IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

>Реклама

>Препоръчваме ви

3 страници V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Home, документален филм за хората и планетата Земя
meo
коментар 09 Jun 2009, 09:29
Коментар #21

Juventus regular

Група: Ветерани
Коментари: 1 776
Регистриран: 2-March 06
Град: София
Потребител No.: 46

Цитат(nikentus @ Jun 9 2009, 08:52ч.) *
meo, няма да е зле да изгледаш филма щом толкова ти се спори с A_D_P_10. Tогава ще разбереш неговата гледна точка по-добре. Не взимай толкова навътре думите му за един от предните ти постове, че са били глупости, убеден съм, че като се поставиш на негово място ще го разбереш много добре, но щом толкова ти се ще да го "затапиш" гледай филма за да разбереш, пак казвам, по-добре неговата гледна точка. wink.gif Иначе стрелбата с мнения, малко или много, е насочена в грешна посока.

Нямам дори и за цел да затяпа който и да било smile.gif та аз дори и не споря, просто си изразявам мнението и несагласието, че черното е 100% черно а бялото е 100% бяло. Ще го гледам обезателно филма smile.gif Дори изгледах първите 15 мин. но много ми се спеше вече към 1 снощи и реших да не се тормозя smile.gif Мнооу лош тоя карбон бе tooth.gif

П.С. Спирам с постовете по темата поне докато не изгледам филма smile.gif

--------------------

Ако всичко ви е наред. Ако жена ви е прекрасна. Ако и любовницата ви е прекрасна. Ако заплатата ви не само стига, а и остава. Ако шефът ви е хубав човек. Ако нямате никакви проблеми със здравето. Кажете "не" на наркотиците!
Go to the top of the page

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 09 Jun 2009, 14:58
Коментар #22

Juventus star

Коментари: 3 477
Регистриран: 23-April 06
Град: Варна
Потребител No.: 109

Жалко , че форумът и цитатите (прекаления им брой) не се обичат много..., тъкмо си мислех да направя разбор и анализ на всяко изречение на meo . tongue.gif
Няма смисъл да подхващам щафетата и да продължа в същия дух ... поне засега . wink.gif

Както каза nikentus , гледайте най-сетне проклетия филм , ако не за друго , то поне да разберете защо заслужава да е в радел "ИЗКУСТВО , ...." ! smile.gif Кадрите са уникални и неЗЕМНО красиви (вярвам , ще разберете , че не говоря за абсолютно всички tongue.gif ; лично аз , не намирам за кой знае колко красив , бежански лагер сред пустинята , голям колкото цял град и търсещи храна сред боклуците хора ... от какъвто и ъгъл да гледаш нещо подобно , не е голяма наслада за сетивата ! biggrin.gif ) .

--------------------
42

+Quote Post
meo
коментар 11 Jun 2009, 12:55
Коментар #23

Juventus regular

Изгледах го smile.gif Наистина много добър филм, просто пейзажите и саундтрака са убийствени, няма две мнения. Хвала на Ян Артюс-Бертран (бях убеден, че е негово дело още след първите кадри) за кадрите, а и за снимките, които красиха моста до НДК преди известно време (като човек прохождащ в хобито фотография няма как да не му се възхищавам).

Но това не ми променя мнението като цяло. Както и предполагах информацията е едностранчива и непълна. И не казват нищо ново или поне не за мен, само малко завишени цифри спрямо други подобни филми и статии, и чертане на мрачни прогнози в общи линии. За мен принципно не е това начина за реакция ако въобще може да се реагира. В смисъл, че се опитват да стреснат хората, но и да ги стреснат какво от това, малко на друго ниво трябва да се играе.

И като един голям фен на научнопопулярните филми да призова и аз гледайте филма и не само този, принципно във всеки научнопопулярен филм има какво да се научи или види (изключвам тия за мотори и коли по Дискавъри и подобните бози, които почнаха да пускат, а като гледам май на там заминава и цялата им програма лека-полека).

--------------------

Ако всичко ви е наред. Ако жена ви е прекрасна. Ако и любовницата ви е прекрасна. Ако заплатата ви не само стига, а и остава. Ако шефът ви е хубав човек. Ако нямате никакви проблеми със здравето. Кажете "не" на наркотиците!

+Quote Post
Rumbeti
коментар 11 Jun 2009, 14:03
Коментар #24

ЛУД

Група: Фенове
Коментари: 10 333
Регистриран: 22-October 06
Потребител No.: 218

Нагледах се на красиви гледки. ДОста добро филмче ! Препоръчвам всички да го гледат, защото най-малкото има какво да научи човек !

