отговори на много въпроси, като телепортация, черни дупки, извънземен живот и много други.

Водещ: Мичио, добре дошъл.
Каку: Привет, радвам се да се чуем.

Водещ: Мичио, кажи ми за Мичио Каку, като младеж. Какво те накара да избереш професията физик?
Каку: Няколко неща ми повлияха. Едно от тях беше Флаш Гордън. Като малък се лепях за телевизора всяка сряда сутрин, гледайки тази сапунена опера. Не мина дълго и разбрах че нямам дълга коса и мускули като Гордън (..смях на водещия), но, уоу, ученът в този сериал наистина ме впечатли. Той изобрети космическия кораб, той създаде града в небето, благодарение на него сериите работеха. Тогава научих много важен урок, че учените са двигателя, двигателя който създава откритията, просперитета и прогреса. Второ, когато бях дете, всички говореха, за това че велик учен е умрял. Това бе Алберт Айнщайн. И тази вечер в която почина, показаха по телевизията неговото бюро, отрупано с недописани листа. Навсякъде по новините говореха за това, Айнщайн не беше успял да довърши своята велика теория и аз си казах, уау, аз искам да бъда част от това. Искам да разбера каква е била тази теория и искам да я довърша. Тази теория беше обединената теория на физиката. Теорията на всичко, теория за която той даде 30 години от живота си, теория с която цитирам, “ще прочета мисълта на бог”. И аз си казах – това е за мен. Искам да съм част от това търсене. Искам да съм част от това усилие да се намери уравнение, дълго един инч, което ще ни помогне, цитирам: “да прочетем мисълта на бог”.

Водещ: Добре трудно ли ти беше да вървиш по този път, или всичко дойде естествено?

Каку: Трябваше да се боря, но в гимназията имах голяма подкрепа от майка ми. Реших да построя ускорител на частици в гаража си (…смях от водещия). Така че отидох при нея и й казах, “Искам да построя 2.3 милион електрон волтов ускорител на частици в гаража”. Майка ми ме погледна и каза ок, но не забравяй да хвърлиш и боклука. Е изхвърлих боклука и отидох до магазина. Взех общо 200 килограма трансформатори, няколко километра медна жица и построих атомния разбивач в гаража. Магнитното поле от него бе толкова интензивно, че можеше да извади пломбите от зъбите ви, ако се приближите твърде близко. Когато го стартирах изгорих електрическата система на целия квартал. Когато майка ми се прибра от работа, не можеше да повярва на очите си. Дни наред се вайкаше, как така синът й не се е захванал с нещо по-полезно, като баскетбол например. За щастие срещнах Едуард Телер. Той видя с какво се занимавам в гаража и ми помогна да получа направление в Харвард. Той ми помогна да влеза там. Той разбира се е бащата на водородната бомба. Помогна ми много.

Водещ: Следите ли какво се случва във ЦЕРН, толкова много физици…всъщност част от физиците смятат че те ще създадат черна дупка която ще глътне цялата земя. Какво мислите за това?
Каку: Мисля че тези твърдения са преувеличени. Енергията която участва в експериментите се равнява колкото енергията на една плодова мушица. Така че помислете си за тази плодова мушица която жужи във тези тунели, и това е цялата енергията на сблъсъка в ускорителя. Природата непрекъснато произвежда много по- гигантски сблъсъци, например сблъсък на черни дупки или гама излъчвания. Енергията от тези феномени бомбандира Земята непрекъснато и Земята е още тук. Машината която построиха е огромна, но в сравнение с природните явления, които наблюдаваме в космоса е просто незначителна. Истинската цел на машината е да тества, тази фантастична теория, наречена “Струнна” теория. Надяваме се да създадем части, със висока честота на струнно трептене. Погледнете заобикалящия ни свят. Цялата видима материя, плюс електроните и неутриното са изградени от ниско честотно вибриращи струнни. Но частиците които се опитваме да открием са с висока честота. Те идват от 11-тото измерение. Според нас те са основната причина за тъмната материя, невидимата материя която изпълва космоса. Както споменах, тези частици трептят в единадесет-мерното хипер пространство.

Водещ: Толкова много неща се случват в науката в днешни дни. Само пред няколко дни говорехме, за новооткрити планети, с големина близка до земната. Водни изпарения изскачащи от черни дупки…
Каку: Едва вчера обявиха че са открили най-малката планета на орбита около друга звезда, на около 20 светлини години от нас. Тя е само два пъти по-тежка от земята и малко по-голяма от нея. Кой би си помислил, че ние ще успеем да засечем подобна планета. Преди месец бе изстрелян сателитът “Кеплер”. НАСА е планирала да открият над 600 подобни земни близнаци. Скоро ще имаме екзистенциален шок, шок че е напълно възможно, когато вечер погледнем към нощното небе, някой да гледа към нас.

Водещ: Да, представете си колко много такива планети има там. Карл Сейгън казваше – милиарди и милиарди…Той беше вярващ в извънземния живот Мичио, той не вярваше че са ни посещавали, но той вярваше че са там. Вярвате ли че има интелигентен живот в космоса?
Каку: Определено. Всъщност Карл Сейгън вярваше че има т.н.” тип три цивилизация” в нашата галактика. Тип три означава че те се нещо подобно на цивилизацията от филма междузвездни войни, цивилизация която е населила цялата галактика. Ако гледате сериите “Космос” на Сейгън, той говори за този трети тип цивилизация. Ако те наистина са този тип, мислите ли че ние сме достатъчно умни да разберем че са там, та ние сме тип нула. Ние сме на дъното на скалата. Ние добиваме енергия от нефт и въглища, от мъртви растения, от там взимаме енергия. Тип три цивилизация са галактическа цивилизация. За тях ние сме като мравки. Те няма да дойдат при нас и да кажат, “Носим ви семена, ядрена енергия, знания – заведете ме при вашия лидер.” по скоро без да искат ще стъпят на някои от нас. Например, ако строите магистрала до мравуняк, дали мравките ще видят комуникацията между строителите, дали мравките ще разберат какво е магистрала и къде е? Те ще бъдат без идея. Това заключи и Сейгън, че ние сме толкова примитивни, че дори няма да разберем ако някой строи галактическа магистрала точно до нас.

Водещ: По скалата на времето, колко ни е нужно да достигнем от нула до трети тип цивилизация?
Каку: Ами вие може да изчислите това. Тази скала идва от Русия. Николай Кардашев, известен астрофизик ни даде тази скала. Той изчисли че ако нашата цивилизация расте с по 3% годишно, то ние ще станем цивилизация от тип едно за около 100 години. Това означава че ще станем планетарна цивилизация. Това означава да контролираме времето, вулканите, земетресенията. После за около 2000 ще станем тип 2, нещо подобно на Стар Трек, ще сме заселили няколко звезди подобно на федерацията на планетите от Стар Трек. Но тип 3, като империята от междузвездни войни ще отнеме може би 100 000 години. Но това е един миг в сравнение със вселената. Какво са милион години за вселената – нищо.

Водещ: Нищо наистина.

Каку: Абсолютно нищо.

Водещ: Може би е възможно да има и още по- развита цивилизация от това, например цивилизация милиард години по-напред от нас.

Каку: Да и може би за това време са станали тип 4. Тип 4 би било нещо подобно на Кю, от Стар Трек, почти богоподобни. Възможно е да са извън самата вселена. Възможно е този тип цивилизация да черпи енергия от тъмната енергия директно. Това е една от най-мистериозните енергии във вселената и въпреки това тя съставлява над 70% от всичката материя и енергия.

Водещ: Мичио, колко нива на цивилизации има?
Каку: Е, три със сигурност от гледна точка на нашето разбиране на вселената. Тип 4 е спекулативен тип цивилизация, те са екстра галактични, те са почти като богове. Някои хора спекулират дори за тип 5 цивилизация. Но тип 1,2 и3 сме с голяма доза сигурни че съществуват. Те са планетарна, звездна и галактична цивилизации. Тъмната енергия е нещо ново. Ние не бяхме чували за нея преди 5-6 години. Тази енергия е причината за големия взрив. Това е енергията на разширяващата се вселена.

Водещ: Знаеш ли исках да те попитам за големия взрив. Нормално ли е за мен и много други хора, които не са учени, да си удрят главата в стената, опитвайки се да проумеят, какво се е взривило, какъв е бил този голям взрив и какво по-дяволите е било преди това да се случи?
Каку: Ами това е което ние се опитваме да разберем. Ако сте наясно със струната теория, то вие трябва да сте чували за вселената преди големия взрив. Струнната теория не се чупи когато започнем да изчисляваме тези неща. Теорията на Айнщайн се чупи. Айнщайн знаеше, че неговата теория е непълна, и не обяснява големи взрив, и затова искаше да създаде по висша теория, която да издържи проверката на големия взрив. Той си представя вселената като балон. Помислете си за нас като същества живеещи на повърхността на този балон, който се разширява. Но сега ние вярваме,че има и други балони там навън. Други вселени – паралелни вселени. Понякога те сблъскват или разделят на две и когато това се случва се случва и големия взрив. Това място което те обитават се нарича мултивселена. Големия взрив е резултат от вселена, която се сблъсква с друга вселена във мултивселената. Стивън Хокинг ги нарича бебешки вселени, и може би някои ден ще успеем да пресъздадем това, в наша лаборатория, да създадем бебешка вселена. Хокинг и други са изчислили колко енергия ще ни е нужна за да направим това. Разбира се ние в реалност не можем да го направим, може би тип 4 цивилизация ще може, но теорията ни казва че е възможно, ако имате достатъчно черни дупки и неутрони звезди и впрегнете енергията им, ще можете да си направите вселена в мазето си и да бъдете нещо като бог на тази вселена.

Водещ: Наистина е впечатляващо. От всичко което сте правили през кариерата си, в коя област бихте искали да се потопите, нещо което досега не сте правили, защото сте нямали технологиите и знанието.

Каку: Знаете ли, ние учените често сме си говорили, дори сме изчислили как машина на времето би изглеждала. Направили сме изчисленията и знаем как ще работи, но енергията, енергията нужна за трансфер на един атом, е енергията на звезда. Ние сме вдъхновени от тези фантастични математични трудове, които са публикувани през годините, но практически за да се изпълни подобно нещо, трябва да сме тип 3 цивилизация. Те си играят със звездите. И може би горивото за машината на времето би била енергията на звезда. Така че това не е за нас, но може би ще бъде възможно за нашите потомци, затова аз винаги казвам, ако някой потропа на вратата ви и каже, че ви е пра-пра-пра внук – не тръшвайте врата (…смях от водещия). Разбира се хората си казват – къде са тези пътешественици на времето? Стивън Хокинг казваше, сега вече не, но преди казваше, че пътешествието във времето невъзможно, защото ако е възможно, къде се туристите от бъдещето да ми вземат автограф? Е той си промени решението, сега вече смята че пътешествието във времето е възможно, то е заложено в уравнението на Айнщайн.

Водещ: Смяташ ли, че хората ще са по изкушени, да пътешестват напред в бъдещето, отколкото назад?
Каку: Всъщност ако сравните, пътуването напред във времето не е толкова сложно. Ако се движите с много голяма скорост, вие изпадате в нещо подобно на анабиоза. Така че ви трябва достатъчно бърза ракета и вие може да пътувате в бъдещето. Но да се върнете назад във времето – това е трудно. Да не говорим и за парадоксите. Какво ще стане, ако срещнете вашата майка като тинейджър, тя се влюби във вас и не се срещне с вашия баща? Как бихте се родили? Как вашата майка, изоставя баща ви и заживява със синът си който от него, който никога не е бил роден?

Водещ: Какъв парадокс само.
Каку: Да може да стане и по сложно. На практика вие може да бъдете собствена майка и баща ако имате машина на времето. Представете си млада жена, която прави операция за смяна на пола, става мъж, връща се назад във времето, за да се срещне като млада жена, прави любов със себе си и се ражда бебе. Това бебе се връща назад във времето за да стане младото момиче. И ето така вие сте собствени баща, майка, син и дъщеря едновременно.

