IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

>Реклама

>Препоръчваме ви

2 страници V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Бира, Beer, Bier, Bière, Birra, Pivo, Piwo, Cerveza
ELMANIFICO
коментар 10 Mar 2013, 20:50
Коментар #1

Juventus star

Група: Фенове
Коментари: 3 335
Регистриран: 13-March 06
Град: Пловдив
Потребител No.: 68

Над 18 години! Консумирайте с мярка!

Бирата, наричана също пиво, е най-старата и най-консумираната алкохолна напитка в света и третата най-популярна напитка изобщо след водата и чая.[3] Произвежда се чрез варене и ферментация на нишесте, получено главно от зърнени култури - най-вече малцов ечемик, но се използват и пшеница, ръж, царевица, ориз, овес, сорго, лимец и коноп. За ферментацията спомага ферментационна мая. Бирата се ароматизира с хмел, който придава горчивина и действа като природен консервант. Също така може да се добавят и други аромати посредством билки и плодове. Мястото, където се произвежда бирата се нарича пивоварна. Бирата се продава най-често в стъклени бутилки и метални кутии, а също така в пластмасови бутилки, кегове и бурета.

Според начина на ферментация бирата най-общо се дели на ейл, лагер и ламбик. Обикновено алкохолното съдържание на бирата е между 4% и 6%, макар че съществуват и по-високо алкохолни бири. Бирата е популярна по цял свят, като в много страни ежегодно се провеждат фестивали на бирата. Един от най-известните е германският фестивал Октоберфест.

История

Бирата е една от първите специално приготвяни напитки в историята и вероятно се появява в средата на 10 хилядолетие пр.н.е., когато започва отглеждането на зърнени култури,а първите писмени свидетелства са от следващото хилядолетие в Древен Египет и Месопотамия. Първите преки химически свидетелства за наличие на бира датират от средата на 4 хилядолетие пр.н.е. и са открити при разкопките на Годин тепе в Иран. Някои археолози дори търсят връзка между появата на бирата и самата възможност за възникване на цивилизация.

Тъй като почти всеки материал, съдържащ въглехидрати, главно захар или нишесте, може да премине през естествен процес на ферментация, вероятно напитки, подобни на бирата, са приготвяни от много култури по целия свят. Ранните шумерски текстове съдържат препратки към бирата, а химнът, посветен на шумерската богиня Нинкаси, служи едновременно за молитва и като метод за запомняне на рецептата за производство на бира, която по този начин предавана от поколение на поколение. През 6 хилядолетие пр.н.е. в Китай се произвежда оризова бира. В табличките от Ебла, писани в средата на 3 хилядолетие пр.н.е. в Сирия, се изброяват различни видове бира, произвеждани в града, включително един, който носи неговото име. През 3 хилядолетие пр.н.е. бирата вече е широко разпространена и в Европа.

Ранните видове бира, макар и да се произвеждат по сходен начин, силно се различават по своите качества от масовите съвременни бири. Често те съдържат различни добавки, като плодове, мед, подправки и дори билки с наркотично действие. Хмелът, основен компонент на съвременната бира, започва да се използва сравнително късно, като е споменат за пръв път в Европа от един каролингски абат около 822 година и отново от Хилдегард от Бинген през 1067 година. Хмелът става все по-популярен и през 1516 година в Бавария е приет закон, според който бирата може да съдържа само вода, хмел и ечемичен малц.

Традиционно бирата се произвежда главно в домашни условия. През 7 век в Европа някои манастири започват да произвеждат бира с цел продажба, а по-късно и в градовете се появяват специализирани занаятчии-пивовари. През 19 век Индустриалната революция променя изцяло производството на бира, като занаятчийските методи за изоставени, а домашното производство почти изчезва до края на века. Използването на хидрометрите и термометрите също променя пивоварната технология, давайки възможност за по-добър контрол върху процеса и за по-устойчиви резултати. Изчезването на домашното пивоварство до голяма степен това се дължи и на данъчното облагане и задължителните регулации в сектора. Известно облекчаване на законовите изисквания, например във Великобритания през 1963, Австралия през 1972 и Съединените щати през 1979 година, дава възможност домашното пивоварство да се възроди като популярно хоби.

