IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

>Реклама

>Препоръчваме ви

5 страници V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Групировките на Ювентус, Gruppi Ultras Juventus
Ian
коментар 14 Feb 2007, 04:25
Коментар #1

sir

Група: Ветерани
Коментари: 2 439
Регистриран: 22-February 06
Потребител No.: 20

ПРЕДГОВОР (ъпдейт от днес, това нямах намерение да го пиша първоначално): Напоследък както чета тука изглежда има доста народ, настроени "анти-" крайните фенове. Поради което малко се зачудих дали да се занимавам изобщо. То ще си покаже.

Отдавна я замислях тази тема, но все не ми се захващаше, понеже виждам, че така или иначе интересът към тази материя тук клони към нулата. Но в крайна сметка прецених, че в един форум, и евентуално в бъдеще сайт, който има стремежа да се превърне в неофициално средище на феновете на един от най-големите световни грандове от цяла една държава, е редно да има информация и за неща, които на пръв поглед не вълнуват посетителите му, макар да са неразривна част от историята и традициите на клуба. Това последното изречение стана доста заплетено, но мисля, че му се схваща идеята. tooth.gif Темата реших да я пусна точно сега поради няколко причини. Първо, темата придоби актуалност покрай събитията в Сицилия. И, второ, чуват се гласове за ограничаване и законово орязване на организираното ултрас движение в Италия, та затова някои неща е хубаво да се припомнят често и да не се забравят.

Значи, искам и да уточня нещо. Моя милост не претендира да е някакъв експерт в тази област, нямал съм възможността да присъствам на мачове на Ювентус, освен в България, затова и ще се въздържа от лични мнения и виждания. Най-общо казано информацията, както и снимките, са събирани из Интернет вече доста време (тук е момента да си припомня с тъга за изгубения ми архив на сайтовете на Файтърс, секциите им и още няколко сайта, които се скапаха в последно време, който си отиде заедно с един 200 гигабайтов хард наскоро, но какво да се прави), макар че тук не смятам да творя някакви огромни чаршафи с всичко, което имам и което искам да кажа по тематиката, а просто съвсем накратко и набързо да ориентирам хората, които евентуално ще проявят интерес, в тази материя. Информацията, както и снимките не претендират за изчерпателност, но и не представляват едно към едно творбите на Данило Папарацо (както мислех в началото да постъпя), с които навярно немалко от вас са запознати и които гравитират из 90% от фенските сайтове преведени на няколко десетки езика. Всъщност в интерес на истината това е един от малкото сайтове на английски език, разглеждащи тези въпроси, макар и да има някои неточности, които обаче не са с чак толкова голяма значимост. Толкова.

Мислех да направя и нещо като историята на Ювентус в цвят на ZEBRA., но да приравнявам скромните си познания към неговите някак ми се видя неуместно. Пък и както казах в сайта на Данило има доста инфо по въпроса. Затова съвсем накратко ще спомена, че първите ултрас прояви сред феновете на Юве датират някъде от първата половина на 70-те години - някъде 1973/74 се забелязват първите знамена по трибуните на Комунале, 1976/77 вече се създават и първите сериозни формирования, някои от които макар и в много изменен вид продължават да съществуват и до днес. Като цяло масата крайни привърженици на тима е предимно с дясна политическа ориентация, демек фашисти, но има и немалък процент леви, които обаче не окачват знамена по трибуните. Някои групи, като например "Nucleo", са изцяло аполитически и се вълнуват единствено от подкрепата на клуба, докато за други, като "Viking" или "Fighters" политиката винаги е била неразривна част от съществуването им и от основните им идеи и прояви. Другото, което отличава фенската маса на Юве като цяло, е раздробеността и честата промяна на статуквото по трибуните, имам предвид постоянното появяване и изчезване на редица групи, групички и групировки през тези споменати 30 години на активна ултрас дейност. Това съвсем просто се обяснява с наличието на стадиона на фенове от буквално всички краища на Италия, а също и от съседните (Швейцария, Франция, Малта) и не толкова съседни (Белгия примерно) страни. Всъщност и още нещо исках да кажа, но го забравих, така че засега толкова общи приказки.

Опитал съм се да представя със сравнително висока степен на прецизност настоящото състояние на "агитката" (по-скоро на "агитките") на Ювентус в двата сектора зад вратите - La Curva Sud (южния сектор) и La Curva Nord (съответно северния) - по време на домакинските срещи на тима, както и на гостуващата ни "агитка" по стадионите из Италия. По принцип основният сектор на подкрепа от страна на ултрас средите на Ювентус е La Curva Sud ('La"-то ще го пропускам нататък), която на старото Комунале нашите фенове наричат Curva Filadelfia (Торо пък си наричат техния сектор Curva Maratona), а след трагичната смърт на Гаетано Ширея през есента на 1989 година кръщават новия си сектор на Деле Алпи Curva Scirea. За да няма обърквания обаче, ние ще говорим само за Curva Sud и Curva Nord.

Спрял съм се засега само на настоящите групировки (тази дума винаги ми е била леко странна що се отнася до футболни фенове, но нея ще използвам) и то на тези, които или са редовно присъстващи на стадиона, или най-малкото имат собствени сайтове. Групи без сериозно присъствие, неокачващи знамената си и непокаващи признаци на достатъчна активност, нямат да бъдат включени в настоящото изложение. Освен това на по-малките групировки и секциите на групировки, които разполагат със собствени сайтове, ще бъдат давани единствено линкове към сайтовете им - те си имат там достатъчно снимки, който желае, ще си се разрови. Пък и не бива да се очаква нещо кой знае какво от сайтовете - ВСИЧКИ са на италиански (вкл. на лондонския фенклуб; изключение май имаше при някой от швейцарските - там имаха и немски smile.gif) и най-вече приличат на онлайн магазинчета за шалчета, шапки, фланелки и всевъзможни други артикули на съответните групировки. tooth.gif С малки изключения няма да се занимаваме и с десетките официални и неофициални фенклубове (линкове има из доста сайтове, посветени на тима, но ако има интерес, ще ги изредим и тук).

И така ето общо взето какво представляват двата ни сектора през настоящия сезон. Снимки по сайтовете бол, затова само по едничка тук.