Водещ: Това вече е объркващо.

Каку: Ние решаваме тези парадокси, като казваме че реката на времето се разклонява във две реки. Така вие създавате разклонение. Когато се върнете назад във времето и срещнете себе си, това всъщност не сте вие. Прилича на вас, генетично идентични сте, има същите спомени, но това не сте вие. Това сте вие, само че в паралелна вселена.

Водещ: Един от твоите колеги Мичио, Роналд Малет, физик, иска да се върне назад във времето, за да спаси своя баща, който е починал, когато той е бил малко момче. Той е почти обсебен от тази идея. Не съм сигурен дали някога ще успее да построи времева машина…

Каку: Най вероятно не. Наистина е трудно, както казах енергията нужна, е енергията на цяла звезда и ние трябва да сме тип 3 цивилизация, за да си играем с тези неща. Ние сме тип 0 и си играем с въглища и петрол. Имаме дълъг път да извървим. Вероятно в космоса има извънземни, които са успели да го направят. И за да отговоря на въпроса – “E добре къде са тези извънземни”, те може би са невидими. Невидимостта е нещо, което сега вярваме че ние можем да направим. Имам предвид, ние сме тип 0, а можем да направим малки предмети невидими. Това бе направено за пръв път преди две години, в университета Дюк. Учените там успяха да направят обект да изчезне под микровълнова радиация. Така че, ако наблюдаваш този обект с микровълнова радиация, той ще е невидим за теб, сякаш не съществува. Радиацията заобикаля предмета и се събира от другата му страна, сякаш водата на река заобикаля камък. След няколко месеца, те повториха експеримента в Бъркли. Всъщност ние взехме снимачен екип от научния канал Дискавъри и отидохме във Бъркли и заснехме апарата, който извърши експеримента. Това са поразителни неща.

Водещ: Обичам науката. Мичио ти написа книга “Физика на невъзможното”. Кажи ми моля какво означава физика на невъзможното.
Каку: Ами знаете ли, толкова пъти когато говорите със учени и говорите за НЛО, космически кораби и те започват да въртят очи (смях от водещия) и получавате иронични усмивки. Те казват е да, но разстоянията между звездите са толкова големи, че е невъзможно да ни достигнат. Е невъзможното е относително. Невъзможно кога? Кога невъзможното става възможно? Дали това противоречи на физиката или е инженерен проблем. И знаете ли, цивилизация, която е милион години по развита от нас, познава физиката по добре от нас. Аз гледам доста научна фантастика и направих списък от технологии, които се експлоатират в тези филми. Запитах се кои от тези неща са наистина невъзможни? Кои от тях нарушават законите на физиката? Открих че 80% от нещата са на практика постижими, може би в рамките на няколко столетия. Нарекох ги клас 1 невъзможности. На пример: невидимост, телепортация, силови полета, джедайски мечове, дори космически кораби. Клас 2 са доста по трудни, за тях може да са ни нужни хиляди години. Например: машина на времето и уарп драйв (warp drive – фантастичен двигател на космически кораб, който огъва пространството, така че обект на светлинни години, да е на няколко километра от космическия кораб). За тези неща имате нужда от много повече наука. Адски малко от нещата бяха всъщност невъзможни. Това са клас 3 невъзможности. Една от тях е “пер пето мобиле” машини. Получаването на нещо от нищо. Получаването на безплатен обяд. Wallstreat journal редовно ме викат за анализ, защото някои им изпратил план за подобна машина срещу милионни долари и аз трябва да анализирам дали е измама.

Водещ: (Смях), да така е, наистина е така.

Каку: Така че установих че много малко неща нарушават законите на физиката. Аз бях шокиран и си казах – “Хората трябва да узнаят това!”. Повечето от нещата, които виждате в стар трек и междузвездни войни е само инженерен проблем. Така че за научния канал например, ние се опитахме да построим прототипи на някои от тези неща. И да, днес тези неща са невъзможни, но ние посочихме, къде точно невъзможността започва, и кога може да станат възможни през близките години.

Водещ: Какво ни води до този момент, в който невъзможното става възможно.
Каку: Първо трябва да имате въображение за да изработите физиката. Например телепортацията. Ние физиците презрително се присмивахме, когато някой споменеше стар трек и телепортация. Ха казвахме си, телепортирането на човек през стая? Имам предвид това е абсолютно невъзможно. Имаме толкова много атоми в тялото си - 10 на степен 27 броя атоми, въпреки това, на микроскопично ниво е телепортация е правена. В Австрия го направиха, те телепортиха фотони, частици светлина, през стаята. След това ги телепортиха през реката Дунав, на дистанция около 600 метра. Следващия експеримент е да телепортират фотони до космическата совалка. В момента искат разрешение от НАСА. Следващата стъпка ще е и на луната през 2020. Сега вече телепортираме и атоми Цезий, Молибден и други. Възможно е още през следващите 10 години да успеем да телепортираме молекули. Въглероден двуокис, водни молекули, може би ген, може би вирус. Така че форми на живот, е възможно да бъдат телепортирани, в рамките на 20 години. Но при капитан Кърк е сложно (смях от водещия), капитан Кърк е с 50 трилиона клетки. Това са много клекти.

Водещ: Не съм сигурен че искам да съм първия човек, който се опитат да телепортират.

Каку: Да, трябва да умрете за да бъдете телепортиран. Това са някои от недостатъците.

Водещ: Наистина? Как така ?
Каку: Оказа се че информацията която телепортирате от А до Б, изисква обект А да бъде разложен, и да изгуби тази информация, така че тя да бъде телепортирана до Б. Така че, трябва да умрете за да бъдете телепортиран и така се получава този парадокс. Кои е този друг човек от другата страна. Вие ще си помислите – капитан Кърк загина, неговите атоми бяха разложени. Но ето този човек от другата страна на стаята, които прилича на капитан Кърк, който има същата памет, същия характер, същите кварки и той казва че е капитан Кърк. И тук започвате да се чудите - има ли душа или не? Вие умирате, предавате информацията и се реформирате от другата страна на кабела. Кой е този нов човек? Ако това сте вие, това означава ли че душата се транспортира, или вие сте просто информация? Наистина телепортацията ви кара да се чудите и да задавате тези теологични въпроси.

Водещ: Интересно, че физиците си задават такива въпроси, свързани с душата.

Каку: Да. Ако искате вярвайте, но ние физиците започваме да адресираме този въпрос, защото сега вече можем да телепортираме. Макар и на микроскопично ниво ние знаем, че ще си проправяме път бавно нагоре по мащабите. Първо атом, след това молекула, някои ден малък микроорганизъм и така нататък. Телепортацията в момента създава научните новини, защото тя показва как невъзможното стана възможно.

Водещ: Смятате ли че компютрите помогнаха за ускоряването на научното развитие?

Каку: Да, компютрите ни помогнаха много. Затова например, в моята книга имам отделна глава за изкуствения интелект. Хората се интересуват от тази тема. В популярната култура, компютрите се развиват с неимоверно темпо и рано или късно изместват човекът. Например, ако сте гледали филмът Терминатор! Е… аз и снимачния екип на Дискавъри, посетихме MIT и Стандфорд. Там интервюирахме хората, които създават най-умните роботи в света. И познайте, най-развитите ни роботи не са като терминатора. Те имат интелекта на хлебарка… на хлебарка идиот (смях от водещия), всъщност дори са по-глупави от хлебарка идиот. Нашите най-развити роботи едва прекосяват стаята, едва разпознават обекти. Така че имаме огромен път да извървим преди да достигнат интелекта на заек, на по-късен етап интелигентността на куче, котка и още по-късно маймуна. Не мисля че има нужда да се безпокоим за робот като Терминатор до остатъка на нашият живот.

Водещ: Говорейки за интелигентност, добра организация и добри хора наречени СЕТИ, които се опитват да намерят интелигентен живот сред звездите. Дали това е загуба на време или смятате, че някой ден може да попаднат на нещо?

Каку: Ами те могат да извадят късмет. Наскоро милиардерът Пол Алън, един от съоснователите на Майкрософт, им предостави дарение от 25 милиона долара, за да увеличат броя на радио телескопите си. Това дарение сериозно ще увеличи мощностите им. Отделно, след изстрелването на телескопът Кеплер, ще бъдат открити много екзопланети подобни на Земята, това ще фокусира изследванията на СЕТИ. В момента изследванията им се разпиляват, защото колко звезди са сканирали до момента? Само няколко хиляди със някаква степен на сигурност….

Водещ: Да и това е като пускане на тото, нали?
Каку: Да. Само в нашата галактика, нашият заден двор има повече от 100 милиарда звезди. Така че дарението Алън, в комбинация с Кеплер, може би ще увеличи малко нищожният шанс на СЕТИ. Но все така търсенето си остава като търсенето на игла в купа сено. Все още сме твърде примитивни, за да засечем нещо, ако това стане ще е чист късмет. Но кой знае.

Водещ: Да, и се чудя дали извънземните въобще използват тези форми на комуникация…

Каку: Да, аз попитах хората от СЕТИ, защо си правите труда да търсите на честота на водорода? Това е вълновата честота на радиовълните, отговаряща на водородните атоми. Те ми отговориха: не знаем, на каква друга дължина да търсим? Водородът е най-разпространения атом във вселената. Той е навсякъде нали? Но ако вие сте голяма и напреднала цивилизация, няма да комуникирате на водородните честоти, само защото те са там, нали? Отделно, кой е казал че някой ще предава говор в ефир. Първото нещо, което ще направят, най-вероятно е да нарежат съобщението си и да го изпратят по широк спектър честоти на части. Така както се праща email. Съобщението се нарязва на много малки парченца, които се кодират, пътуват по много канали и се събират при получателя като едно цяло. Ако вие прихванете едно от тези парченцата на email, вие ще имате неразбираем отрязък информация, без никакъв смисъл. Възможно е, за да избегнат грешки или някоя звезда по пътя на съобщението, те да го излъчат в широк спектър на радиовълните. Така че Вселената може да кипи от комуникация и ние да сме по средата на галактически разговор и в същия момент да нямаме ни най-малка идея за това, понеже гледаме само водородните честоти.

Водещ: На кой учен се възхищавате най-много?

Каку: Хм…Стивън Хокинг. Той в момента, ако не се лъжа, е още в болница.

Водещ: Да, до колкото чух, състоянието му се подобрява.
Каку: Да точно така. Но ние доста се поуплашихме, защото ако сте парализиран, инфекциите са доста по опасни. Той в момента е толкова парализиран, че повече не може да използва пръстите си, за да управлява гласовият си синтезатор. В момента използва лицевите си мускули и очите си. Само това му е останало. Така че следващата стъпка, трябва да поясня, това още е експериментално, следващата стъпка, на която аз ще отида, ако бях неговия лекар е телепатията. В моята книга “Физика на невъзможното”, споменах че ние започваме да четем зачатъци на мисли. Това не е научна фантастика. Ние изследвахме това в лаборатория. Имахме човек напълно парализиран от удар. Той се съгласи на операция и му сложихме чип в главата. Свързахме чипът към лаптоп и позволихме на човека да гледа курсор на екрана на лаптоп. След около два часа, той започна да мести курсора. Това е нещо като да караш колело, трябва първо да се научиш да пазиш несъзнателно равновесие. Сега този човек може да сърфира в интернет, може да отговаря на email и да играе компютърни игри. Пациентът е напълно 100% парализиран. Затова си мисля, ако Стивън Хокинг загуби възможността да движи лицевите си мускули, може да се опитаме да приложим тази техника при него.

Водещ: И тези чипове, предполагам, са свързани с определени региони от мозъка?