Днес производството на бира е важен клон на промишлеността в световен мащаб, включващ няколко големи международни компании и хиляди по-малки производители, от бирарии, сервиращи собствена продукция, до предприятия с регионално значение. През 2006 година производството на бира в света е над 133 милиарда литра на стойност 284,5 милиарда долара.

В литри:

1. Чехия 161,2
2. Германия 115,8
3. Австрия 108,6
4. Ирландия 108,0
5. Великобритания 100,8
6. Белгия 93,0
7. Финландия 84,0
8. Нидерландия 77,9
9. Полша 75,0
10. Португалия 61,7
11. Швейцария 57,3
12. Норвегия 55,0
13. Швеция 51,5
14. Франция 33,4
15. Дания 30,1

Футболен форум сме, а бирата и футбола често вървят ръка за ръка.

Нека не навлизаме в спорове, коя е по-добра, коя е по-качествена. А нека всеки да си сподели мнението каква бира предпочита, каква си е купил в момента, от къде, каква е цената. Често виждам, че в магазините - дискаунтъри като Лидъл, магазини като Кауфланд, Била, Карфур, Метро и т.н. пускат често промоции. Не всички ми харесват, други пък определено ми допадат. Споделете мнения и за тях - цени и т.н.

Аз лично съм пробвал доста различни видове бира, къде от любопитство, къде по - професионално, заради сестра ми ...

В момента пробвам "Perlenbacher" на промоция е в Лидъл 6 бутилки по 0.500 мл за под 6 лв. Пише "Premium Pils" - не е никак лоша, особено на тази цена.

Този коментар е бил редактиран от ELMANIFICO на 10 Mar 2013, 20:52

--------------------
Вълшебнико Ювентус , погледни към небето ! Над теб са само звездите !
Go to the top of the page

+Quote Post
pinkfloyd39
коментар 10 Mar 2013, 21:05
Коментар #2

Juventus champion

Коментари: 6 164
Регистриран: 6-March 12
Потребител No.: 24 649

Бърбън. Не бира.

--------------------

+Quote Post
bate_vanio
коментар 10 Mar 2013, 22:07
Коментар #3

Juventus regular

Коментари: 1 767
Регистриран: 17-March 08
Град: blagoevgrad
Потребител No.: 969

Аз съм закърмен с Пиринско пиво и него си го уважавам.От чуждите Стела Артоа
От малкия ми опит,Болярката е най-зле

--------------------
ЗАПИШИ СЕ ВЪВ ФЕН КЛУБ "ЮВЕНТУС БЪЛГАРИЯ" И СТАНИ ЧАСТ ОТ СЕМЕЙСТВОТО НИ !

+Quote Post
outbreak
коментар 10 Mar 2013, 22:23
Коментар #4

Juventus regular

Коментари: 2 200
Регистриран: 4-July 06
Град: Плевен
Потребител No.: 143

Аз пия биричка почти всеки ден. Харесва ми и я предпочитам пред водата(хахах). Почти всички мачове на Юве от този сезон съм ги гледал в компанията на приятно изстудена и вкусна, божествена бира biggrin.gif От чуждите бири нямам особени предпочитания... и без това повечето, които се предлагат у нас са произведени тук... иначе TUBORG ми допада най-много. От БГ бирите в стъкло - Шуменско Премиум и Каменица. В ПВЦ - Ариана... smile.gif

--------------------

+Quote Post
Аntonio Conte
коментар 10 Mar 2013, 22:39
Коментар #5

Juventus champion

Коментари: 7 530
Регистриран: 31-July 06
Град: Русе
Потребител No.: 171

Аз като цяло харесвам Бекс, но Хайнекена също много ме кефи. От българските предпочитам Шуменско и Ариана.

От 2,3 години много рядко пия бира понеже постоянно правя ангини и отделно минах на една диета, където няма газирано...

+Quote Post
JuventiKnow
коментар 10 Mar 2013, 22:56
Коментар #6

Juventus champion

Коментари: 8 602
Регистриран: 26-March 07
Град: Дряново
Потребител No.: 430

Загорка! post-294-1159096668.gif

Но като цяло не съм хич сериозен пияч. Рядко и по малко. И то не толкова заради пиенето, а заради чукането... cool.gif tooth.gif

--------------------
JUVENDETTA...

+Quote Post
ForzaJuve29
коментар 10 Mar 2013, 23:03
Коментар #7

Juventus star

Коментари: 3 588
Регистриран: 19-February 12
Град: Пловдив
Потребител No.: 24 637

Каменица МАЙНА!!!