Curva Sud

Curva Nord

И две снимки на гостуващия ни сектор - в Триест и Мантова (градът по-известен у нас като Мантуа).

Si ringrazia Foto Tifo, Drughi e sezioni, Arditi e sezioni, Gruppo Marche, Viking, Legio, Nucleo 1985, FJR, Bxl Bianconera, Tradizione, Colpo Gobbo, Noi Soli, CdG, North Side, Juventus Clubs etc. per le foto.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Ian
коментар 14 Feb 2007, 04:28
Коментар #2

sir

CURVA SUD

DRUGHI BIANCONERI

"Drughi" (впоследствие "Drughi Bianconeri") се появяват на сцената през 1987/88 година след като създадената преди това групировка "Arancia Meccanica" променя името си. "Arancia Meccanica" ("Портокал с часовников механизъм" - филм на Стенли Кубрик по едноименния роман на Антъни Бърджис) бива принудена от полицията да си смени името, понеже по онова време, все още скоро след събитията на Хейзъл (а и след едни големи мелета във Флоренция през 1986), то се асоциира с насилие и безредици и не е харесвано нито от органите на реда, нито от управата на Ювентус . Това се случва и името е сменено на "Drughi". Новото име обаче отново е взето от същия филм - бандата на главния герой във филма ("Droogs", всъщност от руски "друг" - "приятел"), полицията осъзнава това, макар и със закъснение, но името остава без да създава същите проблеми на групировката, както предходното. "Drughi" се превръщат във водещата групировка на Ювентус за следващите близо 10 години и окачват знамето си в центъра на Curva Sud до 1996 година. След финала на Шампионската лига в Рим "Drughi", отцепилите се от тях през 1993 "Fighters", с които няколко години водят борба за надмощие в сектора, и други по-малки групи се обединяват в "Black & White Fighters Gruppo Storico 1977" като новата група има трима лидери - двама от "Fighters" и един от "Drughi", предвид съотношението между секциите на двете групировки. "Drughi" се завръщат официално в Curva Sud на 13.02.2005 година, на мача Ювентус - Удинезе, след като "Storico"-то се разпада, и до днес са водещата групировка в ултрас средите на феновете на Ювентус.
Групата има няколко големи секции от различни градове и региони в Италия: Magenta, Marche, Ponente, Roma, San Marco, Sicilia, Svizzera (Швейцария), както и други групи като 051 от Болоня (телефонния код на Болоняsmile.gif), Borgo San Donato, ToscoLiguri и т.н.

Тези дни (2-3 март) имаха голямо обновяване на сайта - добавиха много снимки и информация за секциите си.

Секции

Drughi Magenta
Идват от град Маджента, на около 20 километра от Милано. Създадени са през 1989 година.

Drughi San Marco

Този коментар е бил редактиран от Ian на 04 Mar 2007, 17:55
Причина за редакцията: -=info update=-

--------------------

+Quote Post
Ian
коментар 14 Feb 2007, 04:30
Коментар #3

sir

Drughi Marche

Drughi Ponente
Секция от Лигурия. Началото на групата им датира от 1982 година като секция на "Indians".

Drughi Roma
Доскорошните "06 Clan".

Drughi Sicilia

Drughi Svizzera
Бившите "Fighters Winterthur", швейцарци от Винтертур, Цюрих и други градове.

За да допълним картинките до максимално позволените десет, още няколко снимки на тема "Drughi".

Юве - Торо 93/94 с "немската връзка" Мьолер - Колер. Периодът от преди формирането на "Gruppo Storico" - виждат се тогавашните знамена на част от сегашните секции, както и на несъществуващите вече в този си вид "Drughi Grugliasco" (от едно градче до Торино) и "Drughi Fano" (от Фано в региона Марке, на около 450 км от Торино):

И няколко транспарантчета за цвят. Първото е в подкрепа на осъдения лидер на групировката - от гостуването на Юве на Локо (Москва) за Купата на УЕФА 93/94, второто е по повод завръщането му през 2005, издигнато от групировката на Рома "Fedayn" - вероятно сте го виждали в сайта на Данило, но не пречи да го видим пак. Третото - в памет на жертвите на Хейзъл ("Това, което е дълбоко в сърцето, никога не умира", придружено от хореографийка, която вероятно повечето помните - "J LOVE JU") - от реванша с Ливърпул в ШЛ 04/05. И четвъртото - в памет на Омар Сивори (преводът ми е калпав, но все пак: "Благодарим ти, малки големи (велики) човеко. Сбогом, Сивори.") - ако не се лъжа от гостуването на Месина през сезон 04/05.

--------------------

+Quote Post
Chester
коментар 14 Feb 2007, 09:26
Коментар #4

Juventus bench

Група: Фенове
Коментари: 505
Регистриран: 27-May 06
Град: София
Потребител No.: 127

post-294-1159107520.gif clap.gif Браво... много пълна и полезна информация... благодаря!
Ако ни дадът разрешение да направим DRUGHI Bulgaria biggrin.gif ....

--------------------

За информация относно записване във фенклуба - [email protected] или ЛС :) FORZA JUVE!

+Quote Post
Rumbeti
коментар 14 Feb 2007, 11:34
Коментар #5

ЛУД

Коментари: 10 333
Регистриран: 22-October 06
Потребител No.: 218

Доста полезна информация, аз точно от Данило съм получавал мейл с подобно съдържание ,защото го бях помолил да ми прати инфо за групировките но на Анг. После излезе една не лоша статия в Дон Балон, но много ми се ще да намеря пълната информация за Викинг. На мене тия изроди най-много ми допадат , а и знам, че са най-яките и откачени типове smile.gif

--------------------

FORZA JUVENTUS, FORZA ALEX !!!

+Quote Post
Ian
коментар 14 Feb 2007, 13:40
Коментар #6

sir

Е, чак пълна информация няма откъде... Нея си я знаят само ограничен кръг от хора и определено не горят от желание да я споделят с когото и да било. Иначе в интерес на истината на италиански има доста неща из нета, на английски за жалост по-малко. Но и в крайна сметка не мисля, че е нужно да пишем романи тука. Просто общи сведения така да се каже + по няколко снимки с цел илюстрация на различните периоди в развитието на съответната група.