--------------------

FORZA JUVENTUS, FORZA ALEX !!!

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 11 Jun 2009, 21:30
Коментар #25

Juventus star

Цитат(meo @ Jun 11 2009, 13:55ч.) *
Наистина много добър филм, просто пейзажите и саундтрака са убийствени, няма две мнения.

Еееее , какво ли не хвалих на филма , а забравих за саундтрака . Убийствен - меко казано ! Музиката и кадрите са толкова добре съчетани , че няма накъде...
Цитат(meo @ Jun 11 2009, 13:55ч.) *
принципно във всеки научнопопулярен филм има какво да се научи или види (изключвам тия за мотори и коли по Дискавъри и подобните бози, които почнаха да пускат, а като гледам май на там заминава и цялата им програма лека-полека).

Що бе , кво толкова не му харесваш на "Американски чопър" примерно ? tooth.gif Животни с големи мустаКи строят чопъри ! tooth.gif
Наистина се наблюдава такава тенденция при Дискавъри-то... sad.gif

--------------------
42

+Quote Post
meo
коментар 11 Jun 2009, 23:24
Коментар #26

Juventus regular

Цитат(A_D_P_10 @ Jun 11 2009, 22:30ч.) *
Еееее , какво ли не хвалих на филма , а забравих за саундтрака . Убийствен - меко казано ! Музиката и кадрите са толкова добре съчетани , че няма накъде...

Явно ще постигнем консенсус smile.gif

Цитат(A_D_P_10 @ Jun 11 2009, 22:30ч.) *
Що бе , кво толкова не му харесваш на "Американски чопър" примерно ? tooth.gif Животни с големи мустаКи строят чопъри ! tooth.gif

Ами с тоя "Американски чопър" свързвам упадъка на Дискавъри. Поне Сайънс и Тревъла държат ниво още.

П.С. Има ли и други дето се дразнят от дублирането на National Geographic

--------------------

+Quote Post
hri100
коментар 12 Jun 2009, 15:43
Коментар #27

I LOVE JU

Коментари: 8 100
Регистриран: 22-July 06
Град: емниц
Потребител No.: 159
Фен клуб: 677/284

И аз го изгледах филмчето. smile.gif Все още съм под въздействието му и не мога да събера кой знае колко смислени изречения. По-късно може и да драсна няколко реда. Сега ще кажа само едно - гледайте го! Освен, че е въздействащ, което вече стана ясно, трябва да се гледа дори само заради кадрите и музиката, т.е. дори само заради художествената му страна, която е доста стойностна. Между другото тия кадри истински ли са? blink.gif Сериозно питам, как са направени да ги ева?

Хубаво е, че завършва оптимистично, с реални предложения, алтернативи и примери за решение на проблема, което според мен е доста важно за подобни филми. Тъкмо се бях отчаял, потънал в размисли и страсти и дойдоха последните няколко минути, които накараха дори и "песимист" като мен да се усмихне. smile.gif С две думи - гледайте го. С една - действайте. smile.gif

--------------------
Новият "Ювентус Люфле", с мнооого пълнеж...

+Quote Post
meo
коментар 12 Jun 2009, 15:52
Коментар #28

Juventus regular

Цитат(hri100 @ Jun 12 2009, 16:43ч.) *
...Между другото тия кадри истински ли са? blink.gif Сериозно питам, как са направени да ги ева?...

Съвсем са си истински.
Пиши в гугъл Yann Arthus-Bertrand и се наслаждавай smile.gif

--------------------

+Quote Post
commando84
коментар 21 Jun 2009, 00:21
Коментар #29

Juventus star

Коментари: 2 779
Регистриран: 16-March 09
Потребител No.: 1 958

Най- сетне и аз да изгледам това прословуто филмче. Наистина е направено много добре с изключително красиви пейзажи. Личи си, че режисьорът е искал да обърне по- специално внимание на красивите неща с цел да ги запазим такива. За съжаление филмът отразява цялата истина и това, което се случва по света. Ясно е, че не можем да се справим с проблема за глобалното затопляне и с постоянното увеличаване на броя на населението, но поне филмът дава представа, че има страни, които вече са започнали такава борба. Крайно време е и нашите политици да спрат изсичането на вековните гори в Родопите, да спрат масовото застрояване по брега на Черно море и постоянно никнищите като гъби кооперации.