+Quote Post
alex del piero10
коментар 10 Mar 2013, 23:45
Коментар #8

Primavera player
**

Група: Banned
Коментари: 269
Регистриран: 24-May 12
Потребител No.: 24 690

Хайникен 330 мл оригинална е големия се произвежда от загорка,иначе за зимата тъмно пиво много върви.
Билата предлагат най-различни марки,и съм ги почнал една след друга да ги пробвам. Пийте бира,полезна е съдържа много амино киселини,но с мярка разбира се biggrin.gif и наздраве post-294-1159096668.gif

Този коментар е бил редактиран от alex del piero10 на 10 Mar 2013, 23:46

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 11 Mar 2013, 00:23
Коментар #9

Juventus star

Група: Ветерани
Коментари: 3 498
Регистриран: 23-April 06
Град: Варна
Потребител No.: 109

Цитат(JuventiKnow @ 10 Mar 2013, 23:56) *
Загорка! post-294-1159096668.gif

Хвала!
Уважавам и Ариана, Старопрамен и Стела-та.

Да живеят дрождите!!!

--------------------
42

+Quote Post
m17ak
коментар 11 Mar 2013, 00:59
Коментар #10

Juventus regular

Коментари: 1 038
Регистриран: 27-August 10
Град: Дупница/София
Потребител No.: 5 430

Туборг фор дъ уин biggrin.gif В петък я пробвах за разредител на текилата, грозна история.. tooth.gif

--------------------
Actions speak louder than words do!

+Quote Post
J.T.Ultras
коментар 11 Mar 2013, 01:00
Коментар #11

Juventus star

Регистриран: 2-March 12
Потребител No.: 24 643

По принцип не съм бираджия, но предимно лятото пресушавам по някоя и друга бутилка biggrin.gif

Имам 3 предпочитани марки: от Българските - само "Загорка" , другите са "Heineken" и "Stella Artois" cool.gif

--------------------
"Juventus is not selling club..." BLAH..BLAH..BLAH..

+Quote Post
masterhp
коментар 11 Mar 2013, 02:10
Коментар #12

Juventus champion

Коментари: 9 422
Регистриран: 22-December 07
Град: Pripyat
Потребител No.: 802

only Belgium Beers smile.gif

--------------------
"синьо-черното не ми отива!"

+Quote Post
Laudrup
коментар 11 Mar 2013, 14:35
Коментар #13

Juventus regular

Коментари: 1 507
Регистриран: 20-September 09
Град: Montana
Потребител No.: 2 769
Любим футболист:Trezeguet

Хайнекен и Старопрамен !!! Иначе от българските нямам особени предпочитания, все се пие biggrin.gif
Иначе ако говорим баш за пиенье - Троянска сливова 3 годишна wub.gif

--------------------

+Quote Post
commando84
коментар 11 Mar 2013, 16:10
Коментар #14

Juventus star

Коментари: 2 779
Регистриран: 16-March 09
Потребител No.: 1 958

Поздравления за една от най-добрите теми. Пил съм много видове бира - светли, тъмни, сладки, високоалкохолни, нискоалкохолни, безалкохолни и т.н. Много е трудно да се каже коя е най-добрата, защото това е строго индивидуално. Аз лично съм почитател на бири с по-голямо процентно съдържание на алкохол. Имам няколко любими:

1 - шотландската Tennent's, само че 9 %-товата - http://www.diffusionbeer.it/portale/wp-con...;s-Super-33.jpg

2. германската Warsteiner - http://www.beerbible.net/beerpics/qt9bWarsteiner.jpg

3. белгийската Leffe brune - http://media.beeroverip.org/beers/leffe-brune-2.jpg

Може да се каже, че това ми е топ 3 на бирите. Има още много, много, които съм опитвал и всяка една има своя специфичен вкус и всяка една е подходяща за различен повод. Скоро например опитах една японска бира, която се оказа доста добра - http://www.creamglobal.com/media/1532355/asahi%202.jpg.

От българските бири най-много уважавам "Столично тъмно".