Каку: Точно така, към повърхността на мозъка. Чрез импулси от повърхността на мозъка, вие контролирате курсора. В началото, поради случайността на сигналите движението е произволно, но вие свиквате с това, вие се научавате подсъзнателно да мислите така, че да местите курсора по екрана. Другият пробив в тази област е, че вече се учим да правим и обратното. Ако например ви сканираме с MRI скенер и вие говорите истината, картината на мозъка ви се осветява леко в определени области, ако излъжете, картината започва да свети, като коледно дърво. Причината е че измислянето на лъжа е трудоемка задача за мозъка, защото трябва да знаете истината, да я покриете с лъжа, да прецените последствията от лъжата и също така трябва да я направите логична и съвместима с другите лъжи, които сте казали. И това изисква голяма енергия. Така, че ние в момента започваме да виждаме беглите очертания на мислите. Ако имате пациент и го накарате да вижда куче, котка, мишка, вие може да заснемете как се променя картината на мозъка. По този начин може да съставите речник. Речник на мислите. Например този модел кореспондира с кон, този модел кореспондира с топка и така нататък. В Япония в момента изготвят опростен речник с прости обекти. Този речник може да разпознава прости обекти, само като чете вашата сканирана мозъчна картина. Вие мислите за кон, компютърът разпознава модела и казва – ето вие си мислите за кон.

Водещ: Ако някога стигнем до момента, в който те клонират човек, легално, и сме разработили технологията за чипове в мозъка, възможно ли е да вземем спомени, да ги запишем върху чип и след това да прехвърлим тези мисли във клонираното тяло. Това ние ли ще сме? Ще е възможно ли това, да речем след сто години?

Каку: Ами знаете ли, хората които работят в областта на изкуствения интелект и генетиката са говорели за тази възможност. Технологиите за това разбира се са векове напред от това, с което разполагаме. Целта на това прехвърляне е да станете безсмъртен. Безсмъртието може да се постигне по два начина. Първият е ако собствените ви органи остареят или се повредят и ги заменяте с изкуствени или клонирани. Вторият е, ако „даунлоуднете” мозъка си – неврон по неврон. Но за да стане това, ни трябва проект по подобието на човешки геном. Само, че вместо картографирането на генома ви, трябва да се картографират невроните ви. Пол Алън, милиардерът който споменах, прави вече предварителни стъпки в тази посока, като финансира проект за сканиране мозъка на мишка. Така, че един ден да можем да възстановим мозъка на мишката неврон по неврон. Ако може да направите това - да, принципно можете да доунлоуднете целия си мозък. Но трябва да отбележа, че мозъкът е много по-сложен, отколкото си мислехме. Мозъкът реално не е компютър. Дигиталният компютър има вграден чип, има Уиндоус, има софтуер. Мозъкът няма пентиум чип, няма софтуер, няма Уиндоус (смях от водещия). Нашият мозък е самообучаваща се машина. Когато научавате нещо ново, ваши0ят мозък свързва част от невроните ви по различен начин. Той се променя на хардуерно ниво. Компютърният чип е такъв, какъвто е излязъл от завода. Ако махнете един транзистор, той ще спре да работи. Той не може да пренареди хардуера си, докато нашият мозък го прави постоянно.

Водещ: Това е зашеметяващо.

Каку: По тази причина хората, които се занимават с изкуствен интелект разбраха, че вече 50 години се върви по грешен път. Доскоро се смяташе, че нашият мозък работи по подобие на компютър. Той всъщност е невронна мрежа. Невронната мрежа е самообучаваща се машина, която просто се пренавръзва при всяко ново научаване. Така, че паметта е разпределена из целия мозък, тя не е локализирана на едно място. Ние мислехме, че паметта е локализирана, точно както файл на вашият хард диск. Сега разбираме че паметта е разпределена, съзнанието също. Няма някакво малко човече във мозъка, което да представлява съзнанието. Всичко е разпределено из целия мозък. Имаше наскоро случай с едно момиче, което се оплака от главоболие. Тя отиде при своя лекар на преглед. Той сканира мозъка й и откри че половината от него липсва. Въпреки това тя е нормален човек с нормален живот. Това, което исках да подчертая с този пример е, че макар половината тъкан да липсва, мозъкът може да работи имено защото е невронна мрежа. Така че „доунлоудването” на мозъка е теоретично възможно – да, но ще са ни нужни векове преди да имаме успешен проект, от мащабите на проекта Геном, който да може да локализира вашите неврони един по един.

Водещ: Кой ни е проектирал Мичио? Защото е бил гений. Бил ли е Бог?

Каку: Айнщайн е задавал този въпрос много пъти. Според него има два типа Бог. Първият е Богът на организираната религия, Бог на молитвите, персоналния ви Бог, Бог който е наказал филистимците и е ходил по вода. Но той не вярваше в този персонален Бог, който, ако не му се молиш постоянно ще ти стане враг. Той вярваше в Богът на Спиноза. Богът на редът, хармонията, красотата, простотата. Той вярваше, че вселената е толкова красива, а не би трябвало да е така. Вселената би трябвало да е случайна, хаотична. Вместо това ето ни нас, водим този разговор. Две съзнателни същества. За него този факт бил толкова невероятен, че е било невъзможно да е инцидент. Така разсъждавал Айнщайн. В момента се опитваме, да открием уравнение с дължина един инч, което ще ни позволи да пресъздадем цялата вселена. Но откъде идва това уравнение. Не би трябвало да е по този начин, можеше да е по хиляди други начини. Можеше нашата Вселена да е хаотична, грозна, разбъркана. Но ето ни и нас. Така че се опитвам и аз да разсъждавам по този начин.

Водещ: И все пак, не бих казал, че повечето учени вярват в Бога на реда. Ще се съгласиш ли?

Каку: Ами знаете ли, всяка анкета взета от учените през последните 50 години, показва че около 30% от учените са религиозни. Те ходят на неделно училище, ходят на църква и се молят редовно. Този процент не се променя през годините. Така че, учените не са задължително атеисти. Повечето от тях са може би агностици и около 30% са вярващи.

Водещ: Нека поговорим за това, което се случва на планетата. Слънчева активност е в най-ниските си нива от години, много хора говорят за изместване на полюсите. Какво всъщност се случва?

Каку: НАСА бе шокирана, когато учените изготвиха доклад, с потенциалните щети върху икономиката, при едно голямо слънчево изригване. Ние следим този проблем много внимателно. Всъщност наскоро имаше конгрес по тази тема. Там се стигна до извода, че ние сме тотално неподготвени, ако при следващия цикъл през 2012 ни удари голяма слънчева буря. На всеки 11 години полюсите на слънцето си разменят местата. Това създава шокова вълна по повърхността му и се наблюдава голяма слънчева активност. През по-голямата част от историята си сме били в неведение за този процес. Космическата ера е все още млада. Но през 1989 имаше слънчева буря, която изключи големи части от комуникациите и електрическата мрежа на Канада. През 1859, преди 150 години, изключително мощна слънчева буря разруши почти цялата телеграфна мрежа в САЩ. Ако сме свидетели на подобна силна буря през 2012, то щетите ще се равняват на трилиони долари. Повтарям, трилиони долари. Щетите няма да са само за икономиката. Такава буря не спира електричеството само на някои региони. Цели континенти ще бъдат засегнати. Тогава ще имаме гладни бунтове. Хладилниците няма да съхраняват храната за дълго, няма да има електричество за водните пречиствателни станции. Банковата система ще се срути. Сателитите ще бъдат унищожени със стотици. Последиците от това ще бъдат огромни. Неизбежно е да бъдем ударени толкова силно. Случвало се е и преди. Ние не знаем кога, ще е тази най-силна буря. Знаем само че следващият пик ще е около 2012 и ние трябва да се подготвим. Ние не трябва да пренебрегваме тази опасност. Например, знаехме че буря от калибъра на Катрина е неизбежна. Рано или късно нещо с подобна сила ще удари дигите. Но всички си казваха – това няма да се случи на моята смяна. Нека да не се тревожим, това е проблем на следващите след нас. Е, в един момент бяхме ударени. Това показва че не трябва да си позволяваме подобен тип отношение към потенциалните опасности. Трябва още от сега да започнем подсилването на нашите електроцентрали.

Водещ: Може ли да бъдат предотвратени щетите?

Каку: Да разбира се, но ще е малко скъпо. Например, ще трябва да изолираме трансформаторите, да ги защитим така, че това слънчево изригване да не ги даде на късо. Със сателитите положението е по сложно. Те са в орбита. Те нямат никаква защита. Следващото поколение сателити трябва да бъдат подсилени.
При предишната голяма слънчева буря имахме само телеграфни мрежи. Нямахме сателити, нямахме компютри, телефони – всички играчки на електрическата ера. Ние сме застрашени едва от два слънчеви цикъла насам. При последното слънчево изригване, ние трябваше да евакуираме нашите астронавти в най-защитената част на космическата станция. То не беше много силно, но беше достатъчно голямо, за да ни накара да ги евакуираме. Така, че това е още една допълнителна грижа, за която ние дори не предполагахме, че трябва да се грижим преди няколко години. Проблемът е, че за първи път в историята на човечеството, сме до такава степен зависими от електрическите си системи и сателитите си. Това нещо не е научна фантастика. Ние учените искаме да покажем, че сме научили уроците на Катрина.

Водещ: Това ще е еднократна голяма буря или …?

Каку: Не, не, Слънцето го прави от както е започнало да свети. Разбира се ние никога досега не сме го забелязали, просто не сме разчитали толкова на електричеството. Нямахме и космическа програма.

Водещ: Чудя се, Маите дали са знаели това? Техният календар свършва в 2012 година.

Каку: Не знам (смях). Не претендирам да бъда тълкувател.

Водещ: (смях) Да, вие сте учен. Но е интересно 2012, края на техния календар, предстоящите соларни събития и ето ни. Може би те са били много добри астрономи в тяхното време, как е било възможно - не съм сигурен.
Каку: Това е било доста преди електрическата ера, едва ли са разбирали слънцето толкова добре.

Водещ: Дали учените през 1859 са знаели че слънцето е причина?
Каку: Не, науката тогава е била сравнително примитивна. Учените осъзнавали че се случва нещо странно и изключително. Те водели записки – кое е развалено, кое не. Едва по-късно започнахме да си казваме – А ето, единственото нещо, което може да породи тези повреди е гигантско изригване от слънцето. Това е единственото голямо изригване от скорошната ни история. За други не знаем. Причината е, че преди просто сме нямали електричество.

Водещ: Ще бъдат ли наранени физически хора от тази слънчева буря?

Каку: Не, защото частиците се сблъскват високо в атмосферата и ефектите ще са единствено за електрическите ни мрежи.

Водещ: Навсякъде слушам да се говори, че Земята също минава през цикъл на промяна на магнитното си поле. Това ще ни засегне ли ?
Каку: Ако отидете на Хавайските острови, и пробиете дупка в изстиналата лава, ще забележите нещо любопитно. Когато лавата се втвърдявала, посоката на магнитното поле се запечатвало в скалите. В лавата има малки нишки смеси, които реагират на магнитни полета и се държат като стрелка на компас. Така че, ако разкопаете в слоевете лава ще видите как всички тези нишки сочат в една посока. Но в един момент, изведнъж сменят посоката си напълно. Ако покопаете още малко надолу пак ще забележите, че се завъртат. По този начин можем да докажем смяната на посоката на магнитното поле.
В момента, магнитното поле на Земята отслабва. Това означава, че може би сме близо до момента на завъртане на полюсите. Но все пак този процес протича много бавно и за хиляди години. Циклите на магнитно обръщане траят между няколко стотина хиляди години, до няколко милионна години. Така, че ние няма да сме свидетели на това завъртане сигурно.