--------------------

"Музиката дава душата на нашите сърца и крилата на мисълта." Platon

+Quote Post
Аntonio Conte
коментар 26 Jun 2009, 01:25
Коментар #30

Juventus champion

Коментари: 7 530
Регистриран: 31-July 06
Град: Русе
Потребител No.: 171

След като прочетох цялата тема се чувствам доста засрaмен ninja.gif Реших и аз да се насладя на този филм,но някак си нямам нерви да стоя и гледам пейзажи час и половина.

Разбирам каква е целта на филма,но просто след 5-тата минута и вече ми става банално.

Жалкото е не,че аз не мога да изгледам този филм,а че никой от тия дето замърсяват природата няма да обърнат внимание на него.И ако ще 100 такива филма да направят пак ще си е същото.

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 26 Jun 2009, 01:28
Коментар #31

Juventus star

Цитат(Didier Deschamps @ Jun 26 2009, 02:25ч.) *
След като прочетох цялата тема се чувствам доста засрaмен ninja.gif Реших и аз да се насладя на този филм,но някак си нямам нерви да стоя и гледам пейзажи час и половина.

Разбирам каква е целта на филма,но просто след 5-тата минута и вече ми става банално.

Жалкото е не,че аз не мога да изгледам този филм,а че никой от тия дето замърсяват природата няма да обърнат внимание на него.И ако ще 100 такива филма да направят пак ще си е същото.

Без звук и субтитри ли го гледа , че само картинки ... ??? ohmy.gif

--------------------
42

+Quote Post
Аntonio Conte
коментар 26 Jun 2009, 01:56
Коментар #32

Juventus champion

Цитат(A_D_P_10 @ Jun 26 2009, 02:28ч.) *
Без звук и субтитри ли го гледа , че само картинки ... ??? ohmy.gif

И с 2-те,музиката е много приятна,нещата,които се говорят са наистина интересни,но са до болка познати (имам предвид проблемите).Има много неща,които човек не знае и може да научи,но....

+Quote Post
hri100
коментар 26 Jun 2009, 14:39
Коментар #33

I LOVE JU

Дидие, изгледай го докрая бе. Ще се изненадаш, повярвай ми. И то приятно. Почти съм сигурен, че настроенията, усещанията и представите ти сега за филма, ще се променят след като го изгледаш. Поне при мен беше така. И ще видиш, че проблемите не са чак толкова познати. wink.gif Да, на повърхността стои екологията и до болка познатите ни проблеми с околната среда, пропагандирани вече почти до втръсване (за някои) от "зелените", но аз лично като го гледах се замислих и за бая други, по-дълбоки и философски идеологии. Даже се сетих и за Хитлер. Да, за същия онзи Хитлер от Германия. biggrin.gif Колкото и кощунствено и абсурдно да звучи, в един момент започнах да мисля какво би станало ако той беше успял и стигнах до извода, че може би нямаше да имаме тия екологични и още какви ли не проблеми на глобализацията, идващи от прекалено голямото население, прекалено "свободното" мислене и т.н. (разбира се, щеше да има куп други проблеми, просто защото човечеството така е устроено, че краят му е неизбежен). Очевидно нещо в мен е сбъркано де (и дано е само в мен), но все пак искам да кажа, че според мен би било хубвао филмът да се гледа от колкото се може повече хора, да му се даде шанс, независимо какви мисли поражда той. Стига само да се мисли. А и освен това в началото наистина е малко скучен като сюжет с тия статистики, цифри и научни термини, т.е. повече научно, отколкото популярен, но натам става малко по-интересен, дори и от така да се каже "холивудска" гледна точка. Просто имай малко търпение и го изгледай целия, дай му шанс един вид. smile.gif Сигурен съм, че ще ти се отплати. wink.gif А и както вече нееднократно казахме, заслужава си да се гледа само заради "картинките", без звук и субтитри дори.

--------------------

+Quote Post
yanko
коментар 26 Jun 2009, 15:16
Коментар #34

Juventus champion

Коментари: 5 180
Регистриран: 31-May 08
Град: Пловдив
Потребител No.: 1 134
Любим футболист: 8 Marchisio
Фен клуб: 705/289

Англииския не е кой знае колко сложен точно в този филм, така че всеки с основни познания не би се затруднил. Но все пак си има суб. А колкото до музиката, тя само допълва и засилва замисъла, залегнал в цялата продукция.
Този филм, онагледява много точно проблемите, такива каквито са и ни ги представя по един увлекателен начин. Като цяло, мога да обобщя че всичко зависи от нагласата на даден човек към природата и околната среда. Така че оттук насетне всичко е в наши ръце.