А иначе и за Викинг ще има подобно мненийце като това за Други. Но има време, те и без това са в другия сектор, а аз съм си мързелива персона по природа. :sofunny1fu3:

--------------------

+Quote Post
Rumbeti
коментар 14 Feb 2007, 14:12
Коментар #7

ЛУД

Коментари: 10 333
Регистриран: 22-October 06
Потребител No.: 218

Хехехехее няма грижи ! Когато - тогава smile.gif

--------------------

FORZA JUVENTUS, FORZA ALEX !!!

+Quote Post
Ian
коментар 15 Feb 2007, 00:17
Коментар #8

sir

ARDITI

"Arditi" са бивша секция на "Fighters", съставена предимно от фенове с крайно десни убеждения, основана най-вероятно през 1996 година. Името на групировката произлиза от наименованието на елитните специални части на италианската армия от времето на Първата световна война (по-късно с името "Arditi" се свързват поддръжниците на Мусолини; между другото мотото на тези специални части, е "me ne frego" - "не ми пука", което се използва и сега от групировката на Ювентус в някои от нейните материали). След разпадането на "Fighters" през 2005 година "Arditi" остават като самостоятелна фракция под името "Arditi Amici di Nessuno" ("приятели с никого"), като частта "Amici di Nessuno" отпада в резултат на натиск от страна на "Drughi". В момента се разполагат в Curva Sud, отляво на "Drughi", заедно със секциите си Bisceglie, Malta и Latina Scalo, както и групата от Settimo (предградие на Торино).

Първите три снимки са съответно две като секция на "Fighters" и една от периода "Amici di Nessuno". Надписчето на предпоследната снимка мисля, че не се нуждае от коментар. biggrin.gif А това на последната е от гостуването на Лацио преди 2 години и както се вижда е в чест на Ди Канио, което надали е само, защото е бивш играч на Юве.

Секции

Ето тук горе-долу се виждат секциите на "Arditi" - "Arditi Malta", "Arditi Latina Scalo" (от Латина Скало в град Латина, близо до Рим, на 750 километра от Торино) и "Arditi Bisceglie" (зад развятото знаме на преден план) - както и две от знамената им - "La Razza" и култовото "Bar Arditi" (е, макар и не толкова култово колкото Кафето и Таксито Блек & Уайт).

Arditi Bisceglie
Идват от един град на токчето на ботуша, на почти 1000 километра от Торино. Историята им датира от 1993 година, когато е основан "Juventus Club Giampiero Boniperti". През 2005 този фенклуб се реорганизира в секция на "Arditi".

--------------------

+Quote Post
Dreamer
коментар 15 Feb 2007, 00:52
Коментар #9

млад ентусиаст

Коментари: 594
Регистриран: 5-July 06
Град: Пловдив
Потребител No.: 146

Темата е много яка , и още от сега предвкусвам за историите на сблъсъците между Viking и Fosa di Leoni ,за които(сблъсъци) знам само фактът ,че ги е имало, но не и подробности...
И един въпрос ,който не е може би точно за тази тема , но все пак.. Тук се спомена ,че сме били отбора на Мусолини...логично погледнато .... да , сигурно -нали първото име на Олимпико е било Стадио "Мусолини" ..Но също така бях останал с впечатлението ,че Дучето е бил върл фен на Лацио и е правил всичко възможно да им помага... Като пример за това: Едно от двете скудета на Лациалите е спечелено в началото на четиридесетте години... Също така в една обширна статия в 168 часа(или в друг вестник) , обясняваща фенските пристранстия на велики политици, четох ,че Дучето много се дразнел на отбори от провинцията , и като факт бяха дали : Макар и върл фен на Лацио , Дучето помогнал на кръвния враг Ромва да вземе скудето през ..(не помня годината) , само и само титлата да остане в Рим , и така звездния по онова време тим на биковете от Торино бил ощететен...
Във всичко досега ,което бях прочел за пристрастията на Мусолини , Юве не беше намесен..но не знам който може и иска да ми обясни защо сме били отбора на Мусолини...ако има желание нека каже.....

--------------------
NEW ERA!

+Quote Post
NUCLEO1985
коментар 15 Feb 2007, 01:51
Коментар #10

Juventus champion

Група: Admin
Коментари: 6 420
Град: Свищов/София
Потребител No.: 25

то на Лацио човек е достатъчно да им види емблемата и да говори с двама от феновете им и ти е ясно за кво става въпрос.. може би единственото което харесвам на Лацио е точно крайно-десните убеждения на по-голямата част от феновете им да не кажа на всичките им фенове smile.gif

--------------------
FORZA MAGICA JUVE!!!

+Quote Post
Ian
коментар 17 Feb 2007, 00:50
Коментар #11

sir

BRAVI RAGAZZI

"Bravi Ragazzi" всъщност са ядрото на историческата групировка "Irriducibili Vallette" от Curva Nord, начело с някои от тогавашните й лидери. Идват от торинския квартал Валете и в момента се разполагат в Curva Sud, вдясно от "Drughi". Групата се завръща на стадиона този сезон - едва след прехвърлянето на повечето от някогашните й врагове в Curva Nord. На няколко мача в началото на сезона (за купата с Мартина и с Чезена, в Римини) извадиха старото си знаме "Irriducibili", но от известно време насам разпъват няколко знамена с надпис "Bravi Ragazzi" - различни за домакинства и гостувания, както и черното си знаме "Vallette".

Тука за жалост повечето по-качествени и по-близки снимки са яко осрани от разни надписи или замацани, за да не се виждат лицата, затова засега тези - колкото да се види разположението на знамето на групата на трибуните на Олимпико, има и едничка от гостуването на Мантова. Като си оправят сайта евентуално ще ъпдейтнем и снимките. За старата история на "Irriducibili" ще има отделно мнение да не задълбаваме тук.

LEGIO

"Legio" се появяват в Curva Sud със завръщането на "Drughi". Основани са от някогашния лидер на "Drughi Kaos" - групировка от първата половина на 90-те. За пръв път окачват знамето си на трибуните - в крайната дясна част на втория етаж на Curva Sud - по време на домакинството срещу Реал от Шампионската лига през 2005 година и от тогава са неизменно по стадионите. В момента се разполагат на първия етаж на Curva Sud подобно на митичните си предшественици и са нещо като секция на "Drughi".