Водещ: Черни дупки. Казват че има една огромна. в центъра на млечния път. Вярно ли е това?
Каку: Да, вие може да я видите още тази вечер. Просто излезте вечерта и погледнете по посока на съзвездие Стрелец. Там е центъра на нашата галактика. И там има огромна черна дупка. Сега, разбира се, вие няма да я видите директно. На пътя на погледа ви лежат няколко големи, прашни облаци от диска на млечниа път. Ако по някакъв начин премахнете звездния прах на галактиката, вие ще видите огнена топка, по- ярка от Луната. Това ще е най-яркият обект на нощното небе. В центъра на този ярък обект е скрита черна дупка. Тя е между 2 и 3 милиона пъти по тежка от нашето слънце. Огромна черна дупка. Децата питат, ако Луната се върти около Земята, а Земята се върти около Слънцето, около какво се върти слънцето? Е, сега вече знаем отговора, около гигантска черна дупка, в центъра на нашата галактика. Тази черна дупка разбира се не е опасна. Опасни са нейните бродещи събратя – по малките скитащи черни дупки. Ние открихме първата подобна, само преди две години. Разбира се, черните дупки са невидими. Как тогава успяхме да засечем бродеща черна дупка? Ние всъщност видяхме как звездната светлина, се изкривява първия ден и на следващия ден се връща на мястото си. Сякаш звездите промениха позицията си за кратко и след това я възстановиха. Така, чрез ефекта на лупата, който се създава от гравитационното изкривяване на светлината около черната дупка, успяхме да я проследим. Тя лети в регулярна орбита около млечния път. Така че, няма опасност за нас. Но там може да има хиляди като нея. И ако една от тях попадне близо до нас – няма да имаме големи шансове.

Водещ: Какво ще се случи, ако попадне близо до нас?

Каку: Ето какво ще се случи, докато се приближава до орбитите на Плутон и Нептун, ще има гравитационни вълни в Космоса. Това ще наруши орбитите на външните ни планети и те ще почнат да трептят. Така, че ще забележим, че нещо страшно се доближава. Докато тя се носи по-близо и по-близо, ние ще сме безпомощни. Забравете космическата совалка, няма начин да избягате от нещо подобно. Ако се доближи прекалено близко, тя или ще ни изяде за обяд, или ще ни завърти и изстреля в космическото пространство. В този случай ще замръзнем до смърт. Така че или ще се опържим защото ни е изяла черната дупка, или ще замръзнем до смърт, защото ни е изстреляла далеч от Слънцето.

Водещ: Как ще легнем да спим с всичко това тази нощ, Мичио?
Каку: (смях) Ами ще ви кажа, че те за момента са доста далеч и няма да се случи скоро. Но все пак трябва да ги каталогизираме.

Водещ: Нека поговорим за тъмната енергия и тъмната материя. Какво са те?

Каку: Ами, щеше ми се да знам. В момента всяка книга по физика и астрономия на нашата планета греши, когато говори за състава на нашата Вселената. Всички сме учили, че Вселената е направена от атоми. Вече знаем, че това не е вярно. Атомите съставляват едва 4% от вселената. Приблизително 73% е тъмна енергия, а 23% е тъмна материя. Например, типът атоми във нашето тяло, съставляват едва 0.3% от цялата вселена. Така, че ние сме малцинство. Ние не знаем какво са тъмната енергия и материя. Засега смятаме, че тъмната материя е невидима, но има тегло. Водещата теория е, че това е по-високо ниво на вибрация на струна. Образно казано, ние сме ниската октава на струните, а тъмната материя е по-висока октава. Надяваме се, чрез големия хадронен колайдер в Европа да произведем тъмна материя и да решим този проблем веднъж за винаги. Тъмната енергия, обаче, е доста по- мистериозно нещо. Това е енергията на нищото. Дори нищото има енергия. Тесла навремето е говорил за тези неща. Някои теоретици смятат, че имено тази сила разширява пространството и отдалечава галактиките една от друга.
Водещ: Всяко нещо, което наблюдаваме във Вселената изглежда има своето място. Сякаш то е предназначено да бъде там. Смятате ли, че има някаква висша намеса в организацията на нашата Вселена?
Каку: Наистина е впечатляващо, че всички сили във Вселената са много фино настроени, за да позволят възникването на живот. Ако ядрените сили бяха съвсем малко по-силни, тогава Слънцето щеше да е изгорило горивото си преди милиарди години и нямаше да водим този разговор. Ако силата бе по-слаба, то тогава Слънцето никога нямаше да се запали и отново нямаше да водим този разговор. Ако гравитацията беше малко по- силна, тогава Вселената щеше да се свие скоро след големия взрив. Ако беше по- лека, Вселената щеше да се охлади много бързо и цялата материя да е замръзнала в момента. По-тази причина има много хора които казват, че нашата Вселена е направена по дизайн. Точно такава, че условията да са подходящи за живот. Толкова много случайни съвпадения има, че човек не може да каже, че това е случайно. Въпреки това има още една гледна точка. Според най-новите теории, ние живеем в мултивселена и съществуват многобройни паралелни вселени. Според изчисленията, почти всички от тях са мъртви. При някои от тях или звездите са изгорели много бързо или Вселената се е свила обратно в точка или имат физически закони, които не позволяват възникването на живот. Така, че е възможно просто ние да сме щастливците попаднали на такава вселена. За да илюстрирам идеята ще дам следния пример. Милиони керемиди падат всеки ден. Една от тях удря човек. Напълно нормално е човекът да се запита: “Какви са шансовете точно сега да падне тази керемида и да ме удари. Ако сутринта бях пил кафето си 3 секунди по-дълго – това нямаше да се случи”. Ако той изчисли шансовете си, ще изглежда почти невероятно. Нищо чудно скоро той да започне да мисли, че има небесна сила, която е задвижила керемидата. Но ако вземете под предвид и всички милиони паднали тухли, без да наранят никой и ги прибавите към уравнението, вече не изглежда като невероятно стечение на обстоятелствата, а просто като вероятностна неизбежност. Отделно Вие, за разлика от пода, имате съзнание и можете да възприемете удара. Да се попитате - защо аз. Това според мен е и ситуацията с нашата Вселена. Просто ние сме в една, от безкрайно многото Вселени и имаме съзнание. Неизбежно е да станем малко параноици в случая. Същото можете да кажете и за нашата планета. В момента сме открили няколко стотин мъртви планети и познаваме една единствена обитаема.

Водещ: Възможно ли е да има паралелна Вселена, с хора като нас?
Каку: Да. Има нещо наречено теорията на многото светове. Когато за пръв път бе предложена през 1950, физиците се смееха и игнорираха тази теория. Вече не се смеем. Тя се превърна в доминираща квантовата теория. Според нея, Вселената се разклонява в много паралелни вселени. Всяко наше действие, всяка различна ситуация, се разклонява в паралелна вселена. В една Вселена например, Елвис Пресли е още жив, в друга Вселена Макейн е президент, в трета Вселена имате брат или сестра, които никога не са били родени. Възможно е да сме отдалечени на един квантов преход от другите Вселени. Това са много странни неща за възприемане. Но ние физиците сме принудени да се занимаваме с тях. Любопитен въпрос е дали може да контактуваме с паралелна Вселена. Представете си радиото. Всички в къщи имаме радиоприемник, ако нагласяме честотите на приемане, ще можем да хванем различни радио станции. Но в нашия случай, ние сме с радиоточка в къщи, настроени сме само на една радио станция. Ние смятаме, че и реалността е вълна, това което виждате около себе си е само една честота от многото възможни. Ние съществуваме едновременно в едно и също място от континиума и с други вселени, просто те са настроени на различни честоти, ние не сме в унисон с тях. Това означава че, във вашата всекидневна, е възможно в този момент два едри динозавъра да се бият, в някоя паралелна вселена. И те могат да си мислят, че те са реалността, а вие сте в друга призрачна вселена. А ние мислим обратното - ние сме реални, а тези динозаври са някаква теоретическа измислица.

Водещ: След като говорим за паралелни Вселени, възможно ли е да има и други измерения?

Каку: Да определено! Аз работя по теорията на струните. Ние вярваме, че Големият взрив се е случил в единадесет измерното хиперпорстранство. Когато бях дете живеехме в предградията на Сан Франциско. Често ходех до японската чаена градина. Тогава обичах да гледам рибите във езерцето и си задавах детски въпроси. Какво ли е чувството да си риба и да плуваш в това плитко езерце? Тогава осъзнах, че това ще се доближава до идеята за двуизмерен свят - има ляво, дясно, напред и назад. Но няма горе и долу. Тези думи във Вселената на плиткото езерце просто нямат смисъл. Така че си представете, че сте рибата учен, която плува в това езерце. Ще си кажете, глупости! Няма такова нещо като нагоре. Няма нещо като хиперпространство, няма трето измерение. Тогава си представях, че хващам рибата, вдигам я нагоре, в света „нагоре” или нейното хиперпространство. Рибата ще види други същества, които се движат неограничено и в други посоки – това е нова физика за рибата учен. Ще види хора, които живеят и дишат без вода – нова биология. Днес учените смятат, че ние сме тази риба. Ние прекарваме целия наш живот в трите измерения. И всеки, който говори за други измерения се счита за фантазьор. Досега! В момента имаме най-голямата машина построена във Швейцария – големия хадронен колайдер. Надяваме се чрез нея да открием косвени свидетелства за единайсетте измерения на хиперпространството. Надяваме се чрез нея да създадем, така наречените супер частици или „sparticles”. Много е вълнуващо, защото това може да потвърди струнната теория.

Водещ: Нуката е вълнуваща, както и посоката по която върви. Мичио, все пак не вървим ли твърде бързо?
Каку: Сигурен съм, че за някои хора върви твърде бързо. Но не и за мен. Спомням си като бях дете и гледах Флаш Гордън, нямах търпение да летя до звездите. Но за съжаление мога да правя изчисления и знам, ще ни отнеме стотици години преди да построим космически кораб, използващ материя и антиматерия.

Водещ: Антиматерията и материята са подобни на ядрения синтез, нали?

Каку: Те са по-добри. Синтезът е 1% ефективен. Докато анихилацията на материя и антиматерия е 100% ефективен процес. Цялата материя на частицата и античастицата се преобразуват в чиста енергия. Това е идеалният източник за енергия, за всеки космически кораб.

Водещ: Ако извънземни идват на тази планета, подчертавам ако, как смятате че го правят?

Каку: Може би като кацат на луната. Ако сте галактическа цивилизация от тип 3, вие няма да изпращате кораб, подобен на Ентърпрайз. Обикалянето от планета на планета е глупавия начин да го направите. Броят планети е астрономически. На капитан Кърк ще са му нужни хилядолетия, за да изследва само нашия ръкав на галактиката. Най ефективния начин да го направите е по начина, по който вирусите се разпространяват. Вирусът е молекула, която за няколко дни се възпроизвежда милиарди пъти, когато се заразите с него. Как го прави? Вирусът просто каца на клетката, хаква механизмите й и чрез тях прави хиляди свои копия. След това тези копия се изстрелват и кацат на други клетки и процесът се повтаря. Така, че от един вирус имате хиляда, после милиони и милиарди и така нататък. Всяка развита цивилизация ще използва подобен метод, защото е енергийно най- рационален. Най-вероятно ще изпратят един самовъзпроизвеждащ се робот. Подобен робот ще кацне на Луната, защото тя е с идеални условия. Няма ерозия, няма атмосфера, стабилна е с достатъчно количество изкопаеми. Когато се приземи, роботът ще започне строеж на фабрики за производство на роботи и ще започне да се репликира. След това, тези копия ще се изстрелят в междузвездното пространство към други звезди и ще повторят процеса. Много скоро ще имате трилиони от тези роботи, които се разпространяват кръгово все по-надалеч и надалеч. Подобна концепция сме виждали във филма Одисея 2001. Това е може би най- автентичният филм, който представя среща между извънземна цивилизация и хората. Така, че е възможно дори и те вече да са тук. Възможно е, дори в момента да са на Луната. Възможно е да има такава фабрика на луната, където да се копират подобни роботи и просто да чакат, просто да ни чакат да направим контакт. Отново към филма, там видяхте, че един от астронавтите докосна един от обелиските и това задейства аларма и извънземните вече знаеха, че сме пристигнали. Кубрик обяснява всичко това в първите десет минути от филма, където учените обясняват, че това е най-ефективния начин една цивилизация да се разпространява. Но по-късно той изрязва тези десет минути и филмът се превръща в супер мистична продукция. Но гледайте филма наново, с нови очи. Този филм е най-реалистичната представа, за контакт с друга цивилизация. Ако аз бях такава цивилизация, точно това щях да направя. Щях да изпратя тези разузнавачи из цялата галактика. Когато пристигнат до място с живот, те ще чакат за цивилизация от тип 1. Защото тези цивилизации са интересни. Те имат планетарна наука, планетарна култура, планетарно изкуство. Тип 0 цивилизации, такива като нашата, не са толкова интересни. Така, че нищо чудно на Луната да има робот, който да ни чака. Но засега сме още твърде глупави, за да го знаем.