+Quote Post
Аntonio Conte
коментар 26 Jun 2009, 17:39
Коментар #35

Juventus champion

Днес дадох втори шанс на този филм и този път се получи,явно снощи много ми се е спяло happy.gif

Много добър филм с доста интересни факти,но пак опира до това,че целия се базира на основните проблеми,които вече много хора знаят.

Проблемът е,че никой от тия дето строи заводи,прави острови в Дубай,небостъргачи в Китай няма да му дреме за тия проблеми и ще продължава да го прави.Този свят е станал толкова алчен,че дори постоянните намеси на природата не го спират.

Затова ще се стигне до нещо ужасно,защото друг начин за предотвратяване на гаврата с природата няма.

+Quote Post
hri100
коментар 01 Jul 2009, 18:52
Коментар #36

I LOVE JU

50 начина да бъдем "зелени"

Съветите ще ви научат как да спестите пари и да живеете екосъобразно

Всеки един от нас може да даде своя принос за борбата със замърсяването на околната среда и глобалното затопляне. В продължение на 5 дни ще ви предложим 50 лесни за изпълнение, но ефективни съвети, чрез които не само ще живеете екосъобразно, но ще спестите и пари от месечния си бюджет.

1. Използвайте енергоспестяващи крушки
Ако всяко домакинство в САЩ замени стандартните електрически крушки с енергоспестяващи, намаленото замърсяване ще бъде еквивалентно на един милион автомобила по-малко.
Ако не ви харесва цветът на светлината излъчвана от енергоспестяващите крушки, може да ги използвате в тоалетна, перално помещение и други места, където светлината им няма да ви бъде толкова неприятна.

2. Изключвайте вашия компютър през нощта
Чрез изключването на компютъра, вместо да се оставя в режим ”заспиване/stand by”, можете да спестите до 40 ват/часа на ден. Това добавя до 4 цента на ден. Ако сте нетърпеливи и не искате да чакате, докато се зареди вашият компютър, просто го настройте да се включва автоматично няколко минути преди да отидете на работа или докато закусвате.

3. Когато използвате миялна машина

Няма нужда да изплаквате предварително съдовете преди да ги сложите в миялната машина. По този начин ще спестите до 20 литра вода преди всяко зареждане на машината.

4. Няма нужда да загрявате фурната предварително
Излишно е да загрявате фурната предварително, освен ако не правите хляб или сладкиши. Просто я включете, когато поставите ястието в нея. Също така, когато проверявате дали ястието е готово, не отваряйте вратата на печката, защото отнемате от температурата вътре. Можете да проверите това и през прозореца на фурната.

5. Рециклирайте стъклото
За да се разложи стъклото, са му необходими един милион години. Вместо да чакаме толкова бихме могли да рециклираме изхвърленото стъкло и да го връщаме отново в употреба под формата на нови продукти.

6. Не замърсявайте с боклук
Не изхвърляйте боклук на улицата или през балкона.

7. Просторите за пране
Простирайте дрехите си на простор и нека те изсъхват под влиянието на въздуха, вместо да ги изсушавате в центрофугата на пералнята. По-този начин ще спестите енергия и дрехите ви ще запазят по-дълго време своя първоначален цвят.

8. Бъдете вегетарианци веднъж седмично
Един ден по-малко консумирано месо помага на планетата и на вашата диета. Защо помагате на планетата по този начин: за производството на един килограм говеждо са нужни 2500 галона вода, което е 40 пъти повече вода, отколкото се използва за производство на килограм картофи.

9. Използвайте енергоспестяващи уреди
Енергоспестяващите уреди ще намалят драстично сметката ви за ток и употребата на електричество.

10.Използвайте по-малко салфетки
За една година един американец използва около 2200 салфетки. Представете си колко тона боклук е това всяка година!

11. Изключете зарядните устройства на мобилните телефони
Повечето зарядни устройства на клетъчните телефони продължават да изразходват енергия, дори когато към тях не е включен телефон. Ако вашето зарядно за телефон е постоянно включено, това означава, че изразходвате общо над 40 киловат/часа всяка година. Същото е и със зарядните за лаптоп, iPod, цифрови камери и др. Изключете всички зарядни устройства, когато те не са в употреба.

