IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

>Реклама

>Препоръчваме ви

162 страници V  « < 160 161 162  
Reply to this topicStart new topic
> OFFTOPIC!, пишете за всичко, което ви хрумне :)
nikentus
коментар 14 Jul 2018, 08:59
Коментар #3221

ювентинец

Група: Ветерани
Коментари: 4 914
Регистриран: 28-February 06
Потребител No.: 42

Цитат(odyssey7 @ 13 Jul 2018, 18:59) *
Ицо, когато даден работник не е доволен от условия, заплата и прочие, просто напуска - пазар на труда, и според квалификацията си отива на друго, потенциално по-добро място. Всеки има право на претенции но предприемача е този, който преценява на база доходи, производителност и др. дали да вдига заплатите. А и инициатор е профсъюз, лесно се яхва вълна от недоволство, особено когато има количество от хора/

И друго, какво значение има дали Фетел взема 49 а Роналдо 60? Нека всеки, който има претенции да опита да подкара болид или да ритне топката, в конкуренцията на най-най-добрите. Някакъв си смотаняк от фабрика, който е със средно и не се е квалифицирал и за мияч на чинии какви притенции да има? Роналдо и Фетел си заслужават всяко пени, защото са най-добрите. Те предоставят услуга, за която друг им плаща. Все едно човек без да е писал и ред код да брои парите на Гейтс или пък що онзи плешивия печелил толкова много от Амазон - просто е - предоставят услуга, която другите харесват а пазара я възнаграждава, защото хората гласуват с портфейла си, а ако не са доволни ще отидат при друг с подобна или по-евтина услуга. Тотално не разбирам хората с ляво-икономическо мислене, които даже не разбират, че са социалисти. Това са просто нахвърлени мисли, не е конкретно срещу теб post-294-1159107520.gif

Забелязал съм отдавна ненавистта ти към всичко ляво икономическо и я разбирам. Само че монетата ВИНАГИ има две страни. Няма как едно общество да е изцяло построено на пазарни принципи и да не се получи някаква кошмарна утопия. Либертарианците имат страхотни идеи, които мотивират човек като индивидуалност да разчита на собствените си сили и да се развива непрекъснато, и така да допринася към собственото и общественото развитие. Това е супер. Без victim mentality, човек се опитва да разчита предимно на себе си и при неуспех обвинява себе си. Всичко това е супер и го адмирирам.

Проблемът е, че живеем в общество, в което всички имаме някаква роля. Хубаво е да има данъци в едно общество за да могат институциите да инвестират в по-добро образование, по-добро здравеопазване, по-добри клиники, където да се лекуват психично боли, по-добри регулаторни органи, които да се грижат за адекватността на лекарства, храни и всякакви продукти, по-добри системи за сигурност (полиция, пожарна и т.н.). Няма как от горните неща да се гледа само печалбата. Всички хора са взаимносвързани в този кошер, и колкото повече са в благоденствие, толкова по-добре за всички.

Поне за мен човек трябва да бъде либертарианец в личен план. Да желае личностно развитие до максимална степен, но на макро ниво обществото трябва да е социално и да се грижи за добри условия (почва) за развитие на хората. Не виждам защо трябва да се залита в едната или другата крайност, все едно социалистите са цесекари, а либертарианците са левскари. За мен здравословното е икономиката да служи на хората и обществото, а не обществото и хората да служат на икономиката.

Колкото до случая с работниците във фабриката на Фиат - случващото се е в южна Италия, град Мелфи. Южна Италия е доста по-бедна, недоразвита от севера. Ясно е, че там има завод, защото Фиат се възползва от евтината работна ръка, понеже алтернативите за местните хора не са много. Знаейки по принцип ниското ниво на знание на чужди езици в Италия, не очаквам югът да е пълен с полиглоти, които съвсем спокойно могат да отидат във Франция при Пежо или Германия при БМВ. Тук идва и деликатния момент, че тези хора може да искат да се развиват в тяхната си среда, а там да няма много работни места. Твърде цинично е тези съображения да се игнорират, защото всеки човек има различни приоритети в живота. За някои хора (аз не съм от тях) да се развиват на родното си място е важен приоритет, който е далеч пред личностното развитие и градежа на кариера. На тяхно място аз бих потърсил развитие другаде, но всеки човек е различен и воден от различни приоритети. Цинично ми е да му кажа - еми махай се и си търси ново място за развитие с нова работа. В такива бедни и изостанали региони хората твърде малко разчитат на образованието и самообразованието, а гледат да работят нещо и да продължат рода.

Гледайки отдалеч и отвисоко е лесно да се съди, но и левите и десните икономисти често пренебрегват толкова много фактори и натъртват само на тези, които са им удобни с предложенията си за решение на даден проблем. Колкото повече живея, толкова повече осъзнавам, че дори най-великите умове на съвремието (а и преди него) имат ужасни пропуски и фантазиите им са доста изкривени. Ако искаш да виждаш по-ясно света, съветът ми е по-малко предубеденост и повече бдителност към детайла. Няма личност на този свят, който да е открил как да се спаси света.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post

162 страници V  « < 160 161 162
Reply to this topicStart new topic
3 потребител(и) четат тази тема (3 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

Олекотена версия Час: 18th July 2018 - 10:43ч.

> Forum Information:

Copyright: © www.juventus-bulgaria.com 2006 - 2012. Всички права запазени.
Author: Екип на Juventus-Bulgaria.Team