Водещ: Благодаря Мичио, винаги е било удоволствие да се разговаря с вас.

Наистина невероятно интервю. Аз дето не съм чак толкова запален (или по-точно не бях до скоро) по такива неща и го прочетох с очи отворени на осем 5obsessed.gif

В интервюто става дума за паралелни вселени и за струнната теория. Ако някой не е много на ясно за какво става дума, нека изгледа ТОЗИ филм на ВВС.

Надявам се да ви хареса темата, интервюто и да се заформят интересни дискусии post-294-1159107520.gif

--------------------
JUVENDETTA...

Go to the top of the page

+Quote Post
nikentus
коментар 22 Aug 2010, 10:10
Коментар #2

ювентинец

Група: Ветерани
Коментари: 4 914
Регистриран: 28-February 06
Потребител No.: 42

Благодаря ти bianconero27 за хубавото интервю. На Мичио съм му гледал няколко интервюта по Youtube, както и в няколко предавания, но със сигурност това е най-всеобхватното интервю и въобще мисли на Каку обяснени толкова накратко и ясно. Много ми е приятно да разбера, че по доста теми имаме едно и също или поне подобни идеи, хем аз съм само ентусиаст в тези области и знанията ми се равняват на ниво "любопитно дете".

Не знаех, че Едуард Телер е помогнал на Каку. За Телер знам, че е създател на американската водородна бомба, както и на много програми, които са за по-силни разработки в ядрените оръжия и по-голямо създаване на оръжия като превантивна мярка срещу СССР. От много учени е бил обвиняван, че кара света към ядрена война. Дори моят любимец - Карл Сейгън го смята за един от най-големите си опоненти в темата за ядрените оръжия. От тази логика "новината", че именно Телер е помогнал на Мичио ме шокира, но после се зарадвах, че дори човек, който е голям ум, но пълен с омраза и не е пацифист изобщо- та този човек може да направи такова добро, като изнамери талант като Мичио. Много приятна изненада.

Струнната теория
Относно единадесет-мерното пространство, не съм ама грам запознат. Но идеята за струнната теория ми се струва много логична. Накратко това е теория, че частиците са нещо като радиовълни. Че атомите са изградени от енергия. От днешните разбирания, може лесно да се каже, че ние сме направени от нищо. Аз лично съм привърженик на теорията, че както Вселената е безкрайна, то така и атомите са безкрайни в частиците, които ги съставляват. По тази логика не вярвам някога да достигнем до най-малката частица, понеже не смятам, че има такава частица. Защото дори да вземеш най-малкия предмет, колкото и да е незначителен, то той може винаги да бъде разделен на две. Така да се каже - аз смятам, че сме съставени от нещо безкрайно много пъти по-малко от материя като радиовълни(примерно).

Незавършеното уравнение на Айнщайн за мислите на Бог
Смятам, че експерименти като Адронения колайдер ще помогнат на науката да провери колко по-малки частици има в атомите. Според мен разбирайки взаимоотношенията между все по-малките и все по-малките частици ще можем да формулираме физическите закони, които ще ни доближат до това уравнение.

Откритата планета на 20 светлинни години, само два пъти по-голяма от Земята
От това по-добро доказателство за нашето примитивно познание- здраве му кажи. biggrin.gif Аз бях изумен, когато разбрах, че в 21 век нямаме технологията да видим планети с големината на Земята, освен ако не минат през пътя на слънцето (от тяхната си система) или през някакъв по-голям и забележим от нас обект, който също трябва да е част от тази система. Ние едва долавяме планети гиганти като Юпитер, за който много учени смятат, че е нереализирано слънце. И то тези планети са наистина малко. Шок и ужас.

За типовете цивилизации- общо 3 на брой според Мичио.
Уха, това е една от най-любимите ми и спекулативни теми happy.gif . Аз за разлика от Мичио не бих могъл да дам прогноза до кое ниво стигат. Съгласен съм, че ние сме на ниво 0 и дори смятам, че шансът да се самоунищожим и да не достигнем ниво 1 е доста голям. Иначе съм съгласен, че би трябвало да има ниво 1,2 и 3. Тоест много развити цивилизации умеещи да правят грандиозни постройки по планетите си, дори умеещи да строят огромни клетки с диаметър над няколко милиарда километри, които да обграждат слънца и да се черпи от тях енергия и т.н.. Човешката цивилизация съществува от, да речем 40 хиляди години, за последните 40 000 хиляди се научихме да обработваме метал, да отглеждаме животни и растения, за последните 200 години се убедихме, че Земята е кръгла, открихме електричеството и по-важно - научихме се да го използваме. За последните 50 години открихме нещо уникално като компютрите и интернет, нещо което е способно да приобщи хората и да въведе така нареченото планетарно съзнание. И всичко това само за 40 000 години. А сега си представете, че нашата планета е на 5 милиарда години, че обозримата Вселена е между 12 и 15 милиарда години, колко пъти се намира числото 40 000 хиляди в 15 милиарда? Динозаврите са съществували стотици милиони години, а ако човечеството съществува толкова много, то е извън най-смелото ми въображение докъде може да стигнем.

Големият взрив
Това е теория, която според мен има нужда от ново име. Понеже в самото понятие е залегнала идеята за създател, което пречи на по-ясното възприемане на това какво смятаме, че представлява Големият взрив. Всъщност идеята идва от това, че както и да наблюдаваме космическите тела далече от Земята, то изглежда, че всичко се отдалечава, но не с център Земята, а с друг център и по тази логика се смята, че преди 12-15 милиарда години е станал голям взрив породен от изключително сгъстяване на материя. Добре де ама защо трябва да си мислим, че този ОГРОМЕН взрив, който, най-вероятно, наистина е дал началото на видимата за нас Вселена, трябва да е дал и началото на цялата Вселена? Та нали Вселената е безкрайна (поне до този момент), дори най-големите мащаби сравнени с безкрайността са нищожни, то тогава аз заключавам, че този Голям взрив е дал началото на нашата част от Вселената, докато на места из Космоса може да има цивилизации от трети тип, които дори не са разбрали, че някъде там на "майната си" е станал голям взрив, за тях това би било незначително взаимодействие между материя.

Пътуването във времето
Абсолютно съм съгласен, че пътуването напред във времето е напълно възможно, дори физиката го доказва. Според теорията на Айнщайн за пътуването със скорост близка до светлината - то няколко мига пътуване с тази скорост се равняват на няколко години на Земята. Така, че това не е голяма работа. Голямата работа е пътуването в миналото, което аз смятам за невъзможни и се надявам да съм прав. Не само парадоксите ми се струват невъзможни, но и смятам, че отговорът за паралелните Вселени е единственото измъкване за да се запази идеята за пътуване назад във времето жива. Все пак идеята за паралелните Вселени ми се струва и тя доста съмнителна, но има далеч повече логика отколкото пътуването назад във времето. Представете си безкрайността на Вселената, нищо не пречи тогава някъде на "майната си" да се развие планета, като Земята и със същото историческо развитие. Имайки предвид, че безкрайността може да означава и безкрайно много възможности - нищо чудно, нищо чудно и да има някакви портали към такива паралелни Вселени, които да са създадени просто от случайността и да се намират в близост на Земята, Слънчевата система или Млечния път. Но това си е в сферата на спекулациите на квантовата физика (поне така си мисля).

Телепортирането
Абсолютно съм съгласен с Каку, че може да се телепортира. Но според мен ще има два типа телепортации. Първият ще е принципа на Мичио - от точка А предметът е разглобен на съставниоте си части и пренесен почти мигновеннно на точка Б - което ще води до смъртта на предмета от точка А и създаването на нов предмет в точка Б, със същите мисли и вид, но все пак старият ще е умрял. Вторият вид е нещо като клониране. Който е гледал Prestige ще се сети. Самата техника съм убеден, че след време ще може да изгражда и най-сложните материи стига да има подходящите атоми, ще може също да се изграждат от малките части на атоми всякакви вещсества. Така от точка А ще бъде сканиран обектът и в точка Б ще бъде възпроизвеждан негов клонинг. Така ще има двама човека на две различни места. Смятам, обаче, че в бъдеще ще може да бъде сканиран човешкия мозък и само сканираната информация да бъде вкарвана в носител - роботи и те да вършат определената работа.

Пътуването из Космоса и извънземните
Абсолютно съм съгласен, че пътуването из Космоса е напълно безсмислено изразходване на енергия за биологични организми. Смятам, че наистина ще бъдат изпращани мисии с роботи от т.нар. извънземни и може дори в близост до нас да има. Точно чрез телепортирането на съзнание в тези роботи - те ще могат да разглеждат нашия свят. Много биха се запитали - Как не сме забелязали тогава извънземни? Еми еуементално - технология. Нищо не им пречи на извънземните да са създали роботи - малки от прашинка, които да сноват из Космоса и да събират информация. Дори ние сме създали нанороботи вече, които са по-малки от нокът, а си представете цивилизация, развивала технологиите си не 40 000 хиляди години, а 8 милиона примерно. Не съм съгласен, обаче, че ще търсят контакт с нас, дори бих се ужасил ако дойде свръхразвита цивилизация и се опита да установи контакт с нас. Ние ще трябва да бъдем тези, които ще ги намерим, защото иначе би било прекалено жестоко от тяхна страна. Представете си да дадете на хората от 13 век - ядрено оръжие. Последиците за тях биха били разрушителни.

Надявам се, че не съм бил прекалено нахален да коментирам тези теми наравно с Мичио Каку tongue.gif

--------------------

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 22 Aug 2010, 21:15
Коментар #3

Juventus star

Коментари: 3 477
Регистриран: 23-April 06
Град: Варна
Потребител No.: 109

За да не повтарям вече казаното , просто прочетете тази книга:

Цитат(A_D_P_10 @ Aug 20 2010, 18:35ч.) *

Мичио Каку - Физика на невъзможното

В света на науката всеки ден се случват невъзможни неща!

От телепортацията до телекинезата, с маниера на научен фантаст, Мичио Каку ни представя полето на действие – и ограниченията – на физичните закони такива, каквито ги познаваме днес. Предстои ви да разберете:

• Как оптиката и електромагнетизмът един ден ще ни дадат възможност да насочваме потока светлина около предмети – като вода, заобикаляща речен камък, – за да станат те невидими за наблюдателя.

• Как реактивни ракети, лазерни платна, двигатели с антиматерия и наноракети един ден биха ни отвели до близки и далечни звезди.

• Как телепатията и психокинезата, смятани доскоро за псевдонауки, някой ден ще се превърнат в реалност с напредъка на нанотехнологиите, ядрено-магнитния резонанс, компютрите и суперпроводимостта.

• Защо машината на времето, макар и съвместима със законите на квантовата физика, може да бъде построена единствено от невероятно напреднала цивилизация.

Мичио Каку детайлно анализира всяка висока проектотехнология и научните основания, на които тя стъпва. "Физика на невъзможното" повежда читателите на хипнотично пътешествие в света на науката, което провокира, забавлява и просвещава.

Изключително интересна книга ! Каку определено трябва да поработи над това , да представя още по-достъпно всички тези физични главоблъсканици , но и така са достатъчно разбираеми . А и не всеки може да е Карл Сейгън , де... Книгата и описаните в нея проектотехнологии отново затвърждават максимата на големия Циолковски - "Невъзможното днес ще стане възможно утре!" Разделена е на три части: Клас I , клас II и клас III на невъзможните неща . Към първите спадат технологии , които ще видят бял свят под някаква форма в този или следващия век . Те не нарушават известните нам закони на физиката . Към втория клас се причисляват технологии , чиято реализация би била възможна след хиляди или милиони години , тъй като са на "самата граница на нашето разбиране на метериалния свят" . Третия клас включва в себе си технологии нарушаващи известните ни закони на физиката .