12. Душ с вашия партньор
Промъкнете се под душа заедно с вашия партньор - така не само ще спестите вода и ще помогнете на планетата, но и ще започнете деня с положителни емоции.

13. Душ вместо вана!
Количеството вода необходимо за напълването на вана е много по-голямо от количеството, което ще изразходите, ако вземете душ за 3 или 4 минути.

14. Спрете водата, докато миете зъбите си
Може би сте чували това много пъти, но ако затваряте кранчето, докато миете зъбите си ще спестите около 20 литра вода.

15. Вземайте бърз душ
Постарайте се да не стоите повече от 5-7 минути под душа. Така ще спестите от сметката си за вода. Ще помогнете и на околната среда.

16. Засадете дърво
Засадете дърво в двора си или близо до мястото, където живеете. Това ще бъде добре за въздуха и околната среда. Дървото може да пази сянка. Не на последно място ще подобри гледката пред дома ви.

17. Използвайте многократно бутилките за минерална вода
Близо 90% от пластмасовите бутилки за минерална вода не се рециклират. Можете да използвате многократно бутилките и да налеете в тях питейна вода. Това е добър избор за околната среда, портфейла ви, а вероятно и вашето здраве.

18. Използвайте круиз контрол
Ако сте платили за тези допълнителни бутони в колата си, вкарайте ги в употреба! При използване на круиз контрол вашето превозно средство може да получи до 15% по-добър пробег и икономия от количеството използвано гориво. Отчитайки днешната цена на бензина, това е предимство не само за околната среда, но и за бюджета ви.

19. Използвайте и двете страни на хартията
Американските фирми изхвърлят 21 милиона тона хартия всяка година. Бърз и лесен начин да се намали наполовина тази цифра е двустранното използване на хартията. Можете също така да използвате "двустранната опция на вашия принтер".

20. Рециклирайте старите вестници
За сравнение в САЩ всеки ден се отпечатват 63 милиона вестника. От тях 44 милиона, или 69% ще се изхвърлят. Рециклирането само на вестниците от един ден ще спаси повече от половин милион дървета всяка седмица.

21. Използването на стоки втора ръка не винаги е лош избор
Помислете за закупуване на стоки втора ръка - детски играчки, велосипеди и др.

22. Купувайте от местните производители
Помислете за размера на замърсяването, създадено, за да получите вашата храна от фермата до трапезата. Винаги, когато е възможно, купувайте от местните фермери и земеделски производители. По този начин ще подпомогнете и местната икономика.

23. Климатикът
Всяка степен по Целзий по-малко ще спести около 10% от използването на енергия! Не забравяйте, че когато климатикът е включен, прозорците трябва да са затворени.

24. Инвестирайте в своя кафена чаша
Представете си колко пластмасови чаши за кафе хвърляте годишно. По-добре инвестирайте в своя чаша за кафе, която да употребявате всеки ден. Така ще ви бъде много по приятно да пиете сутрешното си кафе. Помагате на природата, радвате и себе си.

25. Организирайте покупките и поръчките си
Много по-екологично и финансово изгодно за вас ще бъде да организирате седмичните си покупки и поръчки в един ден и едно пътуване. Не само ще спестите бензин, но и ще спечелите време, за по-важни ангажименти.

26. Изключете осветлението

Винаги изключвайте електрическите крушки, когато напускате стаята. Ще спестите енергия и ще намалите разходите за охлаждане (климатик), защото количеството топлина, отделяно от старите крушки, допринася за по-високата температура в помещението.

27. Поддържайте зелените площи
Поддържайте зелените площи пред къщата или блока, в който живеете. Ако има плевели, отстранете ги. Редовното поддържане на зеленината създава по приветлив вид на вашия дом или квартал, предотвратява опасността от кърлежи и не на последно място влияе положително на околната среда.

28. Пикник сред природата
Обядът сред природата е релаксиращо изживяване. Не забравяйте обаче, че винаги трябва да почиствате след себе си и да оставяте поляната, на която сте били, чиста и зелена, както сте я намерили.

29. Рециклирайте старите телефони
Средният живот на един мобилен телефон е 18 месеца, това означава 130 милиона телефона, които излизат от употреба всяка година. Тези телефони трябва да бъдат рециклирани, защото след излизане от употреба батериите им отделят токсични вещества, които вредят на хората и околната среда. Съществуват редица програми за рециклиране.