Този коментар е бил редактиран от commando84 на 11 Mar 2013, 16:11

--------------------

"Музиката дава душата на нашите сърца и крилата на мисълта." Platon

+Quote Post
outbreak
коментар 11 Mar 2013, 16:35
Коментар #15

Juventus regular

Коментари: 2 200
Регистриран: 4-July 06
Град: Плевен
Потребител No.: 143

О, да, тази японската я мернах в карфура и много се чудех дали да не я тествам(беше над 3 кинта sad.gif) biggrin.gif Все пак японска бира... интересно звучи. Със сигурност ще я опитам!

Този коментар е бил редактиран от outbreak на 11 Mar 2013, 16:36

--------------------

+Quote Post
Аntonio Conte
коментар 11 Mar 2013, 17:00
Коментар #16

Juventus champion

Коментари: 7 530
Регистриран: 31-July 06
Град: Русе
Потребител No.: 171

Цитат(outbreak @ 11 Mar 2013, 16:35) *
О, да, тази японската я мернах в карфура и много се чудех дали да не я тествам(беше над 3 кинта sad.gif) biggrin.gif Все пак японска бира... интересно звучи. Със сигурност ще я опитам!

От нея сигурно изкача робот, който ти я налива в чашка laugh.gif

+Quote Post
A_D_P_10
коментар 11 Mar 2013, 17:46
Коментар #17

Juventus star

Група: Ветерани
Регистриран: 23-April 06
Град: Варна
Потребител No.: 109

Голям мерак ми е да опитам Gorkha Beer:

Преди време, четейки материали за Непал, попаднах на нея. "Непалска бира" - прозвуча ми толкова шантаво, че съм си обещал да я пробвам..., пък ако ще и да има вкусовите достойнства на пикня от як.

--------------------
42

+Quote Post
blagoy_sim
коментар 11 Mar 2013, 21:27
Коментар #18

Juventus star

Коментари: 4 001
Регистриран: 26-February 06
Град: София
Потребител No.: 33

Евала за темата, но тук намирам предизвикателство да направя една такава и за уискито, което предпочитам като алкохол wink.gif

Но и биричка жуля. Спомням си едно време Плевенско пиво беше една от най-добрите бири, които съм пил от българските.

Цитат(commando84 @ 11 Mar 2013, 16:10) *

Илиянски, знаеш, че бирчоците са за изтрезняване след вечер с уиски. Досега водач в класацията с малцовите напитки беше черното Бушче, но Glengoyne и Glendronach водят вече брутално.

Това е най-добрата бира, която някога съм пил. Наливна е най-добра:

Zlaty Bazant tmavy

Този коментар е бил редактиран от blagoy_sim на 11 Mar 2013, 21:39

--------------------

Elkann: 'Zeman? Carrera already won more'
Мъчно ми е, много ми е мъчно за милан, за интер, за рома, за наполи.

+Quote Post
oldschool
коментар 12 Mar 2013, 10:21
Коментар #19

Juventus regular

Коментари: 1 503
Регистриран: 8-January 09
Град: София
Потребител No.: 1 625
Любим футболист:Del Piero

това е най-доброто, което съм пил някога. но само наливна и само в Чехия. импортите в бутилка са отврат.

от българските, които са по-общодостъпни - Шуменско и Пиринско. Шуменското го развалиха обаче последните години, освен това двулитровката като престои и на другия ден е като пикня. Пиринското си е същото.

Този коментар е бил редактиран от oldschool на 12 Mar 2013, 10:23

--------------------

+Quote Post
mrd
коментар 26 Mar 2013, 15:20
Коментар #20

Juventus regular

Коментари: 1 648
Регистриран: 17-July 12
Град: Sofia
Потребител No.: 24 704

Аз всекидневно си пия Стела, но когато няма в магазина и Старопрамен върши работа, като цяло има много белгийски, чешки и немски бири които са интересни, но за съжаление цените им не са за всекидневна употреба wink.gif Иначе на времето много пиех загорка, когато беше още с тумбестата бутилка, но я развалиха и оттогава избягвам бг бирите.
Според мен въпреки, че повечето чуждестранни се произвеждат в бг има голяма разлика, примерно любимата ми Стела се прави в завода на Каменица, пък последната не мога да я пия хич.

--------------------

+Quote Post

2 страници V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

Олекотена версия Час: 15th October 2018 - 23:18ч.

> Forum Information:

Copyright: © www.juventus-bulgaria.com 2006 - 2012. Всички права запазени.
Author: Екип на Juventus-Bulgaria.Team