Клас I:

- силови полета
- невидимост
- фазери и звезди на смъртта
- телепортация
- телепатия
- психокинеза
- роботи
- извънземни и НЛО
- междузвездни кораби
- антиматерия и антивселени

Клас II:

- по-бързо от светлината
- пътуване във времето
- паралелни светове

Клас III:

- машини с вечен двигател
- прекогниция

Всички тези неща от интервюто Каку е описал на дълго и широко в нея .

--------------------
42

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 22 Aug 2010, 22:18
Коментар #4

Juventus star

В Япония изобретиха външен скелет за възрастни хора

Учените от Токийския университет са изобретили външен скелет за възрастни хора, съобщава ИТАР-ТАСС.

Той представлява костюм с външен скелет, като централен компютър управлява специални поддържащи устройства, които са задържани за ръцете и краката. По този начин този „екзоскелет” изпълнява функциите на опорно-двигателния апарат и намалява напрежението върху мускулите, предаде Фокус.

Учените се надяват масовото производство на скелета да започне в най-скоро време. По тяхна преценка цената му ще е около 5900 долара.

--------------------
42

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 23 Aug 2010, 16:54
Коментар #5

Juventus star

Една космическа приказка

Ако някога сте гледали научно-фантастични филми, в които смел американски екипаж спасява земята от астероид/извънземни/марсианци/паралелно измерение и какво ли още не, със сигурност сте забелязали двете странични ракети, които спомагат за преодоляването на земната гравитация.

Е, може и да не сте се замисляли върху въпроса какво става с тях, след като са си свършили работата, но ние ще ви кажем - кротко и красиво падат обратно на Земята. Най-често падат в някой океан или остават да се въртят в околоземна орбита и почват да носят гордото име "космически боклук".

На долното клипче (самото филмче започва от 1:50 минута) може да видите как ракетите се отделят от совалката "Дискавъри" по време на STS-124, проведена между 31-ви май и 14 юни 2008 г.

http://www.youtube.com/watch?v=3uk_viH4Unw...player_embedded

--------------------
42

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 25 Aug 2010, 16:24
Коментар #6

Juventus star

Микроби оцеляха 553 дни в открития Космос

Бактерии от крайбрежни британски скали оцеляха година и половина в открития Космос и доказаха възможността за междупланетна миграция на живота.

Бактериите-космонавти са от вида OU-20 и приличат на цианобактериите Gloeocapsa.

Скални образци, населени с тези микроби били закрепени на външната страна на Международната космическа станция. Бактерии имало и в порите и по повърхността на малките камъчета. По време на престоя си в околоземна орбита организмите трябвало да издържат на големи температурни амплитуди, силни космически и ултравиолетови лъчения. За вакуумната среда по-добре да не говорим - в нея не може да оцелее и капка течна вода.

Експериментът е замислен и проведен от Космическия институт на британския Открит университет. Според авторите на проекта, бактериите OU-20 са оцелели и заради склонността им да образуват многоклетъчни колонии, защитаващи клетките в центъра им. Освен това OU-20 имат и дебела клетъчна стена. Видът е роднина на бактерии, живеещи в Антарктика и пустините, което кара учените да подозират, че разполага с добър механизъм за ремонт на ДНК-увреждания.

Опитът е част от програма за проучване на възможността за "бактериално осигуряване" на бъдещите междупланетни полети. Сред планираните приложения са рециклиране на отпадъци, биологично извличане на минерали на Луната, от астероиди или от марсианската почва.

Оцеляването на бактериите в тази враждебна среда подкрепя хипотезите за възможността животът в Космоса да се пренася с метеорити, изхвърлени при силни метеоритни удари по обитаеми планети.
Оцелелите бактерии са върнати на Земята и сега живеят в лаборатория на университета в Милтън Кийнс.

www.obekti.bg

--------------------
42

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 06 Sep 2010, 14:54
Коментар #7

Juventus star

"Викингите" открили живот на Марс?

Вече близо 40 г. продължава неяснотата около експериментите, с които междупланетните станции "Викинг" (1975 г.) на САЩ трябваше да покажат дали в марсианската почва има бактерии.

Проблемът е, че докато при единия опит почвата, смесена с хранителен "бульон" започва да отделя газове, сякаш в нея се хранят микроорганизми, то другият експеримент, който трябва да открие въглеродни молекули в марсианската твърд, показва еднозначен отрицателен резултат.

Озадачените учени решават, че щом в почвата липсват основните съставки за живот, то и опитът с храненето на бактерии е някаква химическа грешка.

Отскоро обаче група учени смятат, че тълкуването на опита с "тухличките на живота" е било неправилно. Според тях органични молекули в почвата на Марс е имало, но те са били унищожени при самия опит, преди да може да бъдат засечени, съобщава в. "Ню Йорк таймс".

Търсенето на органика било извършено със загряване на проби от почвата. Били открити два газа - хлорметан и дихлорметан. Учените обаче решили, че те са замърсители, донесени от Земята - станциите били дезинфекцирани с хлорни препарати.

Изненадващо, през 2008 г. сондата Phoenix Mars Lander на NASA намира друго съединение на хлора, перхлорат, в арктическата почва на планетата.

Учените репликирали експеримента, като смесили перхлорат с почва от пустинята Атакама в Чили (смятана за земен еквивалент на марсианската пръст), и загрели сместа. Химическите реакции унищожили органичните съединения в почвата, като били получени предимно въглероден диоксид и следи от хлор- и дихлорметан. Точно като в случая с "Викингите".

Сега всички чакат полета на "Марсианската научна лаборатория" (Mars Science Laboratory), която трябва да замине за Червената планета догодина и да кацне на нея през 2012. Нейните химически анализатори ще се справят с хлорния ребус и може би най-накрая ще изяснят въпроса - има ли органика на Марс или не.

Коралите и големите бозайници са пред изчезване

Учени, които прогнозират съдбата на съвременните животни, изучавайки какво се е случило в миналото, твърдят, че коралите, големите бозайници и много тропически видове ще изчезнат в недалечното бъдеще, съобщава "Дискавъри".

Земята е в средата на поредното масово изчезване на видове, причина за което е само един вид: човешкият.

"Отговорността за това е 100 процента на хората. Всички добре изучени досега подобни събития са свързани с промени в околната среда. Сблъсък с астероид, например, е довел до заличаването на динозаврите от лицето на Земята преди 65 милиона години", казва Джон Олрой от университета "Макуори" в Австралия.

Изследователят е използвал Палеобиоложката база данни, включваща сведения за близо 100 000 колекции от фосили по света, за да проследи съдбата на основни групи животни по време на най-масовото изчезване на видове преди 250 милиона години.

То се е случило през периодите перм и триас, и е известно като "Голямото измиране". Олрой е насочил вниманието си към морските видове, тъй като от тази група има много запазени фосили.

Специалистът е установил, че преди 250 милиона години две от най-важните и изобилни групи морски животни са били коралите и брахиоподите.

След "Голямото измиране" те са били почти напълно заличени от лицето на Земята. Впоследствие коралите са успели да възстановят загубите.

Според ученият обаче, това не значи, че щом един път са успели да се адаптират отново, тези организми ще могат да го направят още веднъж.

Брахиоподите така и не са се възстановили след "Голямото измиране. Олрой смята, че на подобна заплаха са изложени още бозайниците с по-големи размери на тялото, ендемичните тропически видове и някои растения.

--------------------
42

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 09 Sep 2010, 14:55
Коментар #8

Juventus star

България ще има 7 национални научноизследователски комплекса

България ще развива седем основни национални научноизследователски комплекса. Това предвижда приетата от Министерския съвет Национална пътна карта за научна инфраструктура.

Първите четири имат приложен характер.

Това са: Инфраструктура за устойчиво развитие в областта на морските изследвания, обвързана и с участието на България в европейската инфраструктура Euro-Argo; Инфраструктура за производство и изследване на материали с приложение в промишлеността, биомедицината и околната среда, изследвания, диагностика, реставрация и консервация на артефакти от метал; Инфраструктура за геномни, протеомни и метаболомни изследвания и компютърно симулиране и проектиране на кандидати за лекарства, обвързана с участието на България в BBMRI; Инфраструктура за изследвания в областта на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност.

Комплекс 5 е Български суперкомпютърен център: високопроизводителна инфраструктура за компютърно моделиране, симулации и изследвания с приложение в промишлеността, медицината, фармацевтиката, енергетиката, транспорта, финансите и околната среда. Той ще бъде приоритетно развит в рамките на бюджета на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията при ползване на инструментите на Фонд „Научни изследвания” и оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”.

Комплекси 6 и 7 имат фундаментално значение за България. Това са: БГ-КЛАРИН: Национална интердисциплинарна изследователска е-инфраструктура за интегриране и развитие на електронните ресурси за български език като част от европейския CLARIN (Common Language Resources and Technology Infrastructure), и Астрономически център за изследвания и образование (Рацио). Те касаят области на познанието, които нямат пряко въздействие върху икономиката, но са важни за обществото.

От една страна, това е проектът, насочен към съхранението на българската книжовност и култура и за развитие на електронните ресурси на българския език. От друга – запазване на съществуващия капацитет, традиции и уникалност на астрономическия комплекс „Рожен”, единствен на Балканите и сравним с европейските центрове като апаратура и човешки ресурс. Тяхната подкрепа зависи от възможностите на бюджета на МОМН и достъпа до различни схеми към Фонд „Научни изследвания”, Националния иновационен фонд, ОП „Развитие на човешките ресурси” и ОП „Регионално развитие”.

Научните инфраструктури ще работят в съвременни направления, ще гарантират отворен достъп до лабораториите и ще са насочени към решаване на проблеми и задачи за бизнеса. Изграждането на национални научни комплекси ще доведе до повишаване на възможностите ни за успешно участие в многонационални консорциуми по рамковите програми на Европейската общност.

www.obekti.bg

--------------------
42

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 01 Oct 2010, 18:10
Коментар #9

Juventus star

Откриха близка и може би обитаема планета

"Ловци на планети" от Университета на Калифорния в Санта Круз обявиха, че са открили планета с размери, сходни с тези на Земята, кръжаща в "обитаемата зона" край близка до нас звезда.

Това би била "най-земеподобната" екзопланета, откривана досега, съобщава Physorg.

Потенциално обитаемата планета е открита след 11 г. наблюдения с телескопите на хавайската обсерватория Кек.

Планетата кръжи около звездата-червено джудже Gliese 581 в съзвездието Лира, на 20 св. г. от нас. С нея планетите в тази система стават шест - нов рекорд за планетна система, като се изключи нашата собствена. Както и около Слънцето, планетите около Gliese 581 се движат по почти кръгови орбити.

Новата планета Gliese 581g тежи три до четири земни маси, но диаметърът й е само 1,2 до 1,4 пъти по-голям от този на Земята - и притеглянето на повърхността не се различава много от това на нашата планета. Очевидно новооткритото тяло е със сигурна твърда повърхност и задържа атмосфера.

Най-вълнуващото е, че орбитата на Gliese 581g е точно в средата на "обитаемата зона" - районът около звездата, в който планета с такива размери може да има не само атмосфера, но на повърхността й да има течна вода. А това може да означава живот.

В системата има и планети на самите ръбове на обитаемата зона - една възгореща, и една доста студена.
Новооткритата планета е в приливен синхрон с червеното си слънце - тя винаги е обърната към него с една и съща своя половина. При този вариант най-вероятните места за процъфтяване на живот биха били около терминатора, границата между светлата и тъмната й половина. Такава планета би трябвало да бъде климатично стабилна, което е допълнителен плюс за поява на живот.

Европа с лунна експедиция през 2018г.

Европейската космическа агенция (ESA) планира да изпрати роботи на Луната, съобщава kaldata.com. Експертите от агенцията вече работят по създаването на лунен модул и луноход.

По план, експедицията на ESA трябва да се разпише на Луната през 2018г. С работата по лунния модул и лунохода са се заели експертите от сателитния производител EADS-Astrium. Очаква се те да бъдат готови до края на годината.