30. Поддържайте вашия автомобил
Чрез редовната поддръжка на автомобила си не само ще удължите живота му, но и ще контролирате отделянето на вредни изпарения в атмосферата. Няма да сгрешите, ако изчистите и багажника от всичко излишно. По този начин ще намалите теглото на автомобила и ще облекчите работата на двигателя.

31. Фасовете от цигари
Вероятно, когато пушите и решите да хвърлите цигарата си на улицата, мислено си казвате "един фас повече или по-малко няма да замърси кой знае колко". Но представете си 50 000 пушачи да си помислят същото. Резултатът е купища фасове по улицата.

32. Рециклирайте стъклото и алуминия
Двадесет рециклирани алуминиеви кутии са достатъчни за направата на една нова кутия. Всеки тон рециклирано стъкло е еквивалентно на 40 литра гориво, необходимо за изработката на ново стъкло.

33. Работа от вкъщи
Договорете се с вашия работодател част от седмицата да работите от дома, ако спецификата на работата ви го позволява. Не само ще спестите пари за бензин, но и ще работите, облечени в пижама.

34. Камината
Дръжте прозореца на камината затворен през зимата (когато не я ползвате), защото топлината се издига нагоре към комина, а в стаята влиза студен въздух.

35. Нежеланата поща
Сутрин е. Отваряте пощенската кутия и вътре виждате поредните нежелани писма. Без да се замисляте, ги хвърляте в кофата за боклук. Знаете ли, че около 100 милиона дървета се унищожават за направата на хартия, която намирате в пощата си. Или рециклирайте хартията, или потърсете помощ да ограничите получаването на тази поща. По този начин спасявате дърветата и се отървавате от безполезната поща.

36. Използвайте кибрит вместо запалка
Повечето запалки са изработени от пластмаса и биват зареждани с пропан-бутан. За една година на бунището отиват 1,5 млрд. използвани запалки. При избора на кибрит се насочете към кибрита, изработен от картон. Не забравяйте, че картонът е от рециклирана хартия.

37. On-line указател вместо хартиен
Помислете дали наистина се нуждаете от хартиен телефонен указател. Вместо това можете да използвате мобилния телефон или директория във вашия компютър. Ако все пак не можете да се отделите от хартиения указател, не забравяйте да рециклирате стария.

38. Подарете ненужните вещи
Вероятно имате вещи, уреди или дрехи, които вече не ползвате. Не ги хвърляйте, ако са запазени. Подарете ги на някого, който би имал нужда от тях. Така ще хвърлите по-малко боклук и ще помогнете.

39. Ползвайте автомивка
В професионалните автомивки количеството използвана вода е драстично по-малко от количеството, което ще изразходите вие, докато миете колата си с градинския маркуч. Чрез употребата на автомивка годишно се спестяват около 39 млн. литра вода.

40. Заменете найлоновите торбички
Всяка година в света се използват 500 млрд. торбички. Те са много бавно биоразградими и замърсяването, което създават е огромно. Вместо найлонова торбичка можете да си купите далеч по здравите торбички за многократна употреба. Спестявате пари и помагате на природата.

41. Поставете слънчеви колектори на покрива
Колекторите все по-бързо навлизат в домакинствата, като екологичен източник на енергия и топлина. Инвестицията определено си заслужава.

Можете да използвате слънчевите колектори за:
- отопление на сгради;
- загряване на вода в бойлери за всякакви цели;
- подгряване на климатични и вентилационни инсталации;

- загряване на вода в басейни и др.

42. Намалете броя на компакт дисковете
По-добре изтеглете вашия софтуер от сайта на фирмата, отколкото да го съхранявате на компакт дискове. Повече от 30 млрд. дискове излизат от употреба всяка година. Това е огромно количество отпадъци. Друг бонус да изтеглите софтуерът е, че винаги можете да се сдобиете с по-нова версия на продукта.

43. Изключете телефонния секретар
Телефонните секретари използват енергия 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата. Заменете ги с гласова поща, която ще бъде по икономична за вашият бюджет и по екологична за природата.

44. Забравете бъркалките за кафе
Всяка година, се изхвърлят 138 млрд. сламки и бъркалки. За да замените употребата на бъркалка, първо сложете в чашата захарта и сметаната и след това сипете кафето. По този начин съставките на кафето ви ще се смесят достатъчно добре и без бъркалка.

45. Солта по улиците през зимата вреди
Каменната сол, която се изсипва на тротоара с цел по-бързото стопяване на леда, може да навреди на хората, като причини здравословни проблеми, както и да замърси кладенци и питейна вода.