Първата снимка е именно и първото им окачване на знамето - срещу Реал от 2005. Втората е с Палермо миналия сезон, последните две са на Олимпико от този сезон.

--------------------

+Quote Post
Ian
коментар 20 Feb 2007, 01:52
Коментар #12

sir

GRUPPO MARCHE

Корените на групата датират от 1988 година, когато малка група от региона Марке (регион в Централна Италия с най-големи градове Анкона, Асколи, Фано, Песаро) започва да окачва знамето си по гостуванията на Ювентус до знамето на "Arancia Meccanica". Групата постепенно се увеличава и скоро след това преминава към "Area Bianconera" под името "Area Marche" и от 1989 започва да обикаля стадионите из Италия и Европа. След кратък период на проблеми през сезон 1991/92, дължащ се на редица причини, през 1993 групата се утвърждава като сериозна формация с постоянно присъствие в ултрас средите на Ювентус. През 1996, когато "Fighters" монополизират Curva Sud, момчетата от Марке се преместват в Curva Nord и спират да окачват знамето си на трибуните. В края на същата година на групата е позволено да има знаме на втория етаж на сектора от властващите тогава в Curva Nord "Viking" ("Viking - N.A.B."). След тяхното разпадане през 1998 и вземането на властта от "Irriducibili Vallette" групата става тяхна секция - "Irriducibili Marche". През 2002 обаче ръководството на клуба забранява достъпа до стадиона на "Irriducibili", след което Curva Nord става място, където се събират официалните фенклубове на отбора. Всичко това принуждава "Marche" да се преместят отново в Curva Sud, където са и до днес, макар и вече не толкова активни както някога.

Една кратка ретроспекция на развитието на групата - "A.M. Marche" в Чезена от 1989; "Area Marche" срещу Милан 1994/95 + едно красноречиво послание към гостуващата агитка (като започнем от негри и цигани, минем през червеи-комунисти и заключим, че е редно да бъдат унищожени като раса smile.gif);"Irriducibili Marche" от 2001; историческото бяло знаме на групата в Емполи от 2002; и накрая малкото знаменце, което напоследък окачват, когато изобщо окачват нещо.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Всъщност с "Gruppo Marche" завършва реално картинката на сегашната Curva Sud - "Drughi" със секциите си, "Arditi" със секциите си, "Legio", "Bravi Ragazzi" ("Irriducibili Vallette") и каквото е останало от разгледаната тук "Gruppo Marche". Само че в чест на две групи, които до миналия сезон също бяха част от сектора, ще кажем по две думи и за тях.

NOI SOLI

"Noi Soli" са основани през сезона 2002/2003 от бивши членове на "Viking" и "N.A.B.". Името им идва от надписа на гърба на стар шал на Viking N.A.B. и означава "само ние" или "ние сами" (в наш превод "сами срещу всички" biggrin.gif). Първоначално групата се състои от 10 души и се разполага в историческата за предшествениците им Curva Nord. Там обаче групата се натъква на проблеми с управляващите сектора по онова време "Irriducibili Vallette" като по време на мача с Нюкасъл се стига и до по-сериозен сблъсък с някои нейни членове. Въпреки трудното начало групата не се отказва и за сезон 2003/2004 вече се състои от 52-ма членове. Преместват се в "Curva Sud", където получават разрешение от "Fighters" да окачват знамето си на първия етаж на сектора до знамето на "Nucleo 1985". В продължение на почти четири сезона групата присъства на всеки мач на Ювентус, включително на гостуванията в Европа и на приятелските срещи през лятото, въпреки трудностите от организационна гледна точка, дължащи се на наличието на членове от различни градове. Групата си създава име и по възловите гостувания винаги са един автобус стабилни хора, готови за "действие" (подобно на "Viking" и "N.A.B." най-вече в любимата Флоренция). За съжаление от мача с Вердер (7 март 2006) насам групата вече не окачва знамето си на трибуните и дефакто престава да съществува. Разпадането се дължи предимно на вътрешни проблеми и противоречия и в крайна сметка поредната стабилна групировка в историята на ултрас движението на Ювентус си отива от стадиона. Членовете на групата поддържат приятелски връзки с холандците от АДО Ден Хаах, както и с поляците от Легия (Варшава). Сайтът им все още работи, за повече подробности, както и доста снимки - там.

ASSIDUO SOSTEGNO

Всъщност тази група се задържа на хоризонта само един цял сезон (2005/2006) и изобщо не бих се спрял на нея, но тя е просто твърде забавна и затова. Групата се разполагаше на първия етаж на Curva Sud на Деле Алпи, вляво от знамето на "Noi Soli", също до тях и по гостуванията. Имаха доста на брой и доста красиви знамена като символ на групата беше лицето на Барт Симпсън от анимационното филмче, както се вижда и на няколкото приложени снимки. biggrin.gif Много сериозно пеене, често на практика те даваха тон за песен и на целия втори етаж. Нямам представа защо знамената им ги няма на стадиона този сезон...

За жалост това с десетте снимки на постинг е доста голяма тъпня, жалко, че не започнах темата по-рано, та да го променя. Затова само трички на тия сладури. Първата е от март 2006 срещу Милан - с транспарант в чест на разпадналите се няколко дни по-рано "Noi Soli" ("Истински мъже, верни приятели"). Втората и третата говорят сами за себе си. smile.gif Всъщност явно феновете ни са и големи почитатели на сем. Симпсън - освен тия има и една групичка "Gruppo Homer", за която вероятно сте чували от сайта на Данило, както и цял сайт със Симпсънчета с фланелки и шалчета на Юве. Изобщо интересна работа. Мога да приложа и "химна" на "Assiduo Sostegno", но може би по-нататък в раздела за песни.

--------------------

+Quote Post
Ian
коментар 01 Mar 2007, 01:43
Коментар #13

sir

И така след кратко забавяне ще пусна и малко инфо за ситуацията в Curva Nord. Забавянето всъщност не се дължи на липсата на интерес, както вероятно сте си помислили biggrin.gif, а на ImageShack - не знам какво става с тоя сайт или е при мен проблема, но нещо постоянно дава проблеми със снимките ми. Но като най-удобен засега продължавам да ползвам него. Та, хайде стига излишни приказки...