Роботите ще са само частично управлявани от Земята, като сами ще определят безопасно място за кацане и къде ще трябва да се придвижва луноходът. За да достигне Луната без поражения, той ще трябва да се приземи или на някой от планинските върхове, или в близост до повърхността на кратер. Особено важно е уредът да избегне сблъсъка с големите скални блокове и стръмните наклони на планинските вериги.

От ESA са избрали скалистия Южен полюс на Луната за изследване. Роботите-астронавти ще търсят там находища от определени минерали, вода и други ресурси от особена значимост. Освен това, ще се провери дали регионът може да бъде обитаван от хора.

Лунната експедиция е част от глобалната космическа програма Global Exploration Strategy, в която вече взимат участие четиринадесет агенции от цял свят. Главната цел на мисията е да се установи дали съществува някаква възможност Луната и Марс да бъдат заселвани някога с хора.

Руснаци строят космически хотел

Руската компания "Орбитални технологии" обяви амбициозния си план да построи космически хотел за заможни туристи, съобщи БНР, позовавайки се на БиБиСи. Съоръжението трябва да бъде завършено до 2016г, а гостите ще стигат до него с ракетите и космическите апарати, използвани и от астронавтите на Международната космическа станция.

Космическият хотел на "Орбитални технологии" ще е много удобен и уютен за разлика от каютите в МКС, където досега се сместваха космическите туристи, като Денис Тито, и астронавтите на мисия. Засега от компанията не обявяват кои ще изгради и финансира хотела, нито каква ще е цената за престоя.

Руската компания не е първата с подобна идея - заявки за космически хотели вече направиха група архитекти от Барселона през 2009 и американски хотелски магнат през 2007 г.

Български учен с постижение в роботиката

Българинът д-р Петър Кормушев обича да учи роботите си на човешки умения.

След като завършва докторантура по роботика в Япония, той постъпва на работа в Италианския институт по технологии, където работи с най-напредналите европейски роботи, като роботът-дете iCub. Хуманоидният робот iCub е създаден по подобие на 3-годишно дете по проект финансиран от Европейския съюз.

Д-р Кормушев заедно с колегите си от Италианския институт първо бяха направили робот, който се научава да обръща палачинки сам.

Първоначално се оказа, че техниката за мятане е трудна и за робота. Чак след 50-тото мятане ръката усвоява как да подхърли палачинката правилно от тигана и след това да не изхвръкне от него.

Най-новият експеримент на българския учен е насочен към развиване на интелекта на робота-дете iCub, с помощта на игри.

Под ръководството на д-р Кормушев, екипът успява на научи роботът да играе с лък и стрели, като машината сама се научава да уцелва центъра на мишената. Алгоритъмът за обучение, който се нарича ARCHER (прев. "СТРЕЛЕЦ") може да се използва и за други задачи, в които има ясно дефинирана цел и са достижими за робота.

Хуманоидният робот успява да се научи да уцелва центъра само след 8 опита.

Алгоритъмът на обучение, наречен алгоритъмът ARCHER (Augmented Reward Chained Regression), е специално създаден за проблеми при стрелбата с лък. Например, ясно е, че уцелването на центъра на мишената е максималното постижение, което може да бъде постигнато. Използвайки се тази предварителна информация, може да се определи точно позицията на върха на стрелата при изстрелването й.

За тренировките по стрелба с лък алгоритъмът ARCHER се използва за модулиране и координиране на движенията на двете ръце. Точността на изстрелите се коригира от детектори, базирани на цветовете на мишената и на тези на върха на стрелата.

Експериментите за сега се провеждат с хуманоиден робот iCub от тип 53-DOF. Растоянието между робота и целта е 3.5м, а височината на робота 104см.

Изследванията ще бъдат представени на Конференцията за хуманоиди през декември тази година в САЩ.

ЦЪК !

Сбъднаха мечтата на Леонардо да Винчи

Леонардо да Винчи може да се гордее: "Сноубърд" полетя. Векове след като ренесансовият творец скицира летателна машина, задвижвана от човешка сила, канадски специалисти от университета на Торонто са успели да извършат първия в света полет с апарат, който се задържа във въздуха, размахвайки крила като птица, предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс.

Орнитоптерът, наречен "Сноубърд", е извършил полета си на 2 август близо до Торонто. Успешният опит е наблюдаван от представител на Международната федерация по аеронавтика. Летателният апарат е успял да поддържа височината и скоростта си в продължение на 19,3 секунди, покривайки разстояние от 145 метра със средна скорост 25,6 километра.

"Сноубърд" има размах на крилете като на самолет "Боинг" 737, но тежи само 43 килограма. Пилот и "двигател" на орнитоптера е бил Тод Райхерт, мениджър на проекта. Орнитоптерът първоначално е бил теглен от автомобил, за да придобие наземна скорост. След това пилотът, настанен в удобния отсек, е натиснал педалите на "Сноубърд"", за да издигне летателния апарат и да го задържи във въздуха с 16 маха на крилата.

"И други специалисти са настоявали, че са конструирали машини, които летят като птици. Ние обаче разполагаме с телеметрични данни, доказващи, че орнитоптерът се е задържал с човешка сила във въздуха, а не само се е плъзнал, след като е бил издигнат", казва главният инженер Камерън Робъртсън.

В края на 15-и век Леонардо да Винчи прави скици на летателен апарат, наподобяващ прилеп, чиито крила се задвижват от ръцете и краката на управляващия го човек. Специалистите не смятат, че ренесансовият художник и изобретател е успял да конструира подобна машина. Съвременните инженери обясняват, че дори Леонардо да Винчи да е успял да го построи, подобен летателен апарат е нямало да проработи.

ЦЪК !

Една пета от растенията на планетата са застрашени от изчезване

Повече от една пета от различните видове растения на планетата са застрашени от изчезване, тенденция с потенциално катастрофален ефект за живота на Земята, сочат данните от ново проучване, публикувано в сряда, предаде АФП.

Други данни показват, че скоростта на изчезване на бозайниците е била преувеличена и е възможно някои считани за изчезнали видове да бъдат преоткрити.

Стивън Хопър, директор на Кралските ботанически градини в Кю, Лондон, коментира, че проучването е най-точният досега анализ на заплахата за около 380 000 хил. растителни видове, познати на човека.

„Това проучване показва това, което вече подозирахме, че растенията са под заплаха и основната причина е причинената от човека загуба на обитания”, коментира експертът при представянето на т.нар. Примерен индекс от Червения списък.

--------------------
42

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 04 Oct 2010, 18:38
Коментар #10

Juventus star

Да си припомним Спутник-1

На 4 октомври 1957 г. СССР изстрелва първият изкуствен спътник на Земята - "Спутник - 1". Десет години по-късно - през септември 1967 г. - Международната федерация по астронавтика решава да обяви датата на изстрелването за начало на космическата ера.

Кодовото название на спътника е ПС-1 ("Спутник-1"). Изстрелването се осъществява от 5-и научно-изследователски полигон на Министерството на отбраната на СССР, известен като космодрума Байконур, с помощта на ракетоносител "Спутник" (Р-7). Полетът на "Спутник-1" завършва след 92 дни на 4 януари 1958 г. "Спутник-1" извършва 1440 обиколки около Земята (около 60 млн. км).

През петдесетте години малцина оценяват значението на това събитие - успешното изпращането в орбита на първия изкуствен сателит на Земята. Ден след събитието вестник "Правда" отделя едва няколко реда на новината.

Сред скептиците е и синът на бившия руски държавен ръководител Никита Хрушчов, Сергей, който по повод 50-тата годишнина от изстрелването на Спутник, заяви пред американската преса: "В този момент ние не осъзнахме значението на това, което сме направили. Последствията от това събитие станаха ясни едва по-късно". Сергей Хрушчов по настоящем е професор в университета на Роуд Айлънд.

www.obekti.bg

--------------------
42

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 11 Oct 2010, 14:13
Коментар #11

Juventus star

Enterprise извърши първия си самостоятелен полет

Enterprise – космическият кораб на Virgin Galactic, предназначен за суборбитални пътешествия – направи първия си изпитателен полет в Калифорния, съобщи Би Би Си.

Той бе изведен на 13 700 метра височина от специален за целта самолет, след което бе оставен да се рее самостоятелно. Скоро Enterprise ще започне да извежда хора за кратки полети над атмосферата на Земята срещу скромната сума от 200 хил. долара.

„Това бе един от най-вълнуващите дни в цялата история на Virgin - заяви британският милионер и собственик на космодрума Ричард Брансън – За първи път от стартирането на проекта през 2004-та наблюдавах как първият управляван от човек космически кораб, предназначен за комерсиални полети, се приземи на пистата на Mojave Air and Space Port. Това бе един наистина велик момент.”

www.obekti.bg

--------------------
42

+Quote Post
meo
коментар 11 Oct 2010, 16:11
Коментар #12

Juventus regular

Коментари: 1 776
Регистриран: 2-March 06
Град: София
Потребител No.: 46

Значи остава да намеря излишни само $200К smile.gif

--------------------

Ако всичко ви е наред. Ако жена ви е прекрасна. Ако и любовницата ви е прекрасна. Ако заплатата ви не само стига, а и остава. Ако шефът ви е хубав човек. Ако нямате никакви проблеми със здравето. Кажете "не" на наркотиците!

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 11 Oct 2010, 17:09
Коментар #13

Juventus star

Научно погледнато (бидейки в тази тема) , колко пъти трябва да си дам задника , за да се намърдам в хай-тек играчката на Брансън ? post-294-1159107607.gif
Все пак си е за предпочитане , предвид 100 пъти по-голямата цена , която искат братушките .

--------------------
42

+Quote Post
hri100
коментар 11 Oct 2010, 18:17
Коментар #14

I LOVE JU

Коментари: 8 100
Регистриран: 22-July 06
Град: емниц
Потребител No.: 159
Фен клуб: 677/284

Абе ако парите отиват за заглавието на темата, защо пък не в крайна сметка. Понякога и от комерса може да има ползва. Само понякога обаче...

--------------------
Новият "Ювентус Люфле", с мнооого пълнеж...

+Quote Post
meo
коментар 12 Oct 2010, 11:09
Коментар #15

Juventus regular

Коментари: 1 776
Регистриран: 2-March 06
Град: София
Потребител No.: 46

Цитат(A_D_P_10 @ Oct 11 2010, 18:09ч.) *
Научно погледнато (бидейки в тази тема) , колко пъти трябва да си дам задника , за да се намърдам в хай-тек играчката на Брансън ? post-294-1159107607.gif
Все пак си е за предпочитане , предвид 100 пъти по-голямата цена , която искат братушките .

Да но екскурзията на братушките включва и настаняване в орбитален хотел за няколко дни а не само няколко минути в (почти) безтегловност т.е. поучаваш това за което плащаш.
Относно - "колко пъти трябва да си дам задника", честно казано не съм чул някое от "момчетата" на пл. Македония (не съм сигурен за мястото, но 100% си имат стоянка) да е полетял в космоса, но не пречи да минеш и да поразпиташ tooth.gif

--------------------

Ако всичко ви е наред. Ако жена ви е прекрасна. Ако и любовницата ви е прекрасна. Ако заплатата ви не само стига, а и остава. Ако шефът ви е хубав човек. Ако нямате никакви проблеми със здравето. Кажете "не" на наркотиците!

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 12 Oct 2010, 12:32
Коментар #16

Juventus star

Цитат(meo @ Oct 12 2010, 12:09ч.) *
Да но екскурзията на братушките включва и настаняване в орбитален хотел за няколко дни а не само няколко минути в (почти) безтегловност т.е. поучаваш това за което плащаш.

Тук си прав , при все че орбитален хотел е малко силно казано , но и това ще има скоро . Да не забравяме и че това е едва началото за Брансън и тези като него . Иначе братушките преустановиха тази услуга , но до към 2012 .