46. Купувайте яйцата в картонени кутии
Картонените кутии обикновено са направени от рециклирана хартия. Голямо предимство е, че картонът може да се рециклира отново. Пластмасовите кутии имат нужда от повече време, за да се разложат и технологията на производство отделя вредни вещества.

47. Плащайте сметките си онлайн
Ако получавате сметките си в електронен вариант вместо на хартия, бихте спасили огромен брой дървета. Голямо предимство да плащате чрез интернет е това, че няма да се налага да чакате пред касите.

48. Откажете се от банковите извлечения в хартиен вариант
Ще направите голяма добрина на природата, ако се откажете от месечните отчети в хартиен вариант и приемете да ги получавате по електронната поща.

49. Използвайте батерии за многократна употреба
Всяка година 15 млрд. батерии, се произвеждат и продават. Повечето от тях са за еднократна употреба, а малка част от тях се рециклират. Вместо да давате постоянно пари за нови, купете си зарядно и няколко комплекта акумулаторни батерии.

50. Споделете наученото!
Капка по капка море става. Споделете прочетените ценни съвети с ваши приятели и познати. По този начин ще дадете своя принос за борбата със замърсяването на околната среда и глобалното затопляне.

------------------------------------------------------------

Няколко на пръв поглед простички и изглеждащи незначителни правилца, които всички можем да спазваме без това да ни коства кой знае колко и които ако повечето хора ги превърнат в навици... "светът ще бъде едно по-добро място за живеене", както се казва. Не е толкова трудно. А и е за предпочитане да го правим доброволно, докато имаме избор, а не когато стане задължително и нямаме избор.

4, 6, 7, 10 (това ще го използвам като оправдание следващия път като ми кажат "погледни се какво си прасе бе"), 11, 13 (една от неосъществените ми детски мечти е да имам вана), 14 (вече ще го правя, т.е. ще си мия зъбите tooth.gif ), 15, 17, 19 (още си пазя накои записки от белот, защото има още място за писане biggrin.gif ), 20 (ако горенето е рециклиране), 21, 22, 24 (не пия кафе... нито чай, т.е. не използвам пластмасови чаши), 24, 26 (макар че тук има недостатък - по-често горят крушките), 27, 28, 31 (не пуша), 35 (отказал съм всички възможни хартиени фактури), 36 (не пуша), 37 (нямам домашен телефон), 38 (отдавна не съм го правил), 43 (сериозно бе, нямам домашен телефон), 44 (тц тц ебавате се с мене вече - наистина не пия кафе), 45 (даже съм участвал в подписка срещу "посоляването" на улиците в града, е признавам си, че беше заради раждата по колата), 46 (живея на село все пак), 47 (това не е толкова отдавна), 48, 50 (ето защо ви занимавам и вас) - отдавна ги правя.

1, 2, 30 - смятам съвсем скоро да започна.

3 (нямам миялня), 5, 9, 12 (така се прави бизнес), 18, 23, 29 (това ми прозвуча като да си рециклирам старата къща biggrin.gif - аз като тръгна да си рециклирам стария телефон, той вече ще струва скъпо, 'щото ще е антика tongue.gif той вече е де biggrin.gif ), 32, 33, 34, 39, 40 (това може да е и в по-долната или по-горната графа, но се надявам скоро да в най-горната) - бих искал, но в момента нямам възможност.

8, 16, 40, 42 (страх ме е от вируси и гръмване на харда, а и не хвърлям дискове), 49 - ще си взема поука.

--------------------

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 01 Jul 2009, 21:50
Коментар #37

Juventus star

Цитат(hri100 @ Jul 1 2009, 19:52ч.) *
50 начина да бъдем "зелени"

Браво за статията , Ицо ! Не "на пръв поглед" , наистина са простички неща , но точно заради това са и много "подценявани" ! Точно тук е разковничето и точно тук е началото , което търсим ...

Като гледам целия списък и егото ми скача до тавана ! Та аз още от сега съм поне светлозелен ! tooth.gif

--------------------
42

+Quote Post
nikentus
коментар 04 Jul 2009, 20:52
Коментар #38

ювентинец

Коментари: 4 914
Регистриран: 28-February 06
Потребител No.: 42

Това е графика на затлъстяването на американското население през 1991 и сравнено с 2008 година. Доста ясно показва тенденцията на САЩ да попрекаляват с консумирането icecream.gif

--------------------

+Quote Post
hri100
коментар 29 Jul 2009, 19:41
Коментар #39

I LOVE JU

Засади дръвче по интернет

Кампания на Европейската комисия предлага на потребителите на интернет да посадят дръвче с едно кликване на мишката. Кампанията е озаглавена "Засади дръвче" и е част от цялостната борба на Европейския Съюз срещу промените в климата.