CURVA NORD

VIKING JUVE

"Viking" са създадени в средата на 80-те години от фенове от Милано и региона по примера на съществуващите вече "неторински" групировки - "N.A.B." (от Генуа и Павия) и "Area Bianconera" (от Басано и региона Венето) и, въпреки че се появяват в доста труден за феновете на Ювентус период (събитията от Хейзъл, желанието на клуба да реорганизира ултрас средите и ред други факти и събития), бързо се превръщат в една от най-сериозните фракции сред тифозите на тима. Освен това "Viking" (и в по-късен период, от 1992/93, обединението им с членове на "N.A.B.") са и групировката с най-хулиганска ориентация, а по мнението на много "експерти", и като цяло най-солидната "хулиганска" групировка на Юве, което се потвърждава и от множеството им схватки от много висок за стандартите на Италия калибър в края на 80-те и най-вече през 90-те години - в Бреша, Бергамо, Флоренция на няколко пъти и т.н, като навсякъде групата се стреми да пътува без полицейски ескорти. От 1991/92 са в Curva Nord на Деле Алпи и в следващите няколко сезона се превръщат в пълновластен господар на сектора. През 1996 година се стига и до първия тъжен момент в историята на групата - членовете й са принудени да напуснат стадиона и да прекратят дейността си, което трае кратко и на домакинството с Парма 1996/97 те се завръщат на трибуните и се стига до множество инциденти. Всичко това обаче им навлича проблеми с ръководството на клуба, което в добавка към конфликтите им както с голяма част от останалите фенове, така и вътре в групатa, довежда в крайна сметка до разпадането на групировката и сдаването на властта в Curva Nord на "Irriducibili" от сезон 1997/98.

"Viking" се завръщат на стадиона през сезон 2003/2004, с изключение на четиримата си някогашни лидери, и опитват да се върнат в Curva Nord, която към онзи период е дом на десетките официални фенклубове на отбора, но биват отблъснати и в крайна сметка се принуждават да се преместят в Curva Sud (всъщност те там са били за кратко и по-рано, през сезон 1990/91). На групата е забранено от ръководството на клуба да излага знамето си на трибуните на Деле Алпи, поради което през сезоните до преместването на Комунале те окачват в домакинствата на Юве единствено знаме с надпис "Milano", а знамето си "Viking" (бялото с трикольора; на мачовете в Милано - черното) ползват само на гостувания. От новия сезон 2006/2007 групировката отново е в Curva Nord заедно с "Nucleo 1985" и остатъците от бившите "Fighters" и няколко техни секции.

Групата е с крайно десни възгледи и поддържа приятелски отношения групировката на "North Side" на АДО Ден Хаах, изразяващи се в размяна на посещения по възлови мачове на двата отбора (примерно Ювентус - Фиорентина, Ювентус - Торино, АДО - Аякс и т.н.). През 90-те години поддържат отношения и с тифозите на Пиаченца, но те са вече в миналото.

Снимките са от различните периоди от историята на групата. Първата е от началото - през 1986. Втората - от гостуването на Кьолн в полуфинал за Купата на УЕФА 1989/90. Третата е в любимата Флоренция от 1991/92. Следват три от златния период на групировката като пълновластен господар на Curva Nord. Седмата е вече след завръщането - в Curva Sud на Деле Алпи (заедно със забавното "Zlatan il Vikingo", което сега се трансформира в още по-забавното "Zlatan sei uno zingaro!") - знамето "Milano" и върху него малкото жълто-зелено флагче на АДО Ден Хаах. Осмата, както се вижда е в Милано от 2004/05, ако не се лъжа - отново с две знаменца на АДО. И на деветата "Viking" пристигат на Сан Сиро за Милан - Юве от 1991/92. Още няколко снимки в долното мнение.

--------------------

+Quote Post
Ian
коментар 01 Mar 2007, 01:46
Коментар #14

sir

Към кратката информация за групировката ще добавим и малко по-обстойно описание на една от най-любопитните случки (макар и вече леко да поостаря и да се позабрави) в славната й 20-годишна история - случаят с откраднатите знамена и разпадането на най-голямата групировка на Милан "Fossa dei Leoni" от края на 2005 година. Ние, естествено, с причините и последствията от разпадането на "Fossa dei Leoni" няма да се занимаваме детайлно. Само няколко кратки бележки с най-обща насоченост. По принцип се знае, че голяма част от привържениците на Милан, за разлика от тези на Ювентус и в още по-голяма степен от тези на Интер, са с леви политически убеждения и повечето от тях са именно във "Fossa", докато много от членовете на другите по-сериозни групи "Brigate Rossonere" и "Commandos Tigre" са с десни убеждения, като има и по-малки групички като "Rams" и "Sconvolts", които са с доста крайни, директно фашистки възгледи. Като цяло доста разнородна картина, което въпреки афишираното "без политика на стадиона" до голяма степен стои в основата на противоречията и проблемите между тифозите на росонерите. Хроничните конфликти между "FdL" и другите две по-големи групи са от години и случаят с "Viking" се използва от "Brigate" и "Commandos Tigre" като повод да действат и да принудят ръководството на "Fossa" да не окачва повече знамената си на трибуните. Дали от "Fossa" вече са били взели решение за разпускане на групировката преди това е трудно да се каже, а и не е от особен интерес за нас, но така или иначе изчезването от сцената на едно от най-старите ултрас формирования в Италия става факт именно след разглежданите от нас събития от есента на 2005 година.

Какво в края на краищата се случва през октомври 2005? По темата има няколко официални становища - от страна на "Viking", от страна, ако не се лъжа, на "Brigate Rossonere", както и още няколко други обяснения на събитията. Самите "Fossa dei Leoni" не казаха нищо по въпроса. Сам по себе си доста странен факт.