--------------------
42

+Quote Post
JuventiKnow
коментар 12 Oct 2010, 14:31
Коментар #17

Juventus champion

Група: Фенове
Коментари: 8 602
Регистриран: 26-March 07
Град: Дряново
Потребител No.: 430

Започнаха тестове за лечение с ембрионални стволови клетки
Религиозни организации против експерименти с клетки от човешки ембриони

В САЩ за първи път в света започнаха клинични тестове за терапия с ембрионални стволови клетки.

Това съобщи компанията Geron Corp, която миналата година получи лиценз за провеждането на такива изследвания.

В съобщение на компанията се казва, че в изследването ще бъдат включени 9 пациенти, получили наскоро травми на гръбначния мозък.

На първия от участниците в изпитванията – мъж с травма на гръбначния стълб, който се лекува в рехабилитационен център в щата Атланта, е направена инжекция с експерименталния препарат на основата на ембрионални стволови клетки в понеделник.

По думите на ръководителя на изследванията доктор Ричард Феслер кандидатите за участие в експеримента е трябвало да отговарят на строги критерии за подбор: не повече от 14 дни от момента на получаване на травмата до началото на експерименталното лечение, съхраняване на анатомичната структура на гръбначния мозък след травмата, липса на инфекциозни усложнения. Освен това до участие в изследванията не се допускат хора със семейна анамнеза за онкологични заболявания.

Феслер подчерта, че първият етап от клиничните изследвания няма за цел оценка ефективността на новия метод. На този етап задачата на изследователите е потвърждение на безопасността на терапията.

Експериментите с клетки, получени от човешки ембриони, са подложени в САЩ на остра критика от страна на религиозни организации, пише Lenta.ru. В края на лятото група ищци, подкрепяни от религиозни активисти, се опитаха да оспорят в съда държавната подкрепа за подобни експерименти.

Съдия от окръг Колумбия подкрепи иска и наложи временна забрана за финансирането на експерименти с ембрионални клетки от държавата, но по-късно решението беше отменено от Апелативния съд на САЩ.

http://www.dnes.bg/health/2010/10/12/zapoc...i-kletki.101033

Интересно... 39.gif

--------------------
JUVENDETTA...

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 12 Oct 2010, 20:34
Коментар #18

Juventus star

Огромна част от Земята изсъхва

Почвата в обширни региони на Южното полукълбо изсъхва прогресивно през последното десетилетие, заключиха изследователи, цитирани от Science Daily. Грамадни части от Австралия, Африка, Азия и Южна Америка са сред засегнатите, показа първото глобално проучване на засухата.

Повечето климатични модели предполагат, че изпаряването на водата в атмосферата би трябвало да се увеличи от глобалното затопляне. Новото изследване, което бе публикувано в сп. Nature, доказа, че точно това се случва от 1982 г. насам, при това в неподозирани мащаби.

Интересното е, че през 1998 г. скокът в изпаряването на почвената влага, който достига 7 мм годишно, буквално спира. В голяма част от планетата почвите стават много по-сухи от обичайното и почти не отделят влага.

Краткият период, през който са правени измервания, не позволява на учените категорично да заявят дали става въпрос за нормален процес в циклите на Земята или необратима промяна, причинена от измененията в климата. Една от вероятностите е, че на глобално равнище е достигнат праг на ускорението на хидрологичния цикъл. Ако това е така, то положението е много сериозно, смята един от участниците в проучването - професор Бевърли Лоу от университета на щата Орегон.

Последствията от засухата могат да бъдат загуба на растителни видове, по-слабо поемане на въглеродния двуокис от листатите растения, отмиране на природния механизъм за охлаждане на Земята чрез изпарения, скок на температурите на повърхността и на глобалното затопляне като цяло. Вторични ефекти могат да бъдат влошаване на глада и бедността в и без това проблематичните райони, където това се случва.

"За първи път събираме наблюденията си, за да направим глобален анализ", заяви Лоу. "Изключително важно е да продължим инициативата, за да разберем защо се случват промените."

Рязката промяна в изпаряването на водите съвпада с опустошително преминаване на Ел Ниньо през 1998 г. Не е ясно обаче дали температурният феномен е причина за кризата.

Сред най-засегнатите региони са Югоизточна Африка, по-голямата част от Австралия, централна Индия, голяма част от Южна Америка и Индонезия. Повечето от тях са по принцип доста сухи, но някои са всъщност по-голямата част от джунглите на Земята.

Откриха най-старите сухоземни растения

Учени откриха вкаменелости от най-древните сухоземни растения, съобщи Би Би Си. Намерените в Аржентина спори на чернодробен мъх са на възраст 472 млн. години.

Изследователите събирали образци в Андите, в северозападна Аржентина. В лабораторни условия вкаменелостите били обработвани с киселинни разтвори, при което се показали спорите на примитивните чернодробни мъхове.

И досега учените предполагаха, че именно те са първите живи колонизатори на сушата. В каменните образци са открити спори на минимум пет вида, което означава, че това далеч не са първите расетния, излезли на сухо, щом са успели да произведат няколко еволюционни клона потомци.

Досегашните "рекордьори" са поне с 10 милиона години по-млади, открити са в Саудитска Арабия и Чехия.

Чернодробните мъхове са наречени така заради външното си сходство с този човешки орган. Същевременно те създават и изящни "цветове".

Преди година друг екип публикува статия с още по-интересни резултати. Според анализ на съотношението между изотопите на въглерода и кислорода в утаечни пластове отпреди 500 млн. г. група учени заключиха, че растенията са излезли на сушата преди 600 до 800 милиона години. Но тези изводи все още са спорни.

Американски крак няма да стъпи повече на Луната

САЩ окончателно се отказаха от плановете си за връщане на Луната. Това произлиза от подписания от президента Барак Обама законопроект за финансиране на дейността на НАСА до края на 2013 финансова година, съобщиха ИТАР-ТАСС и Асошиейтед прес.

Подписаният документ дава възможност на НАСА да осъществи новата си стратегия - да извърши пилотиран полет до астероид до 2025 г. и на Марс до 2030 г., но не и да връща астронавти на Луната до 2020 г., както предвиждаше администрацията на Джордж У. Буш.

Законопроектът поддържа плана за експлоатация на МКС най-малко до края на 2020 г. Освен това законопроектът позволява догодина да бъде осъществен един допълнителен полет до МКС в рамките на програмата "Спейс шатъл" към двата планирани последни полета.

Що се отнася до непосредственото финансиране, документът предвижда на НАСА да бъдат отпуснати 19 млрд. долара през 2011 финансова година, 19,45 млрд. долара през 2012 финансова година и 19,96 млрд. долара през 2013 финансова година.

Подписаният от президента Обама законопроект предоставя също пълномощия на НАСА да пристъпи към разработване на нов тежък носител, който ще бъде използван за мисии в далечния космос.

Законопроектът бе одобрен от американския Сенат на 5 август и от Камарата на представителите на 29 септември.

--------------------
42

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 13 Oct 2010, 15:33
Коментар #19

Juventus star

Нов хищник бе открит на Мадагаскар

Зоолози уловиха за пръв път дребен хищен бозайник, подобен на мангустата, по блатистите брегове на езерото Алаотра в Мадагаскар. Учените нарекоха животинката вонтсира на Даръл (Salanoia durrelli) в чест на знаменития британски естественик Джералд Даръл, предаде в. "Взгляд".

Малкият хищник е бил забелязван още през 2004 г., когато учени са видели представител на вида да плува в Алаотра. Тогава обаче зоолозите не са успели да се приближат до животното.

Според описанието, отпечатано в списание Systematics and Biodiversity, вонтсирата наподобява най-близкия си родственик - дебелоопашатата мангуста, която обитава горите в източната част на острова. Основните разлики между видовете са в окраската, структурата на черепа, формата на зъбите и размера на възглавничките на лапките. Вонтсирата на Даръл живее близо до водоеми и плува добре. Основната й храна е риба и дребни бозайници.

Изследователите отбелязват, че откриването на ново млекопитаещо е необичайно за съвременната наука явление. При това става дума за изключително рядък животински вид.

Радостта от откритието на вида обаче е помрачена от заплахата от изчезването му. Замърсяването на околната среда и нарастването на другите популации в региона непрекъснато свива и без това ограничената зона, която обитава вонтсирата. Заплахата пред уникалния магадаскарски хищник е осезаема, предупредиха учените от Тръста за запазване на дивия живот "Даръл".

www.obekti.bg

--------------------
42

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 13 Oct 2010, 19:00
Коментар #20

Juventus star

Цитат(A_D_P_10 @ Oct 1 2010, 19:10ч.) *
Откриха близка и може би обитаема планета

"Ловци на планети" от Университета на Калифорния в Санта Круз обявиха, че са открили планета с размери, сходни с тези на Земята, кръжаща в "обитаемата зона" край близка до нас звезда.

Това би била "най-земеподобната" екзопланета, откривана досега, съобщава Physorg.

Потенциално обитаемата планета е открита след 11 г. наблюдения с телескопите на хавайската обсерватория Кек.

Планетата кръжи около звездата-червено джудже Gliese 581 в съзвездието Лира, на 20 св. г. от нас. С нея планетите в тази система стават шест - нов рекорд за планетна система, като се изключи нашата собствена. Както и около Слънцето, планетите около Gliese 581 се движат по почти кръгови орбити.

Новата планета Gliese 581g тежи три до четири земни маси, но диаметърът й е само 1,2 до 1,4 пъти по-голям от този на Земята - и притеглянето на повърхността не се различава много от това на нашата планета. Очевидно новооткритото тяло е със сигурна твърда повърхност и задържа атмосфера.

Най-вълнуващото е, че орбитата на Gliese 581g е точно в средата на "обитаемата зона" - районът около звездата, в който планета с такива размери може да има не само атмосфера, но на повърхността й да има течна вода. А това може да означава живот.

В системата има и планети на самите ръбове на обитаемата зона - една възгореща, и една доста студена.
Новооткритата планета е в приливен синхрон с червеното си слънце - тя винаги е обърната към него с една и съща своя половина. При този вариант най-вероятните места за процъфтяване на живот биха били около терминатора, границата между светлата и тъмната й половина. Такава планета би трябвало да бъде климатично стабилна, което е допълнителен плюс за поява на живот.

Астрономите изгубиха потенциално обитаемата планета

Екип от Женевската обсерватория не успя да потвърди съществуването на планетата Gliese 581g, която наскоро бе засечена от друга група астрономи, предаде ScienceNOW. Смяташе се, че планетата е идеалният кандидат за дом на извънземен живот. Швейцарците съобщиха резултатите си на срещата на Международния космически съюз IAU, посветена на изследването на екзопланетите.

На 29 септември светът гръмна от съобщението, че петата планета в системата на червеното джудже Gliese 581 прилича на Земята и вероятно предоставя условия за съществуване на течна вода и живот. Екип от американски астрономи наблюдава звездата в продължение на 11 години с телескопа на хавайската обсерватория "Кек". Проследявайки колебанията й, причинени от притегателната сила на обикалящите около нея планети, те изчислиха, че планетите са шест, а не, както се смяташе доскоро, само четири.

Най-интересна се оказа петата планета - въпросната Gliese 581g, чиито особености теоретично допускат зараждането на живи организми. Според американците, планетата е три пъти по-тежка от Земята и орбитира в обитаемата зона на звездата си, където не е нито твърде студено, нито твърде горещо.

Учените от Женевската обсерватория не са провели така продължителни изследвания, както американските си колеги, но използвали за анализа си и техните данни. В крайна сметка те не успели да засекат влиянието на пета планета върху червеното джудже.

Европейците подчертаха, че макар и да не са намерили доказателства за съществуването на Gliese 581g, нямат данни, които категорично да потвърждават отсъствието й. Като цяло, астрономическата общност, събрана на конгреса, достигна до извода, че са необходими допълнителни проучвания за достигането на окончателно становище.

--------------------
42

+Quote Post

15 страници V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

Олекотена версия Час: 19th July 2018 - 05:50ч.

> Forum Information:

Copyright: © www.juventus-bulgaria.com 2006 - 2012. Всички права запазени.
Author: Екип на Juventus-Bulgaria.Team