За да засадите едно съвсем истинско дръвче е нужно само да посетите страницата на "Click a tree" и да се регистрирате. Първите пет хиляди получават по пощата малко дръвче и интрукции за засаждането му. След като го посадят, участниците трябва да го заснемат и да пратят снимката обратно на страницата. Начинанието цели да обърне внимание на младите европейци към проблемите на околната среда.

"Това е една много атрактивна и насочена към младежите между 15 и 29 години кампания, която наистина има за цел да ни приобщи - всеки един от нас, нашите лични усилия към това да спасим планетата, на която живеем", казва Зинаида Златанова, ръководител на преставителството на ЕК у нас.

От Еврокомисията предвиждат специална кампания за България, която ще разяснява проблема с климатичните промени в по-големите градове на страната.

"Много е важно всеки един гражданин да има съзнанието, че със собствените си усилия би могъл да допринесе за това да се предотврати", допълни тя.

Click a tree

--------------------

+Quote Post
JuventiKnow
коментар 08 Sep 2009, 14:18
Коментар #40

Juventus champion

Коментари: 8 602
Регистриран: 26-March 07
Град: Дряново
Потребител No.: 430

За пример...

Малдивите готвят "зелен" данък за всички туристи – по 3 долара на ден

Малдивските острови планират да въведат нов екологичен данък за всички туристи, които отсядат в курортите им. Известни най-вече с луксозните си хотели и атолите с бели пясъци, Малдивите открай време се борят срещу климатичните промени заради прогнозите, че повишаващото се морско равнище ще погълне по-голямата част от островите до 2100 г. Миналата година правителството дори обяви, че ще започне да отделя средства за покупката на нова земя за страната, в случай че заради глобалното затопляне островната държава изчезне под водите на Индийския океан.

Над една четвърт от местната икономика, която е на обща стойност 850 млн. долара, се формира от туристите, но досега нямаше подобни екологични данъци.

Президентът Мохамед Нашид, който през март представи планове за превръщане на Малдивите в първата държава с нулеви въглеродни емисии в света в рамките на десетилетие, обяви, че скоро ще бъде въведен екологичен данък за всички туристи.

„Въвеждаме зелен данък, вече се работи по него. Въпрос на парламентарно одобрение е, каквото се надявам да получи – става въпрос за 3 долара на ден за всеки турист“, обяснява Нашид пред журналисти в столицата на архипелага Мале, цитиран от Ройтерс.

При средно 700 хил. туристи на година, които прекарват средно по три дни на островите, това прави около 6,3 млн. долара годишно.

През март Нашид стартира инициатива на стойност 1,1 млрд. долара, която има за цел островите да преминат изцяло на енергия от възобновяеми източници и да купуват и обезопасяват въглеродни кредити от ЕС, за да компенсират емисиите от туристите, които летят до островите.

Правителството признава нуждата от външни инвестиции за финансирането на тези планове и за пътуването на Нашид до преговорите за климатичните промени на ООН в Копенхаген през декември.

Миналия месец от президентската служба казаха, че той няма да присъства на преговорите заради криза в бюджета, която принуди страната да потърси заем от 60 млн. долара от Международния валутен фонд.

Нашид е заявил, че все още няма планове да присъства на разговорите, „освен ако някой много щедър не ни помогне. Надявам се някой да го направи“.

По думите му Малдивите имат малко влияние, но голям залог за изхода от разговорите в Копенхаген, които имат за цел да създадат наследник на протокола от Киото.

„Няма смисъл Малдивите да влизат в споразумението. Това е малка страна. Става въпрос за Индия, Китай, Бразилия, САЩ, които трябва да участват. Никой няма да спечели, ако не бъде постигнато споразумение“, заяви той.

http://www.investor.bg/?cat=6&id=86564

дано да успеят smile.gif

--------------------
JUVENDETTA...

+Quote Post

3 страници V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

Олекотена версия Час: 19th July 2018 - 05:20ч.

> Forum Information:

Copyright: © www.juventus-bulgaria.com 2006 - 2012. Всички права запазени.
Author: Екип на Juventus-Bulgaria.Team