На 22.10.2005, събота, "Viking" се подготвят за заминаване за гостуването на Ювентус на Лече на следващия ден. При товаренето на материалите за мача по колите на земята остава чантата с въпросните две знамена и с тях впоследствие се сдобиват топ-членове на "Fossa dei Leoni". Няколко дни по-късно, на 29.10.2005, по време на дербито между Милан и Ювентус на Сан Сиро "FdL" показват откраднатите знамена в своята Curva Sud - нещо, което се приема с голямо учудване и гняв от страна на "Viking", понеже актът на показване на трибуните на "трофеи", които не са спечелени, пленени по време на сблъсък, изцяло противоречи на неписаните закони на ултрас движението. В Curva Sud версията, че такъв сблъсък наистина се е състоял, бързо се изпарява и започват да се прокрадват най-различни хипотези относно "мистериозното" присъствие на двете знамена на "Viking" върху голямото знаме на "FdL" - че са подарък от ултраси на Лече, които са ги взели от "Viking" предната седмица, че са подарък от човек, близък политически до "FdL", че е издебнат момент, в който човекът, отговорен за тях, не ги е държал под око и т.н. Повечето от тези версии или са отхвърлени като съмнителни/недоказани - като тази, че вътрешен човек, подтикнат от политически подбуди (с думи прости - ляв, с още по-прости - комунист), е "помогнал" на "FdL" да се сдобият със знамената (това е споменато в официалното изявление на "Viking"), или са напълно несъстоятелни - като например тази, че "Viking" са били победени от вражеска група (била тя на Лече или на Милан) и са избягали, оставяйки знамената след себе си. Човек, който не е бил на място, няма право да дава мнения, претендиращи за абсолютна достоверност, затова и тук ще се въздържим от такова становище. Факт е, че знамената не са придобити по нормалния начин - след схватка със съперника - и това съответно поражда първата вълна обвинения към "Fossa dei Leoni" за неадекватно поведение на хора, наричащи себе си "ултрас" - както от страна на "Viking", така и от страна на миланисти от други групировки.

И така, след мача с Милан "Viking" дават ултиматум от три дни за връщане на знамената, който съвсем естествено не бива взет под внимание от страна на "FdL", в резултат на което идва и прословутата наказателна акция на викингите. На връщане от мача на Милан срещу ПСВ в Айндховен от 01.11.2005 на човека, който отговаря за голямото знаме за гостувания на "Fossa dei Leoni", бива направена засада от малка група (11 души, доколкото помня) членове на "Viking" на миланския булевард Corso Lodi. Акцията е успешна и знамето е в ръцете на викингите.

След което следва втората и най-голяма глупост на лидерите на "Fossa dei Leoni" - те се обръщат към миланската полиция (DIGOS - Divisione Investigazioni Generali e Operazioni Speciali) и предявяват обвинения към "Viking" за въоръжен грабеж (понеже според човека, от когото е взето знамето, викингите били въоръжени с ножове) - нещо, което никога не се прави в ултрас средите. Още на следващия ден започват полицейски проверки по домовете на членове на групировката в търсене на знамето на "FdL". Отговорните фактори във "Viking" са викнати на разпити и са заплашени с арести, ако някога и някъде покажат знамето на "FdL". Между другото биват проверени и членове на "Brigate Rossonere", което навежда някои хора на мисълта, че те са помогнали на "Viking" да организират перфектно засадата си с информация за това кой, кога и как пренася знамето на "FdL". В тази версия отново е намесена "политическа връзка", тъй като близките отношения по крайнодясна линия на някои членове на двете групировки не са тайна в Милано. Така или иначе, както пишат и самите те в официалното си изявление по случая, "Viking" правят всичко това с цел единствено да си върнат знамената и като предупреждение за това какво ще се случва на всеки, които реши да разпространява лъжи по техен адрес и да не се държи като истински мъж и ултрас. В крайна сметка двете страни се договарят да си разменят откраднатите знамена и на 06.11.2005 на мачовете Ювентус - Ливорно и Удинезе - Милан върнатите знамена са окачени на трибуните. Това всъщност е и последното обвинение към "FdL" от страна на останалите групи миланисти - че си сътрудничат с фенове на Ювентус.

Двете знамена вляво и вдясно на втората снимка.

Последвалите срещи на лидерите на тифозите на Милан не са от интерес за нас, крайният резултат е известен на всички - вече повече от година "Fossa dei Leoni" не съществува, а остатъците й са се групирали в едно ново формированийце, подобно на остатъците от "Fighters" при нас. A "Viking Juve Milano" продължават да бъдат една от най-стабилните групировки в ултрас средите на Ювентус вече повече от 20 години.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

И за финал още няколко архивни снимки на тема "Viking". Някои, както е видно, са от периода им на обединение с генуезците от "N.A.B.". Масивните келтски кръстове хвърлят още повече светлина върху политическите им убеждения. Само последната е по-нова - от миналата година - по случай 20-годишнината от основаването на групировката.

И за финал. За да не се чудите защо отделям толкова внимание на "Viking" - просто за мен те, заедно с "Fighters", са двете най-важни групировки в цялата над 30-годишна история на ултрасите на Ювентус. А и май към тях има най-голям интерес, та така. wink.gif

--------------------

+Quote Post
Ian
коментар 01 Mar 2007, 01:48
Коментар #15

sir

NUCLEO 1985

Историята на групировката датира от първата половина на 80-те години на 20-ти век, когато е създадена групата "Triveneto Bianconero". През 1985 година, в следствие на нещастните събития на Хейзъл, където загиват и двама души от Басано дел Грапа (40-хилядно градче в региона Венето, на около 400 км източно от Торино), част от по-младите членове на съществуващия тогава в Басано фенклуб решават да се отцепят от него и заедно с членове на "Triveneto Bianconero" създават групировката "Area Bianconera", която постепенно се разраства и освен от Венето приобщава и хора от Марке, Трентинo, Ломбардия, Швейцария и т.н. През 90-те години "Area Bianconera" изпада в криза в резултат на оттеглянето на старите й лидери и възникналите противоречия между отделните секции за новото лидерство в групата и в крайна сметка групата се разцепва. Именно така се ражда и "Nucleo 1985", членове на която стават старите основатели на "Area Bianconera" от Басано и региона Венето. Първият сезон на новата групировка е 1995/96. Началото е трудно, но с постоянство и отлична подкрепа на тима "Nucleo 1985" си изграждат име на сериозна, макар и първоначално малка група и успяват да оцелеят след финала на Шампионската лига в Рим, когато голямата част от старите групировки (сред които и "Area") са разформировани. В следващите години въпреки натиска на "Fighters", групата не само успява да се задържи на сцената, но и се разраства, привличайки отново хора извън Венето и през сезон 1998/99 на "Nucleo" е позволено да имат голямо знаме в Curva Sud - първоначално на първия етаж, след това, през сезон 2005/06, на третия. И така до днес, когато групата вече е в Curva Nord и има солидно количество нови членове както от Венето, така и от други региони на Италия - Ломбардия, Абруцо, Тоскана. В момента се разполагат вдясно от "Viking".

"Nucleo" са една от групировките, които не се интересуват от политика. По-старите им членове от Басано, които вече са на по около 40 години са изключително респектиращи хорица. smile.gif В началото предизвикват леко изумление с този техен основен розов цвят, но пък той несъмнено създава колорит на групата, знамената и хореографиите им.

BRUXELLES BIANCONERA

Това са белгийци от Брюксел, Шарлероа, Монс и Лиеж. Имат също така членове и от Люксембург. Като група са активни от 2001 година - в началото в Curva Sud на Деле Алпи (на първия етаж до "Nucleo" и "Noi Soli, а през сезон 2005/06 заедно с "Nucleo" на третия етаж), а от този сезон на Олимпико - в Curva Nord. И те, както и ред други групировки на Ювентус, поддържат приятелски отношения с феновете на АДО, а също така и с тези на Легия (Варшава). Колкото и да е странно, имат много постоянно присъствие на мачовете както в Италия, така и от евротурнирите и освен това са с основна заслуга за изграждането на мемориала в памет на жертвите от Хейзъл.

Bruxelles Bianconera Sezione
Това им е сайта на секциите от изброените по-горе градове.

Една снимка в едър план на знамената им.

OLTRE FRONTIERA

Това пък са швейцарци от Монтрьо, Нюшател и други градове от западната част на Швейцария. Създадени са през 2001 година. Макар и доста по-незначителна група в сравнение с швейцарските секции на "Irriducibili", "Fighters" и "Drughi" от Винтертур, Цюрих и Лугано, те също регистрират присъствие на доста мачове на отбора. От същия регион е и официалният фенклуб JC Oltre Frontiera.

И на тези една снимка в Брюж от 2005 (с първото им знаме "Montreux"). Виждат се и знамената на белгийците.

--------------------

+Quote Post
Ian
коментар 01 Mar 2007, 01:49
Коментар #16

sir

TRADIZIONE

"Tradizione Bianconera" са остатъците от бившите "Fighters" (една част от тях по-точно, водена от някои от бившите лидери на Storico-то), които след година и половина отсъствие се завърнаха на стадиона този сезон. Прегрупираха се в Curva Nord, където в момента се позиционират вляво от "Viking". Както е видно, продължават да използват символиката на "Fighters", някои от членовете им си носят старите неща на "Fighters" и в момента. Неособено добрите им отношения с "Drughi" и "Arditi" доведоха до няколко сериозни сблъсъка между тифозите на Юве в последните 2 години (с участието, разбира се и на "Viking", както и на завърналите се "Irriducibili"), както и до това пренареждане в двата сектора. Към "Tradizione" в момента гравитират и някои от старите секции на "Fighters" - Маса, Рим, Кампания.

На сайта си имат доста снимки от този сезон, затова тук само няколко за общ поглед над групата.

GRUPPO GENOVA

"Gruppo Genova" са групировка от регион с много солидни традиции в ултрас движението и изобщо в подкрепата на Ювентус - Лигурия. Първите организирани групи от Лигурия датират още от 70-те години, когато е основана и най-славната групировка от региона - "Nucleo Armato Bianconero". Неслучайно и по много от материалите на "Gruppo Genova" стои именно годината на създаване на "N.A.B." - 1977. Реално тази генуезка група съществува като такава от 1998 година - след разпадането на "Viking", но на практика генуезци по мачовете на Ювентус е имало винаги. Няколко сезона окачват знамето си (което всъщност е герба на Лигурия и не бива да се бърка с английския флаг) в Curva Sud, но от този сезон на Олимпико са отново в Curva Nord, с която ги свързва дългогодишна дълбока историческа връзка.

Първата снимка е от гостуването на Милан от 2005/06, другите две са от този сезон.

GRUPPO CAMPANIA

Бившите "Fighters Campania". Създадени са през 1990 година и включват членове от различни региона на Кампания (Южна Италия - Неапол, Салерно и т.н.). След разпадането на "Fighters" продължават като самостоятелна група в Curva Sud, а от този сезон са в Curva Nord. Присъстват на всички гостувания и сравнително по-рядко на домакинствата на Олимпико.

От началото на този сезон - в Римини.

--------------------

+Quote Post
Ian
коментар 01 Mar 2007, 01:50
Коментар #17

sir

JUVENTUS CLUB MASSA

Това са бившите "Fighters Massa". Създадени са през 2001 година. След разпадането на "Fighters" се преобразуват в "JC Massa Michelangelo Rampulla". Включват членове от Маса и Пиза в региона Тоскана. От този сезон се разполагат в Curva Nord заедно с "Tradizione" и са общо взето нещо като тяхна секция.

Първата снимка е от времената като секция на "Fighters", втората е от този сезон с Модена.

JUVENTUS CLUB ROMA

Бившите "Fighters Juve Roma" (FJR), произлизат от някогашната "Gruppo Roma", създадена през 1980 година. С разпадането на "Fighters" и те се преобразуват в официален фенклуб. От този сезон също са в Curva Nord и се разполагат заедно с "Tradizione". Много стабилна и уважавана група в ултрас средите на Ювентус.

Една архивна снимка на FJR от 1988 в Асколи. И една със черното знаме, зад което в момента стоят.

Общо взето с това завършва картината и на Curva Nord. Обаче за по-голяма детайлност ще включим и някои други формирования, които са сравнително по-активни и се помещават в северния сектор, въпреки че не спадат в категорията "ултрас". Най-вече става дума за официалните фенклубове (Juventus Club DOC - JC). Има и разни други псевдоултрас групички от Англия, Германия, Гърция и т.н., но те са вече прекалено незначителни, за да им бъде отделяно внимание тук.

JUVENTUS CLUB MEDA

"JC Meda Gaetano Scirea" е основан през 1991 година в градчето Меда на 30 километра от Милано. Те са един от най-активните фенклубове изобщо, присъстващи на почти всеки мач в Италия и Европа от 15 години насам, затова и им отделям няколко реда специално на тях. Градчето всъщност е около 20-хилядно, а хората имат 400 редовни членове и перфектна организация. Вероятно и доста хора тук ще се сетят за огромното шахматно знаме, което Меда опъват години наред в доста пустеещата на моменти Curva Nord. В момента продължават да са си в крайната дясна част на Curva Nord.

Първата снимка е от 1992 година срещу Асколи - споменатото историческо знаме. Втората е от този сезон срещу Пескара. Имат и никак нелош сайт с доста снимки, песни и видео.

CENTRO COORDINAMENTO JUVENTUS CLUB DOC

Тов всъщност е сайта на Централния фенклуб на Ювентус. В него има информация за официалните фенклубове на отбора, както и за това как може да бъде създаден нов фенклуб и какви са привилегиите на членовете - нещо, за което е ставало дума и по-рано във форума. Понеже място за снимки няма, а и то не е кой знае колко интересна картинка да се гледат снимки на полупразни трибуни с повече знаменца по тях, отколкото хора, няма и да пускаме такива. Само няколко думи за един доста тъжен в историята на Curva Nord период. През сезон 2002/03 тогавашното ни ръководство, най-вече в лицето на Джираудо, решиха да премахнат ултрасите от сектора и той да остане само за фенклубовете. Със задачата да бъде реализирана целта и секторът да се превърне в едно много приятно място за майки с деца беше натоварен Микеланджело Рампула. Не само че нищо такова не се получи, ами и Curva Nord се превърна в едно голямо посмешище - празни трибуни, никакъв съпорт, никаква хореография. Целите, разбира се, далеч не бяха единствено да се направи място за фенклубовете (място на Деле Алпи имаше за всички така или иначе), но и доста по-дълбоки - да се опразни единия сектор от групировки, за да бъдат по-лесно контролирани ултрасите. Имаше и една друга, малко по-обективна причина - на Деле Алпи гостуващия сектор се разполага на границата между Curva Nord и единия от двата странични сектора (този вляво от нея), т.е. твърде близо до ултрасите на Юве, та уж поради съображения за сигурност. Но така или иначе със смяната на ръководството, а и на стадиона, нещата се върнаха по местата си и Curva Nord отново осигурява необходимата подкрепа в домакинствата на тима.

Всъщност освободих място за една много показателна снимка.

Обърнете внимание на третия етаж - горе вдясно на снимката. "Juventus Club Monticiano Luciano Moggi" - фенклубът от родното място на Моджи. biggrin.gif Градче в Тоскана, близо до Сиена, с около 1400 души население. Имам едно интервю с Моджи на тая тема, в което той се хвали, че едва ли не всеки втори жител на Монтичиано членува във фенклуба на Юве. Изобщо ей такива глупости. Нищо против фенклубовете де, надявам се някой ден да пляснем тук снимки и на "Juventus Club Bulgaria". tooth.gif

--------------------

+Quote Post
Ian
коментар 01 Mar 2007, 01:55
Коментар #18

sir

Скоро евентуално ще пусна и малко снимки + инфо (където има) за вече несъществуващи групировки.

--------------------

+Quote Post
Chester
коментар 01 Mar 2007, 10:08
Коментар #19

Juventus bench

Коментари: 505
Регистриран: 27-May 06
Потребител No.: 127

Страшен си бате!!! №1!!! Доста добре ще бъде с едно знаменце Juventus - Bulgaria там някъде biggrin.gif !
А междудругото искам да попитам нещо, което не за тук ама се едно! Наскоро гледах клип на феновете на Локо ПД(не ги признавам, гловно щото станаха големи заради Велбъжд КН, а Кюстендил е града на едната ми рода!!! И съм бил на адски мн мачове на Велбъжд!), но както и да е! Та мисълта ми беше, че те в една от песните си те пееха FORZA JUVE? Тука има ли много фенове от ПД? Или ми се струва поредната позьорщина тва???

--------------------

За информация относно записване във фенклуба - [email protected] или ЛС :) FORZA JUVE!

+Quote Post
juve_tifos
коментар 01 Mar 2007, 11:28
Коментар #20

Fido alla Juve

Коментари: 3 343
Регистриран: 6-March 06
Потребител No.: 53

Цитат(Chester @ Mar 1 2007, 08:08 AM) *
Страшен си бате!!! №1!!! Доста добре ще бъде с едно знаменце Juventus - Bulgaria там някъде biggrin.gif !
А междудругото искам да попитам нещо, което не за тук ама се едно! Наскоро гледах клип на феновете на Локо ПД(не ги признавам, гловно щото станаха големи заради Велбъжд КН, а Кюстендил е града на едната ми рода!!! И съм бил на адски мн мачове на Велбъжд!), но както и да е! Та мисълта ми беше, че те в една от песните си те пееха FORZA JUVE? Тука има ли много фенове от ПД? Или ми се струва поредната позьорщина тва???

Тука ме настъпваш по мойта клубна принадлежност в България wink.gif всеки си има право на мнение кой да признава и кой не-публиката на Локо Пд се е прочула отдавна.С това спирам с офтопика и по темата за Форца Юве:тази песен не фигурира в нашия репертоар от сезон 2003/2004,когато се борихме за титлата и я спечелихме.Вече във всички песни на тима се пее само и единствено за Локо.Даже по едно време имаше нещо като препоръка на Лаута да не се стъпва с фланелки на Юве,Нюкясъл,Удинезе и т.н.

п.с. Евала на Ian за темата clap.gif

--------------------
FORZA JUVE DAI DAI DAI
NON MOLLARE MAI MAI MAI
SEMPRE CUI CON TE
FORZA JUVE ALEEEEEEEEE

+Quote Post

5 страници V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 потребител(и) четат тази тема (2 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

Олекотена версия Час: 21st September 2018 - 02:03ч.

> Forum Information:

Copyright: © www.juventus-bulgaria.com 2006 - 2012. Всички права запазени.
Author: Екип на Juventus-Bulgaria.Team